Nový Netflixový seriál od režiséra La La Landu | The Eddy RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Ako súrodenci (ne)úspešne utekajú zo 60. rokov | 2. séria The Umbrella Academy RECENZIA

2. séria The Umbrella Academy RECENZIA 2. séria The Umbrella Academy RECENZIA - Stará známa rodina s novými problémami. To hlásal aj oficiálny plagát k...

Michael Jackson chcel hrať v prvom X-Men filme. Neuveríte, ktorého mutanta chcel stvárniť

Niet pochýb o tom, že filmová séria X-Men postavila základy, vďaka ktorým je dnes žáner superhrdinských filmov tak populárnym. Film X-Men z roku 2000...

Vďaka čomu boli tieto prerábky lepšie ako originál? 10 najlepších zmien v remakoch filmov

Zmeny v remakoch môžu zlepšiť film To, že niečo upravia pri prerábke filmu, nemusí byť na škodu. Práve naopak, niekedy to môže priniesť oveľa hodnotnejšie...

Niektoré filmy uvidíme online len 17 dní po premiére v kinách. Ako koronavírus mení filmový priemysel?

Už s príchodom celosvetovej pandémie koronavírusu bolo isté, že navždy zmení filmový priemysel. Kinosály boli zatvorené a produkcie hollywoodskych veľkofilmov boli pozastavené. V Spojených...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

The Eddy RECENZIA

The Eddy RECENZIA The Eddy je jeden z najnovších seriálov, ktoré nám streamingová služba Netflix ponúka. Hudobných seriálov je veľmi málo a aj preto sa jedná o originálny kúsok. Navyše sa okolo tohto seriálu vyskytlo mnoho talentu na čele s režisérom oscarového La La LanduDamienom Chazellom.

Preto niet divu, že sa opäť pozrieme do sveta hudby, krásnej filmárčiny a silných ľudských príbehov. Avšak Chazelle nie je jediným režisérom, ktorý na tomto hudobnom projekte pracoval. O epizódy sa postarali dokopy štyria talentovaní režiséri a režisérky. Ako tento jazzový opus dopadol?

The Eddy
Zdroj: imdb.com

Ulicami Paríža bude znieť jazz

Elliot Udo (André Holland) je slávny jazzový klavirista, ktorý sa po smrti svojho syna rozhodol odložiť klávesy bokom. Jeho rodina sa po tejto tragédii rozpadne a Elliot sa rozhodne presťahovať do Paríža, kde si s priateľom Faridom otvorí jazzový klub – The Eddy. Avšak Farid sa pri vedení klubu zapletie s nesprávnymi ľuďmi.

Elliot, ktorý sa snaží klub a jeho kapelu presláviť, takto musí čeliť mafii. Medzi stenami klubu The Eddy riešia svoje životné problémy a krízy aj jednotliví členovia kapely. Do Paríža navyše prichádza Elliotova dcéra Julie, ktorá so sebou nesie ďalšie problémy. Ku rovnováhe a šťastiu v tomto chaose vedie iba jedna cesta. Jazz.

The Eddy
Zdroj: imdb.com

“Sladké odovzdanie… sťahuje vás… The Eddy…”

The Eddy je veľmi kvalitne spracovaným seriálom, pri ktorom cítime lásku v každej epizóde. Lásku k filmu a hudbe. Spracovanie má totižto ďaleko od klasickej a generickej seriálovej tvorby. Generickej po audiovizuálnej stránke.

Tvorcovia sa rozhodli tento seriál spracovať veľmi surovou, ba až dokumentárnou formou, ktorá perfektne funguje s témou, ktorou zaoberá. Takmer všetky zábery sú natočené z dynamickej, ručnej kamery a minimom strihu. S umelým svetlom sa tu tiež pracuje skromne a večerné scény sú napríklad takmer úplne tmavé.

To dodáva The Eddy na autenticite. Seriál je dokonca natočený na 16mm film, čo je obrovské plus. Ale to sa samozrejme od Chazella, priaznivca klasického filmového materiálu, dalo čakať. Vizuálna stránka je krásna a pôsobí ako to najlepšie, čo nám môžu európske sociálne drámy ponúknuť.

The Eddy
Zdroj: imdb.com

Seriál sa na nič nehrá, nesnaží sa byť niečim viac ako reálne je, nehrá sa tu na efekt. Tvorcovia iba rozprávajú príbeh, ktorý milujú. Obsadenie je výborné a ako všetko ostatné – veľmi autentické. Vidíme tu obyčajné tváre ľudí z ulice. Všetkým postavám veríte, niektoré dokonca pôsobia ako “neherci”, ktorých Netflix vytiahol z ulíc Paríža aby si zahrali v tomto seriáli.

Obrovské, ale skutočne obrovské plus dávam seriálu za to, že postavy rozprávajú vo svojom príslušnom jazyku. To je pri seriáloch americkej produkcie veľká vzácnosť. Tvorcovia mohli ísť pokojne tou ľahšou cestou a nechať hercov rozprávať v cudzích prízvukoch. Ale to sa našťastie nestalo, počujeme tu francúzštinu, ruštinu a angličtinu.

Láska, hudba a mafia

The Eddy má zaujímavý spôsob rozprávania. V každej epizóde sledujeme udalosti okolo klubu z očí jednotlivých členov ústrednej jazzovej kapely. Každá epizóda nám takto ponúkne inú perspektívu. Zároveň sa takto dozvieme viac informácií o všetkých postavách. Avšak s touto formou rozprávania prichádza aj problém.

Nie všetky postavy sú zaujímavé a ich osobné príbehy často pôsobia ako niečo, čo nás ako divákov iba zdržiava od hlavnej príbehovej linky. Veľa týchto mikro príbehov jednoducho pôsobí ako vata, čo je veľká škoda. Seriál takýmto spôsobom v niektorých epizódach stráca dych a začne sa ťahať.

The Eddy
Zdroj: imdb.com

Taktiež na to, ako je príbeh realisticky podaný, tu máme pár momentov, v ktorých si tvorcovia pomohli, vysvetlili, alebo vyriešili situáciu veľmi náhodným a pre diváka neuveriteľným spôsobom. Týchto momentov je veľmi málo, ale o to viac udrú do očí. Avšak to, že všetky postavy nie sú rovnako zaujímavé a pár nelogických momentov nemení nič na fakte, že hlavná príbehová linka je veľmi silná.

Tak silná, až ma niekoľkokrát priviedla k slzám. Dojemné a silné momenty sú v The Eddy vďaka realistickej forme často skutočne zdrcujúce. Elliotova minulosť, jeho vzťah s dcérou, smrť najlepšieho priateľa. Toto všetko sú výborne zvládnuté motívy, ktoré povznášajú tento seriál nad väčšinu súčasnej žánrovej konkurencie.

The Eddy je taktiež výnimočný vo svojom zobrazení multikultúrneho Paríža, najmä jeho moslimskej komunity. Tej sa venuje veľká časť príbehu a to je len dobre. Nemáme tu veľa filmov a seriálov, v ktorých by bola táto skupina ľudí reprezentovaná s takým rešpektom, ako práve v tomto seriáli.

The Eddy
Zdroj: imdb.com

The Eddy RECENZIA – Zhrnutie

The Eddy je veľmi kvalitnou sociálnou drámou, ktorá rozpráva svoj príbeh seriálovou formou. Audiovizuálna stránka je veľmi silná, rovnako ako ústredný dramatický konflikt, avšak vedľajšie príbehové linky sťahujú kvalitu seriálu dole a pôsobia ako vata, čo je veľká škoda. Avšak stále sa jedná o zaujímavý projekt plný silných momentov a famóznej jazzovej hudby. 7,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Vyšiel nový oficiálny trailer na druhú sériu seriálu The Boys. Na čo všetko sa môžeme tešiť v ďalšej sérii?

Seriál The Boys od Amazonu patrí k najkrvavejším, no zároveň najobľúbenješím seriálom o superhrdinoch dnešnej doby. Po minuloročnej úspešnej prvej sérii tak začiatkom jesene...

Kto bude záporákom vo filme The Suicide Squad? Najnovšie úniky odhaľujú ďalšie komiksové postavy

Nadchádzajúca komiksovka The Suicide Squad má už natáčanie za sebou a film sprevádzajú posledné kozmetické úpravy. O hlavných postavách vieme skoro všetko, ale kto...

Seriál zo sveta Pána prsteňov od Amazonu potvrdzuje prítomnosť známych postáv. Kto sa vráti?

Amazon momentálne pracuje na natáčaní seriálu Pán prsteňov, ktorého celý výrobný tím sa nachádza na Novom Zélande. Naposledy sme sa v Stredozemi ocitli v...

VIDEO: Vesmírna loď Crew Dragon bezpečne dopravila na Zem dvoch NASA astronautov

Americkí NASA astronauti Bob Behnken a Doug Hurley sa v kapsule Endeavour vesmírnej lode Crew Dragon bezpečne dopravili na Zem. Pre spoločnosť Space X...

Herečka Courteney Cox sa vráti vo filme Scream 5. Aký ju čaká osud?

Vo filme Scream 5 nebude chýbať Courteney Cox Hviezda populárne seriálu Priatelia, Courteney Cox, si zopakuje svoju druhú ikonickú rolu v úspešnej hororovej sérii, produkcia...