Joe Exotic a jeho príbeh na Netflixe návykovejší ako tvrdé drogy | Tiger King RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Tiger King RECENZIANetflix si za posledné roky vybudoval veľkú základňu fanúšikov kriminálnych dokumentov. Za zmienku stoja napríklad Making a Murderer, The Disappearance of Madeleine McCann alebo veľmi obľúbený Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer. Tento žáner s názvom „true crime“ sa však nezaoberá iba vraždami, jeho súčasťou sú aj záhadné zmiznutia či iné skutočné zločiny.

Najnovším prírastkom do rodiny dokumentárnych seriálov je Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, ktorý si môžete veľmi jednoducho nesprávne zaradiť. Nejedná sa totiž o bežný dokument zo zvieracej ríše, takže žiaden ďalší Our Planet určite nečakajte. Ako hovorí samotný názov, tešiť na môžete na vraždu, chaos a šialenstvo.

Tiger King
Zdroj: nypost.com

Tiger King RECENZIA

Tiger King je presne tým dokumentom, ktorý zapnete a najbližších sedem hodín sa nepohnete z postele alebo gauču. V aktuálnej preventívnej karanténe to však vôbec neprekáža a verte mi, nič lepšie počas nej ani neuvidíte. Seriál nasleduje príbeh muža, ktorý si hovorí Joe Exotic. Jedná sa o homosexuálneho a polygamného libertariána ozbrojeného zbraňou a blond mullet účesom, na ktorý sa nehrabe ani Jaromír Jágr.

V americkom Wynnewoode v Oklahome vlastnil súkromnú zoo, kde choval stovky tigrov, levy, šimpanzy, medvede, aligátory a rôzne iné exotické zvieratá, ktoré vám prídu na rozum. Jeho praktiky sa však nezhodovali s ideológiou zvieracích aktivistov a organizácií ako PETA.

Tiger King
Zdroj: etonline.com

Jeho najväčší príjem tiekol z návštevníkov, ktorí platili stovky dolárov za možnosť pohladkať si a odfotiť sa s malými tigrami. S tým sa samozrejme spájalo neustále množenie tigrov a občasné nelegálne obchodovanie s exotickou zverou. Joe si tak vytvoril rady nepriateľov, no tým úhlavným bola Carole Baskin z Floridy, hipisáčka obliekajúca výhradne oblečenie so zvieracími vzormi.

Tá so svojou vlastnou organizáciou Big Cat Rescue zachraňovala exotické zvieratá a jej hlavným cieľom bolo úplné odstránenie G.W. Zoo, ktorú vlastnil Joe Exotic. Na konte mala milióny po jej zosnulom manželovi a vôbec jej neprekážalo ich všetky minúť na súdne spory, aby jej nepriateľa navždy vykázala z biznisu so zvieratami.

Tiger King
Zdroj: bostonglobe.com

Nejde o tak jednoduchý príbeh

Vyššie napísané riadky sú len základnou premisou príbehu, ktorý sa môže zdať úplne bežným, ničím výnimočným. Ale opak je pravdou. Tento príbeh totiž okrem iného obsahuje aj vraždy, drogy, odhryznuté končatiny, trojité homosexuálne manželstvá, štvorité heterosexuálne manželstvá a mnoho, mnoho ďalšieho. Joe Exotic toho v živote prežil viac, ako by ste pravdepodobne vy prežili počas desiatich životov.

Naozaj ide o jediného človeka, ktorý kandidoval na prezidenta Spojených štátov, neskôr na guvernéra Oklahomy a zároveň zložil svoj vlastný country album s 23 skladbami. Viac vám toho prezradiť nechceme, jeho dlhoročný príbeh jednoducho musíte zažiť na vlastnej koži.

Tiger King
Zdroj: cosmopolitan.com

Veľmi rýchlo si teda uvedomíte, že hlavnou témou seriálu naozaj nie je len chovanie tigrov. Ide o zložitú spleť ako pracovných, tak aj osobných vzťahov niekoľkých hlavných a vedľajších postáv. Často sami neuveríte tomu, že ide o skutočný príbeh, a že Joe Exotic nie je iba výborný herec so šialeným scenárom. Dokument sa skladá zo siedmych častí, pričom každá z nich má od 40 do 50 minút.

Vďaka rôznym neočakávaným odhaleniam a pomalému odkrývaniu príbehu sa nebudete chcieť odlepiť od obrazovky. Seriál je natočený nesmierne zaujímavým spôsobom, bez servítku pred ústami odhaľuje všetko, čo sa deje v zoo a to úplne bez cenzúry. Je to šialená jazda, ktorej sa chcete zúčastniť.

Zhrnutie

Prvých päť častí sa na vás vyrúti s nezastaviteľným tempom, pričom posledné dve v ňom trochu poľavujú. To je však jediný problém, s ktorým sa seriál stretáva. Všetko mimo toho sa zdá byť perfektné a pohlcujúce. V seriáli je rozobraných hneď niekoľko tém a svojou šialenou formou edukuje o probléme s chovaním, množením a nelegálnym obchodovaním s tigrami.

No a keď sa do toho zamiešajú ešte vraždy, zbrane a polygamné manželstvá, tak naozaj ide o perfektný výtvor. Už len čakám na to, kým sa nejaký z hollywoodskych režisérov chytí réžie životopisného filmu. Dovtedy si však Tiger King: Murder, Mayhem and Madness pozrite na Netflixe. Neostáva mi nič iné, ako ho ohodnotiť 9,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

4 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -