Kritici zniesli svoj krutý verdikt. Prvé recenzie na film Napoleon vytýkajú režisérovi jednu konkrétnu chybu

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Prvé recenzie na film Napoleon

My si musíme na vydanie najnovšieho historického filmu od Ridleyho Scotta ešte týždeň počkať. Počas včerajšej noci však naňho padlo embargo, a tak prinášajú kritici prvé recenzie na film Napoleon. Pokryl ich aj portál The Hollywood Reporter, ktorý nám pomáha zistiť, či ide o absolútne epický počin alebo zostáva tak malým ako povestne vladár bol.

Ide už o 28. film režiséra Ridleyho Scotta, ktorý opäť spojil svoje sily s Joaquinom Phoenixom. Ten si zahral známeho francúzskeho vojnového veliteľa, ktorý využil teror v jeho krajine, aby sa sám prehlásil za cisára. Ukazovať nám tak má historickú osobnosť nielen ako zdatného vladára, ale aj krutého tyrana, ktorým v skutočnosti bol. Pri tom mu sekunduje Vanessa Kirby ako jeho milovaná Josephine.

Napoleon nový trailer
Zdroj: Itafilm

Čo hovoria prvé reakcie?

Stať sa máme svedkami jeho rýchleho vzostupu k moci aj tých najviac ikonických bitiek. Práve tým pripisujú prvé recenzie najväčšiu váhu a hovoria o tom, že ich chceme určite zažiť na plátne v kine. Popisujú však aj ostatné aspekty, herecké výkony a, samozrejme, nezabudli okomentovať ani dĺžku filmu – 2 hodiny a 38 minút.

Aktuálne má film na portáli Rotten Tomatoes hodnotenie 80 %, ktoré pochádza už od 30 hodnotiacich. Na portáli Metacriticskóre 70 z 19 vybraných recenzií, z toho 63 % je čisto pozitívnych.

napoleon rotten tomatoes
Zdroj: Rotten Tomatoes

Staré poctivé remeslo s hercami vo velení

Najviac zaujal Petera Bradshawa z magazínu The Guardian. Ten mu udelil plné skóre, pričom hovorí, že ide o pôsobivé a nevnucujúce zobrazenia Napoleona ako vopred odsúdeného vládcu. Pochvaľuje si, že režisér nepotreboval zavádzať diváka metaforami a skrytými významami, ale drží sa starého dobrého spôsobu rozprávania.

Ross Bonaime z portálu Collider uvádza, že ide o naozaj veľký film. Rovnako v tom, ako Scott podáva príbeh s doteraz nevídaným rozsahom, ako aj v tom, ako veľkolepé je podanie hlavných hereckých predstaviteľov. To dokonca prirovnal k Bonaparteho veliteľským schopnostiam.

„Napoleon“ First Reactions and Reviews
byu/whoisrickcurtzman inoscarrace

Krásne ilustrovaná stránka Wikipedie

Aj kritici z portálu Empire popísali film Napoleon. Catherine Bray hovorí, že ide o historický epos, ktorý si však stále nachádza cestičky k divákovi ako rozprávať príbeh viac s ľahkosťou. Takto dostávame objektívny, miestami až vtipný portrét muža namiesto konceptu, ktorý sa snaží popísať všetko.

Nicholas Barber z BBC bol podmanený veľkolepými bojovými scénami aj obsažnými detailmi. Napísal, že ide o skvelé zobrazenie Napoleonovej kariéry a snímka pôsobí ako krásne ilustrovaná stránka Wikipedie. Nevedel sa však údajne ubrániť pocitu, že pôsobil ako trailer na bohatší a hlbší film, ktorý má ešte len prísť. Nuž, možno bude pre niekoho lepšie počkať aj na 4,5-hodinovú verziu, ktorá príde na Apple TV+.

Najlepšie dielo Ridleyho Scotta?

Jordan Farley z Total Film hovorí, že ide určite o Scottov najlepší kúsok za posledné dve dekády. Nebol jediný, kto to tvrdil, dokonca sa našli aj taký, ktorí ho označili za jeden z najlepších (MovieMantz) či dokonca najlepší režisérov kúsok (Hollywood Handle). Farley hovorí, že aj keď mu miestami prišiel, že sa snaží do seba natlačiť až príliš veľa, vo výsledku bol epický rozsahom, intímny prevedením, stále však vzrušujúcim prerozprávaním vzostupov a pádov francúzskeho cisára.

Zdá sa však, že niektorým nevyhovovalo, že režisér využil pre zobrazenie historických udalostí istú voľnosť a nepriniesol aj temnejšiu stránku vladára, ako sľuboval. Hannah Strong z Little White Lies uvádza, že síce so svojimi ťaženiami nie je zobrazený ako hrdina, no stále nie je dostatočne objektívne vykreslená jeho zožierajúca túžba po moci a vykorisťovaní.

Vadila dĺžka

Problémom sa zdala byť aj dĺžka filmu, avšak z opačného spektra. Samotný Hollywood Reporter napísal, že Scott mal veľkú ambíciu, ktorú autor scenára David Scarpa jednoducho nedokázal za tak krátky čas pokryť. Podobný názor zastáva aj Brian Tallerico z portálu RobertEbert, ktorý hovorí, že film je akoby kopu bojových sekvencií bez toho, aby sa vedeli spojiť v celistvý kúsok. Jednoducho sa snažia zabaliť čo najviac do stopáže jediného filmu.

Grandiózny epos či suchopárna komédia?

Dokonca sa naŠli recenzie, ktoré hovoria o tom, že film funguje lepšie ako komédia než historický epos. To napísal napríklad David Ehrlich z IndieWire, ktorý hovorí, že vo filme bolo až príliš veľa momentov na zasmiatie. Rovnaký názor zastáva aj Greame Guttman zo Screen Rantu, ktorý hovorí, že miesto grandiózneho filmu dostal zdĺhavú komédiu. Komické či vtipné prvky potvrdzuje aj Mike Ryan z Uproxx, ten však hovorí, že ide o cielené prvky. Dodáva, že rozhodne ide o skvelý film, dokonca povedal, že pre neho jeden z najlepších tohto roku (čo dokazuje aj jeho skóre 90/100).

Mohli ste si tak prečítať, čo prvé recenzie na filmNapoleon. Vlastný názor si budeme môcť spraviť už onedlho, počas budúceho týždňa. Najnovší film Ridleyho Scotta s Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe bude mať premiéru 23. novembra.

Čo hovoríte na prvé recenzie na film Napoleon? Zmenili nejakým spôsobom vaše presvedčenie si pozrieť film v kine alebo sa o to viac na neho tešíte? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: hollywoodreporter.com; metacritic.com; collider.com; screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -