Disney opäť posúva hranice, LGBTQ+ je už aj jedna z ich hlavných postáv

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Disney šokuje svojou LGBTQ+ postavou

Disney bolo už viackrát známe posúvaním hraníc a novotami a teraz prichádzajú s LGBTQ+ postavou už aj medzi svojimi hlavnými postavami. Líderka jedného so seriálov, ktorý vysielajú na svojom kanáli, sa prejavila bisexuálnou orientáciou. Takto sa zaraďuje do skupiny LGBTQ+ ľudí.

Históriu takýmto spôsobom prepísali v animovanom seriáli The Owl House. Ten vo svojej 16. a 17. epizóde s názvami „Enchanting Grom Fright” a “Wing It Like Witches” predstavil hlavnú hrdinku v novom svetle. Štrnásťročná teenagerka Luz Noceda dovtedy prejavovala záujem o chlapcov, avšak v týchto častiach bol preskúmaný jej iný vzťah.

Čarodejnícky svet na Disney

Seriál hovorí o mladom dievčati, ktoré podniká cesty do alternatívnej reality či sveta, aby sa tam stala čarodejnicou. Na škole majú vlastnú verziu promovacích večierkov, ktoré sú známe z USA. Tie tam figurujú pod názvom Grom (namiesto zaužívaného prom). Práve naň pozve Luz objekt svojho záujmu, viackrát videnú ženskú postavu Amity. Vidíme, že tá samotná mala záujem pozvať hlavnú hrdinku na tento ples, a tak spolu zdieľajú veľmi pekne vykreslený tanec.

Nezainteresovaný divák by si mohol povedať, že o nič nejde, iba bežný tanec. Niektorí fanúšikovia však začali medzi sebou šíriť teórie o tom, že Luz skutočne prejavuje o dievčatá aj širší záujem. Netrvalo dlho, kým to potvrdila autorka seriálu Dana Terraca na svojom Twitteri. Takto nám dala vedieť, že Disney má skutočne prvú LGBTQ+ hlavnú postavu. V príspevku napísala:

“Počas počiatočných jednaní som veľmi otvorene hovorila o tom, že chcem do seriálu dať queer decká. Keď sme dostali zelenú, tak mi z Disney povedali, že nemôžem stvárniť žiadnu formu gay alebo bi postáv na ich kanáli. Bola som hrozný klamár keď som to potvrdila a musím povedať, že to tam bolo ťažké prepašovať.

K tomu ešte doplnila:

„Som bi! A chcem písať bi postavy sakra! Našťastie sa moja tvrdohlavosť oplatila a teraz som veľmi podporovaná súčasným vedením v Disney. A to nehovoriac o úžasnosti tejto skupiny, s ktorou pracujem“

Na svoju prácu je hrdý aj animátor

K tweetom sa pridal aj samotný animátor Spencer Wan, ktorý pridal počiatočné animácie do svojho postu. Zároveň v ňom uviedol, že to je prvý raz, čo robil na niečom otvorene queer. Ale k tomu dodal, že nikdy nebol tak hrdý na to, že to môže robiť.

Nie je to prvý raz, čo Disney ukázalo LGBTQ+ postavu, ale doteraz to boli vždy skôr tie vedľajšie alebo také, ktoré sa ukázali iba občas či na chvíľu. Príkladom môže byť aj Spector z nedávneho animáku Vpred, ktorú nahovorila Lena Waithe. Tá sa ukázala ako lesbická postava. Andi Mack (hraný seriál na Disney Channel) zase v jednej z epizód ukázal postavu, ktorá odhalila, že je gay. Spoločnosť teda očividne robí veľké kroky vpred a posúva nám hranice.

Ako vnímate zaradenie bixesuálnej postavy do animovaného seriálu? Páči sa vám, ako Disney zobrazuje aj LGBTQ+ postavy? Váš názor nám nezabudnite dať vedieť v komentároch. 

Zdroj: variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -