STÁŽ PRE POZÍCIU REDAKTORA: Ponor sa do sveta filmov, seriálov a hier spolu s nami

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

STÁŽ REDAKTOR – Píš články pre filmový portál a získaj prax

Stáž redaktor: Ahoj, čitateľ, dovoľ mi ťa, prosím, privítať v dnešnom špeciálnom článku. Ak si sa dostal až k týmto slovám, určite ti je jasné, čo bude dnešnou témou. Áno, presne tak, po dvoch rokoch opäť dopĺňame kapacity na pozíciu redaktor/prispievateľ, medzi ktorých môžeš patriť už čoskoro aj ty. Stačí, ak si pozorne prečítaš nižšie napísané slová, ktoré obsahujú všetky potrebné informácie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ešte pred tým, ako sa ti predstavíme, mal by si sám sebe položiť otázku, či je písanie o filmoch, seriáloch a hrách to, čo ťa skutočne baví. Ak si si odpovedal záporne, nič sa nedeje. Čo ťa napĺňa pravdepodobne netušíš ešte ani ty sám a možno práve my ti ukážeme tvoju budúcu cestu, na ktorej sa spoločnými silami budeme snažiť vytvoriť niečo nové. Už to viac nebudem naťahovať a prajem ti ničím nerušené čítanie.

logo rewind

Kto sme a čo robíme?

Moje meno je Branislav a dnešným náborom ťa budem sprevádzať práve ja. Som veľmi rád, že sme sa tu mohli takto stretnúť, ale určite budeš potrebovať pár základných informácií o nás. Vznikli sme v roku 2016, kedy sme sa rozhodli, že filmy sú to, čo nás baví a chceli sme, aby bavili aj vás.

Za týmto projektom by ste v čase vzniku hľadali odborníkov na filmy len márne. Sme stále len partia mladých ľudí, ktorí sa do sveta snažia šíriť kvalitu v podobe písmen. Samozrejme, po uplynutí pár rokov sa naša záľuba stala každodennou rutinou, s čím sa v našich hlavách objavili myšlienky na nové projekty.

Aj preto nás obmedzený filmový svet prinútil expandovať, čo nám otvorilo dvere do sveta technológií. Projekt TECHPIT.sk bol spustený 1. júla 2019 a zhodou okolností ponúkame stáž na pozíciu redaktora aj tam. Ak si zrazu prišiel na to, že ťa nebavia filmy, ale technológie, odkaz na náborový článok nájdeš pod prvým odstavcom.

Jednou z našich hlavných úloh je čitateľom priniesť vždy tie najzaujímavejšie novinky, každý jeden deň v roku. A keďže sa nám začala nová dekáda, s ňou prišli aj nové plány. Preto pokračuj nižšie a na konci článku zistíš, či si práve ty pre nás tým chýbajúcim kúskom skladačky.

STÁŽ REDAKTOR

Čo všetko sa dnes dozvieš: 

 • Čo by si mal už vedieť
 • Čo ťa ešte len naučíme
 • Čo ti ponúkame
 • Čo budeš robiť
 • Ako sa k nám môžeš pridať 

Scenár dnešného príbehu ti je už známy, preto ťa poprosím o posledné. Klapka, kamera a pustíme sa do toho. Priprav sa na poriadnu „školu hrou„, na ktorej konci sa budeš cítiť ako vo filme. A o tom to predsa je, nemám pravdu?

Čo by si mal už vedieť?

Uvedomujeme si, že nikto neovláda náš materinský jazyk na úplne beschibnej úrovni, takže sa vôbec nemáš čoho báť. Od toho tu budeme práve mi, aby sme sa ti vždy snažili pomôcť. Ver mi že v mojich rukách budeš perfektný a chyby budú tvoj život zaručene obchádzať.

Znalosť slovenského jazyka

Ak si v predchádzajúcom odstavci našiel tri gramatické chyby, gratulujem. Dokážeš vnímať detaily, ktoré sú vo svete písmen veľmi dôležité. Aj preto by som ti poradil ovládať aspoň základnú štylistiku typu „Dokážeš z pár náhodných písmen vytvoriť plnohodnotnú vetu?„. Určite sa nad tým zamysli, pretože neskôr sa ti to môže hodiť.

Znalosť anglického jazyka

I think that almost everyone speaks English nowadays. There’s nothing to worry about. Even if you’re not perfect, we are learning new things every single day of our lives. However, you need to know these two simple things: You have to be able to not only READ, but completely UNDERSTAND whole sentences in English. Pretty easy, right?If you didn’t use Google to translate these sentences, your knowledge is real. Just like your chance of becoming a part of our team.

Umelecký vnem

Vedieť slovenský a anglický jazyk je jedna vec. Ovládať štylistiku je druhá vec. Ale čo sa vyskytuje medzi tým všetkým? Umelecké vnímanie textu. Byť ako naprogramovaný robot nemusí priniesť zaslúžený úsmev ani jednému z nás. Vžiť sa niekedy do vlastných textov, ktoré píšeš, ťa môže veľmi rýchlo vyšvihnúť niekam vysoko.

Mať prehľad o súčasnom dianí vo svete

Všeobecný prehľad je samozrejme vždy výhodou. Nepotrebujeme od teba, aby si vedel hlavné mesto Mozambiku, ktoré nepoznám ani ja. Stačí, ak budeš dostatočne rýchly na to, aby si práve ty napísal/napísala článok na danú tému ako prvý/prvá. Efektívnosť je základom k úspechu, čo už pravdepodobne určite dávno vieš.

Mať chuť stále sa zlepšovať

Ľudská bytosť je zaujímavá. Dokáže sa veľmi rýchlo prispôsobovať novým podmienkam, tak isto, ako sa dokáže aj zdokonalovať. No ešte predtým ako príde sebazlepšenie, sa budeš učiť na vlastných chybách. Na tom nie je nič nezvyčajné. Ty najlepšie vieš, čo sú tvoje nedostatky a ako sa im vyvarovať. My ti len ponúkneme priestor, kde ich všetky objavíš a efektívne odstrániš.

ilustracny obrazok

Čo ťa ešte len naučíme?

Rád skúšaš svoje hranice kreativity? Experimentuješ s vlastným myslením a dokážeš ho ovládať? Dám ti k dispozícii 8 „náhodných“ písmen, z ktorých sa snaž urobiť plnohodnotnú vetu. Ako na to? Kto vie, skús sa opýtať vlastnej hlavy. Tá by ti mohla našeptať tie správne slová. Obrátiš nevedomosť vo svoj prospech? Risk je zisk, tak sa ukáž.

r – e – d – a – k – t -o – r

Zvládol si to? Ešte pred tým, ako si odpovieš, si však prečítaj každé jedno zvýraznené písmeno v predošlom odstavci. Namiesto vety som ti rovno vytvoril celý odstavec a každá veta začína na zadané písmenko. Takže vyhovárať sa, že to nejde, je zbytočné. Slová sú mocná zbraň, ktorú sa stačí naučiť používať. Až potom zistíš, že si ich vlastne dokážeš pretvárať úplne sám podľa vlastného uváženia.

S našou pomocou budeš kráľom diktátov a svoju učiteľku slovenského jazyka naučíš rozdiel medzi „napadlo ma“ a „napadlo mi„. Tá moja to nikdy nevedela a vždy som ju veľmi rád opravoval, či ma to stálo poznámku alebo nie. Časom ti samozrejme ukážeme aj tvorbu grafiky, ktorej sa v našom obore nevyhneš. A ak budeš veľmi šikovný/šikovná, podieľať sa môžeš aj na tvorbe videí. Jednoducho žiadne obmedzenia, pretože tu hranica naozaj neexistuje. Všetko záleží len na tebe a na tom, ako veľmi sa budeš snažiť.

STÁŽ REDAKTOR

Čo ti ponúkame?

Mediálny svet je miesto, kde sa orientujeme už niekoľko rokov. Naučili sme sa veľa užitočných vecí, o ktoré sa s tebou radi podelíme. A nižšie nájdeš zopár z nich, ktoré ti prinesie práve stáž u nás:

 • Získaš prax, ktorou obohatíš životopis;
 • zviditeľníš sa a ľudia zistia, že existuješ a vieš písať;
 • zdokonalíme ťa v osobnom rozvoji;
 • dostaneš benefity v podobe lístkov do kina na ľubovoľný film, rôzne pozvánky na slávnostné premiéry, kávičky a spoločné teambuildingy;
 • naučíme ťa tvoriť články, ako aj podrobný návod na orientovanie sa v najpoužívanejšom redakčnom systéme sveta;
 • vysnívaný home office, pretože práca z domu je niekedy fajn a ty nemusíš vychádzať ani z izby;
 • individuálny prístup, kde sa ty rozhoduješ, koľko hodín chceš odrobiť;
 • networking, vďaka ktorému získaš nových kamarátov, zaujímavé známosti a konexie, ktoré hýbu svetom;
 • možnosť budúcej spolupráce, z ktorej sa veľmi rýchlo môže stať tvoj full-time job.

Čo budeš robiť?

Tvoja náplň stáže bude jednoduchá:

 • tvorba autorských článkov;
 • spracovanie zaujímavých noviniek zo sveta filmov, seriálov a hier do podoby článkov (podľa zadania alebo podľa vlastného výberu);
 • minimálny výkon bude 1 článok denne.

Plánovaná doba stáže je 3 mesiace. Po uplynutí doby stáže sa porozprávame o dvoch možnostiach: buď sa rozlúčime a ďalej budeš kráčať vlastnou cestou, alebo sa dohodneme na možnosti príjemnej brigády s finančným ohodnotením.

redakcia

Ako môže byť pozícia „stáž redaktor“ tvoja?

Oficiálne sa blížime na koniec našej „školy hrou„. Verím, že to bola zábava a čoskoro sa stretneme aj v reálnom svete. Neboj sa, nehryzieme, iba možno. A ak máš na nás akékoľvek otázky, napíš nám a my sa ti čo najskôr ozveme s odpoveďami.

Okej, okej… Všade samý otravný text, však? Nečudujem sa ti, no ešte neodchádzaj. Zaujať je jedna vec, ale prehovoriť do niekoho je vec druhá. Ak som dokázal uspieť aspoň v jednej z týchto vecí, nezabudni nám napísať e-mail na adresu redakcia@rewind.sk

Čo by v tvojom e-maili nemalo chýbať? 

 • Tvoj ukážkový článok na akúkoľvek tému – zhruba 300 slov v textovom dokumente;
 • dôvod, prečo sa k nám chceš pridať práve ty;
 • niečo málo o sebe – čo si obliekaš do kostola, koľko stupňovú vodu si napúšťaš do vane alebo koľko dkg vlašského šalátu zješ na jedno posedenie. Výber informácií necháme na tebe, môžeš stručne alebo sa pokojne aj rozpíš.

Aby som to celé zhrnul, budeme veľmi radi, ak sa nám ozveš. Hanbiť sa nemáš čoho, my všetci sme si prežili úplne rovnaký proces vývoja. Začali sme pri náborovom článku a dnes zaberáme rôzne pracovné pozície. Jednoducho sa nám ukáž a predstav. Keď sa človek cíti sám sebou, dokáže nemožné. Preto sa prosím uvolni, zamysli sa nad tým, klapka, vypíname kameru a vidíme sa. Všetko ostatné už leží v tvojich rukách.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -