TIP na film: T-34 | Vojnová dráma z tanku nielen o tankistoch

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

TIP na Film: T-34

Film T-34 (alebo v niektorých verziách u nás aj ako Legenda menom T-34) je kombináciou historickej vojnovej drámy s akčnými scénami. Popri tom sa ruským tvorcom podarilo prepašovať do filmu aj vtipy na odľahčenie, ktoré ale s celkovým konceptom pekne fungujú.

Snímka bola natočená v ruských štúdiách v roku 2018. Naše televízie ju v poslednom čase začali vysielať vo veľkom. Takto som sa (pre mňa) netradičným spôsobom dostal k nej aj ja. Film ma zaujal na toľko, že som si spätne zaobstaral aj digitálnu kópiu, ktorú ďalej odporúčam o posúvam.

t-34 nikolajova skupina
Zdroj: tass.com

O čom je film T-34?

Film sa sústreďuje na posádku sovietskeho tanku, ktorý prehrá svoj boj proti nemeckej presile. Ich poručík Nikolaj Ivuškin je následne zajatý, spolu s vodičom stroja, Štepanom Vasilkjonkom. Po niekoľkoročnom odlúčení sa stretávajú v nacistickom zajateckom tábore.

Práve v ňom dáva nemecký dôstojník Klaus Jäger dokopy jednotku, ktorá ma operovať jediný ako-tak funkčný sovietsky tank modelu T-34. Tank sa má ukázať proti nemeckým Tigerom, aby sa ešte viac vyzdvihla ich sláva. Nevedomky tak spája časť bývalej jednotky (spolu s ďalším členom). Tí majú ale vlastné plány a od začiatku vymýšľajú ako sa zo zajatia dostať…

tank t-34
Zdroj: theguardian.com

K tomu im dopomáha aj tlmočníčka Ana sprostredkujúca komunikáciu medzi Nikolajovou skupinou a Hauptmannom. Netreba dodávať, že medzi postavami tak vzniknú aj city, avšak jemná romantická línia príjemne kontrastuje so zvyškom príbehu.

Ruská produkcia má čo ponúknuť

Film T-34 tak nie je len jednohubkou, ktorú by ste si pozreli v náhodný večer, ale snímkom, ku ktorej sa radi vrátite. Režisér Alexej Sidorov, ruská produkcia ani herci nám toho zrejme veľa nepovedia, ale to je podľa mňa iba o dôvod viac prečo si rozširovať obzory.

Dielo je v prvom rade historickou drámou. Sústreďuje sa hlavne na dobové dianie – či už na začiatku alebo v posunutí deja na rok 1944. Nie sú mu však cudzie ani akčné scény, keď pomerne názorne a dynamicky zobrazí súboje tankov. Nevýhodou podľa môjho názoru je až prílišné opakovanie po americkej produkcií, kedy pri vystreľovaní používajú spomalené a detailné zábery.

t-34 nikolaj
Zdroj: thedailybeast.com

Ako do drámy dostať humor?

V dráme z obdobia druhej svetovej vojny by ste zrejme nečakali veľa humoru. Tvorcovia ho však dokázali dostať aj sem. Scény odľahčujú dialógmi a interakciami postáv (pričom sa neboja poukázať na stereotypickosť Rusov). Vtipy sa dokážu vyskytnúť aj v scénach samotných, keď ukazujú ľudský „rešpekt“ pred tankom (skupina dostane bez problémov pivo zadarmo) či nápaditosť ruskej jednotky.

Pozriete si ho „jedným dychom“

Film T-34 trvá niečo cez 2 a štvrť hodiny. Ani raz sa však pri ňom nebudete nudiť alebo pozerať mimo obraz. Dramatické scény, ktoré ukazujú ruskú nezlomnosť a húževnatosť strieda akcia, ktorá je prepletená humorom. A ako som spomínal, nechýba ani romantická linka, ktorá ale vôbec nepôsobí rušivo – práve naopak, perfektne sa do filmu hodí.

Takže ak sa radi necháte dojať, chcete si vychutnať akčné scény alebo si pozrieť historický film z 2.svetovej aký ste ešte nevideli – siahnite po tomto diele. Je jasným dôkazom, že aj Rusi vedia ako točiť. Zaujmú nás príbehom a bez zbytočného bitia sa do pŕs priniesli film, ktorý ukáže sovietsku vynaliezavosť.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 72%
IMDB.com – 6.5/10
Rotten Tomatoes – 81%

Videli ste film T-34 alebo sa chystáte? Zachytili ste, že ho vysielajú naše televízie? Dajte nám vedieť v komentároch!

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -