Za písanie správ v práci dostal „padáka“ a žalobu od Apple

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Apple žaluje svojho bývalého zamestnanca

Andrew Aude, zamestnanec spoločnosti Apple, prišiel o svoju prácu a jeho bývalý zamestnávateľ ho rovno poslal pred súd. Ako informoval The New York Post, Aude mal počas aj mimo pracovnej doby posielať správy médiám, v ktorých informoval o utajenom internom vývoji vo firme Apple. Všetky dôkazy sa snažil odstrániť počas prestávky na toaletu, to ho však nezachránilo pred žalobou.

Aude pracoval pre divíziu technologického giganta, ktorá je zodpovedná za vývoj operačného systému iOS pre smartfóny iPhone. Pracovník zastával pozíciu, prostredníctvom ktorej mal prístup ku citlivým informáciám. Prichádzal do kontaktu s testovacími verziami nových aktualizácií, návrhmi na zmeny a funkcie v operačnom systéme. Niektoré z týchto informácií boli utajované a určené len pre zamestnancov, kým ich Apple nevyvinul do požadovanej podoby a nevydal aj pre verejnosť.

apple dma
Zdroj: Apple

Nie všetky plánované zmeny sa však softvérovému inžinierovi páčili. Ako uvádza dokument kalifornského Najvyššieho súdu z 18. marca, Aude o istých funkciách, „s ktorými mal problém“, zámerne informoval médiá. Dúfal, že keď o nich budú informovať, vzbudia tým vlnu kritiky od používateľov a Apple ním opovrhované zmeny nakoniec nevykoná.

Podľa obžaloby mal Aude slúžiť ako informátor pre americké médiá The Wall Street Journal a The Information, ktoré jeho zistenia následne anonymne publikovali. Apple v snahe ešte viac zdiskreditovať svojho bývalého zamestnanca tvrdí, že Aude si takýmto spôsobom „užíval mediálnu pozornosť.“

Informátor mal odoslať tisícky správ s citlivými údajmi

Softvérový inžinier, ktorý pracoval na vývoji iOS, bol údajne v kontakte s viacerými reportérmi vyššie spomínaných médií. Jednému z nich s prezývkou „Homeboy“ (kamoš, brácho) behom 4 mesiacov podľa obžaloby odoslal vyše 1 400 šifrovaných správ. Na komunikáciu mali používať aplikáciu Signal.

leak
Zdroj: Najvyšší súd štátu Kalifornia

V poskytnutej snímke obrazovky, ktorú získal obžalobca Apple, sú vidno správy, v ktorých sa Aude dohaduje s „Homeboyom“ o publikovaní ďalších informácií. „Nemôžem sa dočkať toho chaosu, čo nastane ešte predtým, keď sa manažéri Apple zobudia,“ píše sa v jednej zo správ. V tomto prípade naplánovali vydanie článku s uniknutými informáciami na ranné hodiny, kedy ešte väčšina ľudí spí.

Aude bol v kontakte s viacerými osobami z médií. Komunikoval aj s reportérkou z The Information, ktorej mal dokopy poslať vyše 10 000 správ. Posielal jej cielené informácie o vývoji v Apple, ktorých zverejnenie malo zapríčiniť, že spoločnosť by zmienené funkcie prestala vyvíjať.

Ako podotkol portál Phone Arena, zaujímavosťou z tohto celého prípadu je fakt, že Aude používal na posielanie týchto informácií pracovný telefón – iPhone – ktorý mu poskytol jeho zamestnávateľ Apple.

Dôkazov sa chcel zbaviť na WC

Informátori v technologických korporáciách väčšinou nevydržia dlho bez povšimnutia. Spoločnosť postupom času začala tušiť, že ním je práve Aude, a preto ho aj konfrontovali. Žiadali od neho, aby im poskytol svoj telefón, on však tvrdil, že ho pri sebe nemal. V skutočnosti však podľa obžaloby klamal, mal ho mať odložený vo vrecku. Následne vymyslel plán, ako sa zbaviť čo najväčšieho množstva dôkazov:

Falšovaním potreby navštíviť toaletu počas rozhovoru, pán Aude vytiahol svoj iPhone z vrecka počas prestávky a trvalo vymazal značné množstvo dôkazov zo svojho zariadenia,“ uvádza obžaloba.

Bývalý softvérový inžinier bol v Apple zamestnaný od roku 2016 do roku 2023. Počas tohto obdobia poskytol médiám informácie o aplikácii Denník pre iPhone alebo zariadení Vision Pro. Spoločnosť mu dala výpoveď a obžalovala ho, pričom od bývalého zamestnanca žiadajú nešpecifikované vyrovnanie spôsobených škôd.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -