K augustu nepatria len letné radovánky a filmové blockbustery. Počas tohto mesiaca si pripomíname aj smutné výročie, kedy bola vo vojne prvýkrát použitá jadrová zbraň. Druhá svetová vojna bola najzničujúcejší vojenský konflikt v dejinách ľudstva. Vedeli ste, že počet jeho obetí je odhadovaný až na 72 miliónov? Tento rok je to tiež práve 72 rokov, kedy boli na zničenie japonských miest Hirošima a Nagasaki použité jadrová zbrane. Tými boli atómová bomba Little Boy a plutóniová bomba Fat Man. Tieto vojnové udalosti a konflikty nám ešte v tomto mesiaci priblíži, a ich dôsledky opíše televízna stanica Spektrum. Na aké relácie sa teda môžeme tešiť?
Nezabudnime pomocou dokumentárnych seriálov
Dňa 9.8. 1945 bola na mesto Nagasaki zhodená 22 tonová plutóniová bomba. V priebehu nasledujúcich rokov počet mŕtvych v dôsledku vyvolaných chorôb niekoľkonásobne vzrástol oproti počtu obetí výbuchu samotného. Choroby spôsobené jadrovou bombou prenasledujú obyvateľov miest Hiroshima a Nagasaki dodnes. Zbraniam, ich vývoju aj vojenským témam sa venuje seriál Zbrane, ktoré zmenili svet.
Počas 2. svetovej vojny prišlo o život, okrem množstva civilistov, aj cez 20 miliónov vojakov. Najväčšie straty na životoch utrpel Sovietsky zväz, ktorý v boji prišiel až o štyroch z piatich mužov narodených v roku 1923. Ak sa o tému zaujímate, určite sledujte 19.8. stanicu Spektrum, ktorá vám odhalí detaily najdôležitejších momentov. Seriál Vyhrané a prehrané bitky 2. svetovej vojny pripomenie tie najvýznamnejšie boje, ktorých začiatok je oficiálne datovaný na 1.9. 1939.
Dňa 4.7. 1943 zahájili nemecké vojská útok s cieľom zlikvidovať Kurský oblúk a oslabiť sovietske sily tak, aby v dôsledku strát nemali odvahu k významnejšej ofenzíve. Ruská armáda skutočne stratila veľa, avšak pre Nemecko to bol veľký neúspech, pretože stratilo kompletnú strategickú iniciatívu. Vytrvalý a vysiľujúci boj medzi Nemeckou a Sovietskou armádou a Stalinovej roli v ňom analyzuje v programe Stalin: Muž z oceli britský historik David Reynolds.