Nový Netflixový seriál od režiséra La La Landu | The Eddy RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Ahoj, volám sa Oliver a mám 25 rokov. Vyštudoval som réžiu dokumentárneho filmu na Akadémií umení, kde som organizoval Filmový klub. Som milovníkom popkultúry, hudby a najmä kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

The Eddy RECENZIA

The Eddy RECENZIA The Eddy je jeden z najnovších seriálov, ktoré nám streamingová služba Netflix ponúka. Hudobných seriálov je veľmi málo a aj preto sa jedná o originálny kúsok. Navyše sa okolo tohto seriálu vyskytlo mnoho talentu na čele s režisérom oscarového La La LanduDamienom Chazellom.

Preto niet divu, že sa opäť pozrieme do sveta hudby, krásnej filmárčiny a silných ľudských príbehov. Avšak Chazelle nie je jediným režisérom, ktorý na tomto hudobnom projekte pracoval. O epizódy sa postarali dokopy štyria talentovaní režiséri a režisérky. Ako tento jazzový opus dopadol?

The Eddy
Zdroj: imdb.com

Ulicami Paríža bude znieť jazz

Elliot Udo (André Holland) je slávny jazzový klavirista, ktorý sa po smrti svojho syna rozhodol odložiť klávesy bokom. Jeho rodina sa po tejto tragédii rozpadne a Elliot sa rozhodne presťahovať do Paríža, kde si s priateľom Faridom otvorí jazzový klub – The Eddy. Avšak Farid sa pri vedení klubu zapletie s nesprávnymi ľuďmi.

Elliot, ktorý sa snaží klub a jeho kapelu presláviť, takto musí čeliť mafii. Medzi stenami klubu The Eddy riešia svoje životné problémy a krízy aj jednotliví členovia kapely. Do Paríža navyše prichádza Elliotova dcéra Julie, ktorá so sebou nesie ďalšie problémy. Ku rovnováhe a šťastiu v tomto chaose vedie iba jedna cesta. Jazz.

The Eddy
Zdroj: imdb.com

“Sladké odovzdanie… sťahuje vás… The Eddy…”

The Eddy je veľmi kvalitne spracovaným seriálom, pri ktorom cítime lásku v každej epizóde. Lásku k filmu a hudbe. Spracovanie má totižto ďaleko od klasickej a generickej seriálovej tvorby. Generickej po audiovizuálnej stránke.

Tvorcovia sa rozhodli tento seriál spracovať veľmi surovou, ba až dokumentárnou formou, ktorá perfektne funguje s témou, ktorou zaoberá. Takmer všetky zábery sú natočené z dynamickej, ručnej kamery a minimom strihu. S umelým svetlom sa tu tiež pracuje skromne a večerné scény sú napríklad takmer úplne tmavé.

To dodáva The Eddy na autenticite. Seriál je dokonca natočený na 16mm film, čo je obrovské plus. Ale to sa samozrejme od Chazella, priaznivca klasického filmového materiálu, dalo čakať. Vizuálna stránka je krásna a pôsobí ako to najlepšie, čo nám môžu európske sociálne drámy ponúknuť.

The Eddy
Zdroj: imdb.com

Seriál sa na nič nehrá, nesnaží sa byť niečim viac ako reálne je, nehrá sa tu na efekt. Tvorcovia iba rozprávajú príbeh, ktorý milujú. Obsadenie je výborné a ako všetko ostatné – veľmi autentické. Vidíme tu obyčajné tváre ľudí z ulice. Všetkým postavám veríte, niektoré dokonca pôsobia ako “neherci”, ktorých Netflix vytiahol z ulíc Paríža aby si zahrali v tomto seriáli.

Obrovské, ale skutočne obrovské plus dávam seriálu za to, že postavy rozprávajú vo svojom príslušnom jazyku. To je pri seriáloch americkej produkcie veľká vzácnosť. Tvorcovia mohli ísť pokojne tou ľahšou cestou a nechať hercov rozprávať v cudzích prízvukoch. Ale to sa našťastie nestalo, počujeme tu francúzštinu, ruštinu a angličtinu.

Láska, hudba a mafia

The Eddy má zaujímavý spôsob rozprávania. V každej epizóde sledujeme udalosti okolo klubu z očí jednotlivých členov ústrednej jazzovej kapely. Každá epizóda nám takto ponúkne inú perspektívu. Zároveň sa takto dozvieme viac informácií o všetkých postavách. Avšak s touto formou rozprávania prichádza aj problém.

Nie všetky postavy sú zaujímavé a ich osobné príbehy často pôsobia ako niečo, čo nás ako divákov iba zdržiava od hlavnej príbehovej linky. Veľa týchto mikro príbehov jednoducho pôsobí ako vata, čo je veľká škoda. Seriál takýmto spôsobom v niektorých epizódach stráca dych a začne sa ťahať.

The Eddy
Zdroj: imdb.com

Taktiež na to, ako je príbeh realisticky podaný, tu máme pár momentov, v ktorých si tvorcovia pomohli, vysvetlili, alebo vyriešili situáciu veľmi náhodným a pre diváka neuveriteľným spôsobom. Týchto momentov je veľmi málo, ale o to viac udrú do očí. Avšak to, že všetky postavy nie sú rovnako zaujímavé a pár nelogických momentov nemení nič na fakte, že hlavná príbehová linka je veľmi silná.

Tak silná, až ma niekoľkokrát priviedla k slzám. Dojemné a silné momenty sú v The Eddy vďaka realistickej forme často skutočne zdrcujúce. Elliotova minulosť, jeho vzťah s dcérou, smrť najlepšieho priateľa. Toto všetko sú výborne zvládnuté motívy, ktoré povznášajú tento seriál nad väčšinu súčasnej žánrovej konkurencie.

The Eddy je taktiež výnimočný vo svojom zobrazení multikultúrneho Paríža, najmä jeho moslimskej komunity. Tej sa venuje veľká časť príbehu a to je len dobre. Nemáme tu veľa filmov a seriálov, v ktorých by bola táto skupina ľudí reprezentovaná s takým rešpektom, ako práve v tomto seriáli.

The Eddy
Zdroj: imdb.com

The Eddy RECENZIA – Zhrnutie

The Eddy je veľmi kvalitnou sociálnou drámou, ktorá rozpráva svoj príbeh seriálovou formou. Audiovizuálna stránka je veľmi silná, rovnako ako ústredný dramatický konflikt, avšak vedľajšie príbehové linky sťahujú kvalitu seriálu dole a pôsobia ako vata, čo je veľká škoda. Avšak stále sa jedná o zaujímavý projekt plný silných momentov a famóznej jazzovej hudby. 7,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...