TIP na film: Bill & Ted Face the Music | Film o záchrane sveta, ktorý v tomto roku potrebujeme

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

TIP na film: Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music je treťou časťou filmu o dvojici veľmi svojhlavých kamarátov. Prvé dve prišli v roku 1989 a 1991 a ukázal sa v nich Alex Winters a vtedy veľmi mladý Keanu Reeves. Tento internetom zvolený poloboh teraz pracuje na viacerých pokračovaniach a vracia sa k svojim predošlým projektom a toto je jedným z nich. A ja osobne som z toho veľmi nadšený, pretože toto je presne tá snímka, ktorú v roku 2020 potrebujeme.

Pôvodné filmy sledujú dvojicu stredoškolákov, Williama „Billa“ S. Prestona a jeho najlepšieho kamaráta Teda „Theodora“ Logana. Spolu majú kapelu Wyld Stallyns (Dyvoký hřepci). Hrozí im, že budú vyhodení zo školy a to by znamenalo koniec ich kariéry. Avšak aj koniec sveta ako ho poznáme. To sa dozvedia vďaka návšteve z budúcnosti. Tak cestujú rozličnými časovými obdobiami, aby spravili projekt z dejepisu a tým zachovali ľudstvo.

Pokračovanie ide ešte ďalej a posiela ústredných hrdinov na priam danteovskú cestu. Presne tak, prejdú si peklom – a to doslova. Tam uzavrú netradičné spojenectvo so samotnou Smrťou, ktorá ich cez nebo dostane až naspäť na Zem. Takto znovu zachránia svoju kariéru a aj svet. A tretia časť nie je o nič menej šialená.

Zdroj: moviedatabase.com

Tretia časť v podobnom, no modernejšom rytme

Sledujeme v nej už dospelého Billa a Teda, pričom obaja už majú dcéry – Billa a Teda. Respektíve Billie a Theadora. Lebo iba oni môžu nazvať svojich ženských potomkov ženskými verziami vlastných mien. Tie skvele stvárnili Brigette Lundy-Paine a Samara Weaving. Vidíme, že jablko nepadá ďaleko od stromu a tieto baby sú podobne šialené a natvrdlé ako ich otcovia.

Dvojica hrdinov sa stále snaží prísť na svoj veľký hit a ich kariéra je v troskách. Najlepšie na tom nie je ani ich manželstvo. A práve v tom momente dostávajú opäť návštevu z budúcnosti (dcéru Rufusa, ich pôvodného mentora), ktorá im hovorí, že ak Preston a Logan neodohrajú svoju najväčšiu pieseň, celá časová línia sa rozpadne.

bill-and-ted-face-the-music-daughters
Zdroj: themarysue.com

Bill & Ted Face the Music od tohto momentu začína sledovať dva hlavné deje – Bill a Ted skáču časom a navštevujú svoje potenciálne budúce verzie, aby od nich ukradli túto pieseň. Pritom sa ich dcéry snažia napodobniť niekdajšie skutky svojich otcov a cestujú históriou, aby nazbierali najväčšie historické osobnosti. A nebude pritom chýbať ani peklo so starou známosťou.

Film je teda skvelou kombináciou humoru, dobrodružstva či sci-fi s cestovaním v čase. Tu pôsobia moderné mestá skutočne krásne a aktuálne na rozdiel od predošlých dvoch filmov. Ale zase, kto vie ako sa na ne budeme pozerať o 20 rokov. Všetky prvky krásne lemujú dej, ktorý sa bez zbytočných okolkov ženie vpred k epickému finále.

Bill-Ted-Face-Music
Zdroj: sciencefiction.com

Face je Music je skutočne skvelou skladbou

Nakoľko boli časové línie porušené, rôzne osobnosti sa dostávajú do nášho času. A verte, že ku koncu zapoja skutočne všetkých, aby odohrali ten najlepší song, ktorým je Face the Music (preto aj názov filmu). Jednoduchý rytmus si budete hmkať ešte dlho po záverečných titulkoch a popri ich sledovaní sa pristihnete, že máte na tvári idiotský úsmev. Nabije vás totiž maximálne pozitívnou energiou – a to je presne to, čo potrebujete.

Ak chcete film sledovať, nie je nejak nutné vidieť predošlé dve časti. Ale určite je zážitok lepší, ak ich máte pozrené. Nielen kvôli tomu, že tretí diel šikovne spája deje predošlých dvoch a berie si z nich to najlepšie, ale hlavne kvôli drobným odkazom. A samozrejme, nielen tým malým, ale aj priamym návratom k niektorým častiam príbehu.

bill a ted finale
Zdroj: filmschoolrejects.com

O hudbe nebudem príliš dlho hovoriť. Je predsa nosným prvkom celého filmu a ak by bola nesprávne vybraná, určite by to pokazilo jeho nemalú časť. Soundtrack je ale prispôsobený tak, aby zaujal dnešného diváka a zároveň uspokojil aj tých, ktorí Prestonovi a Loganovi fandili už v 80. rokoch. Jednoducho pekne vyvážené.

Výborné herecké obsadenie

Treba určite oceniť aj skvele vybrané herecké obsadenie. Je jasné, že Winters a Reeves si role zopakovali po toľkých rokov. Avšak musíme povedať, že boli šikovne obsadené aj ich dcéry a človek by veril, že to môžu skutočne ich dcéry byť. Rovnako poteší aj návrat Williama Sadlera ako Smrťáka, pri ktorom pod vrstvou make-upu určite nespoznáte toho chlapíka zo Shawshanku.

bill a ted smrt
Zdroj: movieweb.com

Dobre bola obsadená aj cestovateľka z budúcnosti, Kelly. Tú stvárnila komédiami dobre vytrénovaná Kristen Schaal. Šikovne vybrali aj predstaviteľov historických osobností, mne osobne najviac imponoval mladý Louis Armstrong. A čerešničkou na torte sú už len skutočné hudobné osobnosti. Či to je Kid Cudi, ktorý sa ukázal v riadnej roli (a predviedol, že nie je len muzikantom) alebo krátke, ale o to viac humorné cameo od esa akým je Dave Grohl.

Jednoducho si to celé spojte a vyrobte z toho správne namiešaný koktejl. Na prvý pohľad to práveže môže vyzerať ako snaha o napchanie príliš veľa prvkov do jedného filmu, avšak aj pri kratšej stopáži okolo hodiny a pol má všetko svoje miesto a dáva to zmysel. Jasné, nejde o žiaden obrovský epický kasový trhák. Ale Bill & Ted Face the Music je príjemným dielom, pri ktorom dostanete hudbu do hlavy a nechá na vašej tvári úsmev. A to chceme. A v každom prípade – buďme k sebe excelentí.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 55%
IMDb.com – 6,2/10
Rotten Tomatoes – 82%

Videli ste film Bill & Ted Face the Music? Poznáte aj dve jeho predošlé časti? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -