TIP na film: Piráti na vlnách | Ako pirátske rádio zachovalo rock vo Veľkej Británii

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

TIP na film: Piráti na vlnách

Piráti na vlnách sú skvelým britským filmom plným pozitívnej energie. Prenesie vás na more a hovorí o tom, ako mohla byť vo Veľkej Británii zachovaná rocková hudba. Takže tá nechýba počas celého trvania snímky a skvele dokresľuje atmosféru. A to, že sa v ňom zišli vynikajúci anglickí herci, ktorých veľmi dobre poznáte, je tiež skvelým lákadlom.

Premisa môže vyzerať na prvý pohľad jednoducho. Skupina svojských nadšencov vysiela z vĺn oceánu rockovú hudbu na svojej pololegálnej rádiostanici, pretože sa ju britská vláda snaží v 60. rokoch obmedziť. To im samozrejme nie je po srsti, a tak sa za každú cenu snažia, aby bolo Radio Rock a celá loď, z ktorej pochádza, odstavené.

The Boat That Rocked
Zdroj: screendaily.com

Od základnej premisy sa odvíja niekoľko dejov

Základnú linku ale dopĺňa niekoľko dejových línii. Hneď bez zbytočného úvodu sa dostávame k jednej, keď je mladý chalan Carl poslaný za svojím krstným otcom na loď, aby ho prostredie napravilo. Jeho kmotrom je však akýsi vedúci celej skupiny, vždy štýlový a elegantný Bil Nighy. A mladík si má odvyknúť od búrlivého života, avšak je poslaný na miesto, ktoré sa riadi práve heslom „sex, drogy a rock’n’roll“ (aj keď možno bez toho sexu…).

Na palube totiž nachádzame s jednou výnimkou čisto mužskú skupinu. Jedinou ženou je tam Felicity (hrá ju Catherin Parkinson, ktorú môžete veľmi dobre poznať z IT partičky), ktorá sa stará o catering. Ako môže zapadnúť do tejto striktnej partie? Jednoducho, je lesbička, čo to dáva jasne najavo, a tak si aj ona hľadá svoje miesto. Rozhodne nie je jediná, ktorá rieši svoje vlastné problémy a životné cesty – netreba zabúdať, že film sa nevezie len čisto na veselej nôte, ale je aj výborne spracovanou drámou.

Ďalšie zamotanie v deji nastáva, keď na loď prichádza niekdajší americký moderátor Gavin. Toho stvárnil, ako inak, kontroverzný a výstredný Rhys Ifans. Preto mu tu rola sadne ako uliata. Chce byť akýmsi kráľom a hlavným zabávačom Jediným problémom je, že vo vysielacej skupine sa už nachádza s podobným zameraním Gróf. Toho si zahral dnes už bohužiaľ zosnulý Philip Seymour Hoffman a tiež mu táto rola náramne sadla.

pirati na vlnach hoffman
Zdroj: flipthetruck.com

Pre dvoch členov šľachty je ale loď príliš malá, a tak sa dostávajú do konfliktu. Ten ešte narastie, keď sa Gróf zastane ranného moderátora Simona, ktorého si zahral veľmi známy Chris O’Down (tiež predovšetkým z IT partičky). To, že roztržka pôsobí až westernovo, si je vedomý aj scenárista a režisér Richard Curtis, a tak túto dvojicu privedie až k príznačnému duelu.

Vláda proti pirátom

V ústredí deja ale stojí práve spomínaný konflikt s vládou krajiny. Tá sa snaží, aby rádio prestalo vysielať, a skupina, ktorá je na lodi, si to tým pádom užíva čoraz viac. Tu vidíme krásny rozdiel medzi životnosťou toho, čo sa odohráva na palube, a skostnatelosťou úradníkov. Ak sa im niečo nepáči, snažia sa, aby to bolo ilegálne. A robia to veľmi nudne. Tento kontrast môžeme často vidieť aj v nádherných prestrihoch.

Nimi je film skutočne popretkávaný. Skvelým príkladom je napríklad oznámenie o dorazení nového člena k posádke, čomu sa ostatní radujú, a do toho vidíme strih na predstaviteľov v parlamente, ktorí kvôli tomu hromžia. Väčšia prestrihov je ale zameraná práve na hudobnú stránku, kedy tvorcovia výborne zapasovali správanie postáv k rytmu.

Piráti na vlnách – rocková hudba a skvelí britskí herci

Piráti na vlnách sa nám snažia povedať komplexný a kompletný príbeh a niekedy to dokážu absolútne bez slov. Nechajú nás unášať sa hudbou a podčiarkujú ňou aj podtext toho, čo sa deje. Neviem, či niektoré postavy pomenovali schválne podľa známych pesničiek, ale ak sa objaví Marianne a do pozadia hrá song s rovnakým názvom, tak nemôžete povedať, že by vám to nevyčarilo úsmev na tvári.

Postavy sú skutočne kvalitne napísané a rôznorodé. Každý z nich má svoje miesto a svoj vlastný segment, či už ide o veľmi skorú show hippiesáka Boba alebo správy formálneho Johna. Nicka Frosta je skvelé sledovať v hrubých okuliaroch s bokombradami, a aj keď sa jeho postava správa miestami povýšenecky, aj tak ho musíme milovať. Trochu zmäteného smoliara Angusa si tu zase zahral Rhys Darby.

The Boat That Rocked
Zdroj: themoviedb.org

Tajnostkárskeho polnočného DJ-a, ktorý absolútne ohúril fanynky, si zahral Charlie Rowe. Očaroval ich svojou mlčanlivosťou, keď hovoril veľmi málo, alebo len citoslovcami, a aj to šeptom či hlbokým hlasom. ASMR predtým, ako to bolo cool. Ani pri nich nekončí výber hercov z kvalitnej britskej šperkovnice. Carlovu mamu napríklad stvárnila Emma Thompson a jedného z členov vlády si zahral Kenneth Branagh. Dokonca sa tu objavuje aj vtedy málo známa Gemma Arteron vo vedľajšej roli.

Každá z postáv má vlastné miesto, skvele posúva dej a strieda vtipné momenty (aj s vlastnými komentármi) s tými dramatickými. Takto sa dostávame celou škálou emócii (budete sa tešiť a usmievať, ale nie je zlé si nachystať aj vreckovky) až k napínavému finálne, pri ktorom si budete myslieť, že vám roztrhá srdce. Ale to len do momentu, kedy to opäť zvrátia úžasným happy endom, pri ktorom sa ukáže sila fanúšikov.

pirati na vlnach
Zdroj: pinterest.com

Aj vy sa stanete fanúšikmi Radio Rock

A práve aj na nich stojí toto rádio. Neustále vidíme prestrihy k rozmanitosti ľudí, ktorí si stanicu radi zapnú. Vidíme rebelujúcu mládež, ktorá ich počúva po večierke či pri večierkoch, pričom si často podávajú fľašku vína či cigaretu. Vidíme pracujúcich ľudí, napríklad sestričky, rodiny na piknikoch, aj tancujúcich starčekov.

Práve to je jeden z prvkov, ktorý do vás vleje pozitívnu energiu. Rádio akoby vnímate spolu s jeho fanúšikmi. Hudba je skutočne skvelá a vy sa pristihnete, ako si poklepávate nohou do rytmu. A takéto rádio predsa nemôže zaniknúť!

The Boat That Rocked
Zdroj: forumcinemas.tv

Piráti na vlnách sa v origináli volajú The Boat That Rocked. Ide o dobre spracovaný dvojzmysel, kedy sa hovorí o lodi, ktorá hrala rock, aj ktorá prerazila a išla si svoje. Preto oceňujem aj prekladateľov z našich končín, že niečo podobné zachovali. Takto ostávame v názve rádiovlny, na ktorých vysielajú, aj na ktorých sa plavia.

Skutočnosť za filmom

Film je skvelým posolstvom o tom, ako sa netreba vzdávať. Každý z členov rieši svoje vlastné drámy, ale ide im hlavne o to, aby sa kvalitná hudba rozšírila medzi ľudí. Ako povedal Simon: „Žijem pre túto hudbu, oplatí sa mi pre ňu žiť a som ochotný pre ňu zomrieť“. Ak teda dokáže jeden film spojiť muzikálnosť, drámu aj humor, tak len britský. A rozhodne stojí za pozretie.

A čo je malou perličkou – je čiastočne inšpirovaný aj reálnymi udalosťami, čo vidíme v textoch na konci. Skutočne v Severnom oceáne vysielalo pirátske rádio, ktoré prinášalo ľudom rock. A po jeho skončení sa začali uvoľňovať opatrenia a dnes môže mať tento svet dostatok krajín, ktoré hrajú rock’n’roll. A to je dobre, pretože si ho budete mať chuť pustiť aj vy. Obrovskú chuť.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 81% 
imdb.com – 7,4/10
rottentomatoes.com – 71%

Páči sa vám výber britských hercov v hudobnej dramédii? Máte chuť si tiež pustiť rockovú hudbu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -