Takéto využitie Excelu ste ešte nevideli, nadšenec v ňom naprogramoval ikonickú hru

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Tetris v programe Excel

Tabuľky, tabuľky a nekončené tabuľky. Väčšina z nás práve takto pozná tento každodenne používaný nástroj od Microsoftu. Ako však neuniklo pozornosti Windows Central, nájdu sa aj nadšenci, ktorí sa pokúsia posunúť jeho hranice úplne inam. Jeden z nich, vystupujúci pod prezávkou MehmetSalinKoten naprogramoval populárnu hru Tetris v Exceli.

Požívateľ siete Reddit pridal video, v ktorom ukazuje ako naprogramovaná hra funguje. Vidíme tu štandardné geometrické tvary, ktoré môžeme poznať zo všetkých predošlých verzií. V tomto prípade však nie sú farebne odlíšené, všetky z nich sú bielej farby. Ďalšou veľkou zmenou je, že sa hra neovláda klávesnicou, ale myšou.

I Created Tetris In Microsoft Excel At Work
byu/MehmetSalihKoten inmicrosoft

Autor je ohľadom tvorby tajomný

Pod hrou sú tlačidlá, na ktorých klikanie sa dajú známe kocky, „L-ká“ alebo „téčka“ otáčať. Podstata však ostáva zachovaná, po vyplnení riadku jednoducho zmizne a vám sa pripočíta skóre.

Video už od svojho zverejnenia zozbieralo takmer 600 reakcií a celú radu komentárov. V nich sa ďalší používatelia stránky čudujú, ako mohlo byť niečo také dosiahnuté. Zatiaľ však ostávajú bez odpovede a MehmetSalinKoten nás necháva iba zvedavo hádať alebo predpokladať.

doom excel
Zdroj: YouTube / Nobuaki Tanaka

Nie je prvou, klasika je však fascinujúca

Samozrejmosťou je využitie viacerých nástrojov, ktoré tento tabuľkový program ponúka. Pretvorenie buniek na herné pole ale vyžadovalo poriadnu dávku kreativity aj inžinierskeho ducha. Nejde o prvú hru, ktorá bola takýmto spôsobom pretvorená. V Exceli sme už mohli vidieť známe Hľadanie mín, zjednodušenú verziu Angry Birds a neposlednom rade Doom.

Nemusí to byť práve optimálny spôsob hrania hry, ale ak vás celodenné počítanie vzorcov a vypĺňanie tabuliek omrzí, môže ísť o skvelý spôsob, ako si prácu spestriť. Len pre istotu – medzi jednotlivými zošitmi sa dá preskakovať klávesovými skratkami Ctrl+Page Up a Page Down.

Je pre vás fascinujúce, že Tetris bol pretvorený aj do programu Microsoft Excel? Ako si myslíte, že sa to nadšencovi podarilo? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: windowscentral.com; reddit.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -