TIP na film: Hmla | Jedná sa o jednu z najlepších adaptácií kníh Stephena Kinga?

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Najčítanejšie za 7 dní

TIP na film: Hmla

Stephen King je jeden zo svetovo najpopulárnejších spisovateľov napínavých románov. Jeho knihy sa adaptujú do filmovej podoby hádam každé tri roky. Avšak nie každému režisérovi sa podarí zachytiť atmosféru, napätie a témy jeho kníh. Dokonca aj Osvietenie Stanleyho Kubricka King nepovažuje za dobrú adaptáciu. Avšak existuje jeden film, ktorý podľa Kinga predčil jeho knihu – Hmla.

O réžiu Hmly sa postaral majster väzenských drám Frank Darabont. Môžme ho poznať najmä vďaka úžasným filmom ako Vykúpenie z väznice Shawshank a Zelená míľa, pri ktorých sa taktiež jedná o adaptácia Kingových kníh. Avšak Hmla bola pre Darabonta nečakaným projektom. Najmä preto, lebo sa jednalo o horor.

Hmla
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Výtvarný dizajnér filmových plagátov David Drayton (Thomas Jane) sa spoločne so svojím synom Billym (Nathan Gamble) a nepríjemným susedom Nortonom (Andre Braugher) vydávajú po podivnej búrke do malého mestečka, aby si nakúpili zásoby. Všetko vyzerá obyčajne, až kým obchod, v ktorom nakupujú, neobklopí záhadná hmla.

Skupina ľudí v obchode pomaly zisťuje, že táto tajuplná hmla v sebe ukrýva niečo vražedné a desivé. Niečo, čo ich roztrhá na kusy, ak by sa odvážili vyjsť von. Avšak ako čas plynie, ešte väčšie zlo sa začne objavovať v dušiach obyčajných ľudí, ktorí sú postavení tvárou v tvár zúfalej situácii. Hrôza sa pomaly prediera na povrch.

Hmla
Zdroj: imdb.com

Zlo sa ukrýva v každom z nás

Hmla Franka Darabonta je jeden z najlepších príkladov žánrového filmu, v ktorom režisér zvráti naše očakávania. Na prvý pohľad sa javí ako Béčkový monster horor z 50. rokov. A túto stránku sa nesnaží ani veľmi skrývať. Dostaneme všetky šťavnaté klišé tohto žánru, ktoré máme tak radi.

Spočiatku sú to jednorozmerné postavy, hrozba vychádzajúca zo sci-fi žánru, obrovská rôznorodosť príšer, ktoré majú veľmi kreatívne dizajny a sú to posledné, čo by sme chceli nájsť večer pod posteľou a samozrejme nekompromisné gore efekty. Avšak ako film pomaly postupuje dopredu, začne sa nám odhaľovať jeho pravý zámer.

Hmla
Zdroj: imdb.com

Premení sa vo výborne napísaný psychologický horor, ktorý je nepríjemné sledovať. Hrozba sa zrazu neukrýva len vonku medzi príšerami, ale aj vo vnútri ústredných charakterov. Strach a beznádej v nich prebudí zlo. Boj o prežitie sa začína. A nebude to pekné. Z postáv, ktorými všetci zo začiatku opovrhovali, sa stávajú vodcovia.

Toto všetko navyše vyvrcholí v jedno z najdepresívnejších a najkrutejších koncov, aké som mohol vo filmoch vidieť. Po zhliadnutí budete potrebovať panáka, alebo niečo iné na upokojenie. Koniec sa navyše líši od pôvodnej predlohy a dokonca sám King povedal, že je lepší. Hmla je výborným príkladom toho, ako sa dá obyčajný (aj keď zábavný) Béčkový horor skombinovať so scenáristicky prepracovanou psychologickou štúdiou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 74%
IMDB.com – 7,1/10
Rotten Tomatoes – 72%

Aká je vaša obľúbená adaptácia knihy Stephena Kinga? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -