TIP na film: To the Bone | Príbeh o anorexii a jej zákernom vplyve na ľudí

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TIP na film: To the Bone

Anorexia je považovaná skôr za duševnú, než za fyzickú chorobu. Predsa len, ide o to, čo má človek v hlave a čo ho trápi. Je veľmi zákerná a bohužiaľ bežná. Pri nej sa pacienti, zväčša dievčatá, snažia byť krásni, štíhli a dokonalí. Problémom je, že ich vnímanie krásy je vykrivené od obyčajných ideálov. Dôvodov môže byť veľa. Najčastejším je asi šikana v školskom prostredí či na sociálnych sieťach. Dievčatá (a menej často aj chlapci) sa cítia byť škaredí, tuční, neatraktívniNedokonalú postavu riešia nadmerným cvičením a odmietaním stravy. Jediné, čo ich zaujíma, je číslo na váhe. Túto tému si vzali do rúk tvorcovia filmu To the Bone.

zdroj: productplacementblog.com

Príbeh Ellen

Film sa nezačína tým, ako sa u hlavnej postavy Ellen (Lili Collins) vyvinula anorexia. Príbeh nás hádže práve do najkritickejšieho obdobia v jej živote, keď sa musí rozhodnúť či chce ďalej žiť, alebo pokračovať v rapídnom chudnutí a onedlho zomrieť. Sledujeme jej zmeny nálad a pomaly sa odkrýva celá minulosť, nepríjemné životné situácie a rodinné problémy. Spolu s doktormi hľadáme pôvod tejto choroby. Ellen si počas filmu nachádza nových priateľov podobných jej samotnej, s ktorými však taktiež prežije krušné chvíle. Hlavná postava je veľmi sarkastická, pesimistická a drzá. Možno aj preto si ju divák zamiluje.

Príbeh obsahuje taktiež veľmi realistické zábery na telá pacientov diagnostikovaných s touto chorobou. Nehrá sa na ružovú rozprávku a my sledujeme tie najnepríjemnejšie skúsenosti detí, ktoré vážia tak polovicu z nás a nevedia do seba dať jediný zemiak bez myšlienky, ako ho neskôr spália či vyvrátia. Film naozaj donúti človeka sa zamyslieť nad úplne iným životom. Jesť pri tom filme nie je najľahšie, myšlienka o všetkých prijímaných kalóriách sa divákovi zažerie do hlavy. Na druhej strane však vidí výsledok prehnaného premýšľania nad postavou a to vyvoláva zmätok.

To the Bone
zdroj: hollywoodreporter.com

Napriek všetkým nepríjemným pocitom, ktoré ma počas filmu nenechali pokojne sedieť, by som tento príbeh odporúčala tým, ktorí sa chcú o tejto téme dozvedieť niečo nové. Otvára dvere do ďalšej z tabuizovaných tém a odkrýva realitu. Má samozrejme aj svoje negatíva, no celková myšlienka je podľa mňa spracovaná dobre. Film predčil moje očakávania a donútil ma premýšľať. Preto si myslím, že by mohol zaujať aj vás.

To the Bone
zdroj: thestar.com

Kde film nájdem?

To the Bone vyšiel na Netflixe minulý rok a doteraz si ho tam môžete pozrieť. Má trochu viac ako hodinu a pol. Je spracovaný pre mladšie publikum, nie je až tak náročný na pochopenie, a tak podáva dobrú myšlienku práve mládeži, ktorá je najviac náchylná k vyvinutiu stravovacích porúch.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 67%
IMDb.com – 6,9/10
Rotten tomatoes – 68%

Na záver by som chcela dodať, že ak trpíte takouto chorobou, alebo vás trápia myšlienky o vašej postave či vás šikanujú kvôli vzhľadu, nebojte sa to povedať niekomu, komu veríte a na koho sa môžete spoľahnúť. Je najlepšie vyhľadať pomoc ešte na začiatku, kým nie je neskoro a od smrti vás nedelí len pár mesiacov, tak, ako Ellen. Rovnako, ak pozorujete na svojich blízkych, že príliš rýchlo strácajú hmotnosť, obráťte sa na jeho rodičov či lekára. 

Ak so sebou nie ste spokojní a chcete začať cvičiť a zlepšiť si stravovanie, hrdo do toho, no nie na úkor svojho vlastného zdravia. Naštudujte si veci, poraďte sa s trénermi, prípadne si nejakého zaplaťte. Hlavne sa nepokúšajte chudnúť neprijímaním potravy a prečerpávaním sa do odpadnutia. Všetko treba robiť s mierou, výsledky sa po čase dostavia. :) 

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -