TIP na film: Vyvolený | Superhrdinský mýtus predtým, ako to bolo cool

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

TIP na film: Vyvolený

Režisér M. Night Shyamalan bol koncom 90. rokov jedným z najlepších hollywoodskych režisérov. Kritici o ňom dokonca hovorili ako o novom Hitchcockovi. Toto bolo dosiahnuté jeho vysoko oceňovanou “Holy trilogy“. Spadali do nej filmy Šiesty zmysel, Vyvolený a Znamenia. Vynikajúce trilery, z ktorých sa okamžite stali klasiky.

Shyamalanov nasledujúci film Osada divákov rozdelil. Potom to už šlo bohužiaľ dole vodou s filmami ako Udalosť, Avatar: Posledný vládca vetra a Po zániku zeme. A aj keď Shyamalan v poslednej dobe natočil zopár zaujímavejších filmov, genialitu jeho rannej tvorby už pravdepodobne nedosiahne. A ani nemusí.

Z pomedzi “svätej trilógie” bol vo svojej dobe Vyvolený najviac nepochopeným filmom. Nemyslím to negatívnym spôsobom, film zožal veľmi kladné recenzie, aj keď sa väčšina ľudí zhodla na tom, že po Šiestom zmysle šlo o mierne sklamanie. Nepochopený bol geniálny spôsob, akým Shyamalan tému vo Vyvolenom spracoval.

Vyvolený film
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Príbeh sa začína katastrofálnou haváriou vlakov. Plne obsadený vlak bol roztrhnutý na niekoľko kusov. Úlomky sa nachádzali až jeden kilometer od miesta nehody. Zo 108 cestujúcich a siedmich členov posádky zázračne prežil jediný človek – David Dunn (Bruce Willis). A to bez jediného škrabanca.

Prečo práve on? David Dunn je človekom, ktorý cíti, že nerobí to, čo by mal – že nenapĺňa svoje poslanie. Pracuje ako strážnik na futbalových zápasoch, vedie nefungujúce manželstvo a má syna s ktorým pomaly stráca kontakt. S odpoveďami prichádza záhadný Elijah Price (Samuel L. Jackson). Ten Davidovi vysvetlí, že jeho život nikdy nebol tak obyčajným, ako si myslel.

Vyvolený film
Zdroj: imdb.com

Spracovanie

Vyvolený bol vo svojej dobe obeťou zlého marketingu. Štúdia sa ho snažili predať ako tajuplný, mysteriózny triler. A áno, aj keď Vyvolený tento opis spĺňa, je niečim viac. Vo svojej podstate je to film o Supermanovi, ktorý nevie, že je Superman. Je to prevedenie superhrdinského mýtu tak, ako sme ho ešte nikdy nevideli, predtým, ako to bolo cool.

Musíme brať do úvahy, že okolo roku 2000 boli komiksové filmy podradnejšou zábavou, ktorú na pár výnimiek nikto nebral vážne. Podobne ako samotné komiksy, keď začali prvýkrát vychádzať. Povedzme, že filmy ako Batman a Robin (1997), Catwoman (2004) a Daredevil (2003), komiksové adaptácie veľmi dobre nezastupovali. Toto bolo dávno predtým, ako sa všetci začali tváriť, že sú komiksoví geekovia.

Vyvolený film
Zdroj: imdb.com

Shyamalan bol svojim námetom nadčasový a veľmi inovatívny. Zobral archetyp komiksového hrdinu a zloducha, ktorý pretvoril do filmu o hľadaní zmyslu života. Dva protiklady, ktoré vzájomne nájdu zmysel existencie. Nemôžu jeden bez druhého existovať. Avšak táto téma nespočíva iba v tejto chladnej definícii, tá je iba kostrou filmu. Vyplýva najmä z ľudského vnútra dvoch ústredných charakterov, s ktorými sa vieme ako diváci stotožniť.

Témy tohoto filmu, psychológia postáv a veľa konkrétnych scén sú otvorené rozsiahlejšej analýze. Narozdiel od jeho zdanlivých pokračovaní Rozpoltený a Glass, ktoré sú oveľa viac konvenčné a doslovné. Vyvolený je ukážka majstrovskej réžie, premysleného scenáru, metodickej kamery a fantastických hereckých výkonov.

Vyvolený film
Zdroj: mastermixmovies.com

Komiksová forma

Spojenie so svetom komiksov je veľmi jemne naznačované. Obe hlavné postavy majú tiež “svoje farby“. Podobne ako superhrdinovia. David Dunn má zelenú, Elijah Price fialovú. Nie je to len ich oblečenie, ale do ich farieb je ladené aj prostredie v ktorom sa nachádzajú.

Veľa záberov je komponovaných tak, aby pripomínali komiksové okienka. Shyamalan to všetko skonštruoval veľmi nenápadne a uveriteľne, forma na seba zbytočne neupozorňuje. Vo filme sa nachádza veľmi veľa dlhých, premyslených záberov bez strihu. O postavách sa dozvieme veľa bez toho, aby niečo povedali, Shyamalan je výborný rozprávač.

Vyvolený film
Zdroj: imdb.com

Ako aj ostatné filmy z “Holy trilogy”, je aj Vyvolený veľmi atmosferický. Spôsob, akým postavy komunikujú, je často na prvý pohľad zvláštny, avšak dotvára veľmi špecifickú atmosféru. Postavy medzi sebou často šuškajú. Z týchto scén vychádza pocit intimity, pri ktorej cítime, že týchto ľudí naozaj spoznávame.

James Newton Howard zložil pre tento film podľa môjho názoru najlepší soundtrack svojej kariéry. Tracky ako “Unbreakable”, “Visions” a “The Orange Man” patria k tomu najlepšiemu, čo môže filmová hudba ponúknuť. V spojení s vrcholnými scénami filmu je to fakt sila.

Vyvolený je jedným z najoriginálnejších trilerov, aké môžete vidieť. Nadčasový, atmosferický, hlboký a geniálne zrežírovaný. Jednoducho ukážka tých najsilnejších kvalít ranného M. Night Shyamalana.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 79%
IMDB.com – 7,3/10
Rotten Tomatoes – 70%

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...