TIP na film: Klub bitkárov | Film, ktorý si musíte pozrieť minimálne dvakrát

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: Klub bitkárov

Psychologické filmy sú medzi ľuďmi veľmi obľúbené. Každý v nich vie nájsť niečo iné, s niečim iným sa stotožniť. Donútia diváka zamyslieť sa nad zmyslom života, ak vôbec nejaký existuje. Prinášajú veľa momentov, po ktorých sledovateľom vybuchne hlava, prúd myšlienok a uvedomenie si všetkých detailov im zahltia celý mozog. Ak by ste sa chceli o psychologických filmoch dozvedieť viac, kliknite na tento článok. Jedným z takýchto filmov je aj kultová snímka s názvom Klub bitkárov (Fight club). Tento film vznikol v roku 1999 a bol natočený podľa rovnomenného románu od Chucka Palahniuka.

Rozprávač a Tyler
Zdroj: ifccenter.com

Náhľad do deja

Celý príbeh sa točí okolo rozprávača, ktorého meno nevieme počas celého filmu. Rozprávač trpí insomniou (nedokáže spať) a preto jeho život nie je plnohodnotný. Zistí však, že rôzne terapeutické sedenia, kde sa môže vyplakať ostatným ľuďom s inými problémami mu pomáhajú. Chodí na sedenie ľudí s rakovinou, s tuberkulózou… každý deň na iné. No v jeden deň zistí, že rovnako ako on, aj niekto iný využíva všetky skupinové terapie na odreagovanie. Ďalší „cestovateľ„. No nie len tak obyčajný, bola ním Marla. Dievča, ktoré v jednom kuse fajčilo cigarety a otočilo rozprávačovi život o 180 stupňov. Neskôr mu život nadelil ešte viac a jeho apartmán vyletel do vzduchu.

Marla a rozprávač
Zdroj: reviewswithatude.wordpress.com

Všetky tieto nepríjemné udalosti viedli k spoznaniu Tylera Durdena. Presťahoval sa k nemu a spolu založili Klub bitkárovspolok, do ktorého chodili muži akejkoľvek profesie, farby pleti a váhy… aby si vybili zlosť a energiu. Klub bitkárov mal svoje pravidlá a tým, že vám ho tu popisujem, porušujem prvé aj druhé. Prvé aj druhé pravidlo Klubu bitkárov je: Nerozprávať o Klube bitkárov. Tento klub fungoval ako aréna. Muži sa stretávali večer po práci v pivnici baru a mlátili zo seba navzájom dušu. Všetkým to robilo napriek rozbitým nosom a zlomeným rebrám nesmiernu radosť. A všetko len zásluhov Rozprávača a Tylera.

Tento projekt im však prerástol cez hlavu a vytvorili kontrolovanú armádu ľudí, ktorí spravili čokoľvek im Tyler povedal. Vandalizovali mesto, vytvárali sa ďalšie kluby a to všetko viedlo ku grandióznemu finále. Popri celom tomto chaose tam ešte figurovala postava Marly, ktorá všetko ešte viac komplikovala. Dokáže Rozprávač ustrážiť to, čo s Tylerom vytvorili? Čo je veľkým finále vo filme a kde nastane najväčší zvrat?

Tyler a rozprávač
Zdroj: medium.com

Informácie o filme

Tento film má viac než dve hodiny a je plný akcie, nepredvídateľných momentov a skvelého humoru. Taktiež v ňom nájdeme veľa depresívnych myšlienok, ktoré nás donútia premýšľať o živote ako takom a o tom, ako máme postavené hodnoty a normy. Film rozoberá hlavne to, aké majú ľudia materiálne a profesné hodnoty a či ich vôbec potrebujeme. Tyler v jednej zo scén povedal: „Veci ktoré vlastníš nakoniec vlastnia teba.“ Okolo tohto sa točí celé Tylerove myslenie. Film sa po jeho vydaní stal obľúbeným a kultovým a teraz patrí medzi tie najlepšie a najznámejšie. Je to film, ktorý by mal naozaj každý, kto o sebe tvrdí, že miluje filmy, vidieť. A to minimálne dvakrát, pretože až keď si všetko uvedomíte na konci filmu, budete pri ďalšom zhliadnutí rozumieť oveľa viac veciam, než pri prvom zhliadnutí.

 

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 88%
IMDb.com – 8,8/10
Rotten Tomatoes – 79%

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -