TIP na komiks: Harleen | Celkom iný náhľad na už predtým videný príbeh

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Tip na komiks: Harleen

Možno si poviete – načo vôbec takýto tip? Nebolo spracovaní doktorky Quinzel už predtým neúrekom? Počkajte však chvíľu. Komiks Harleen je totiž spomedzi nich jedinečným kúskom. Nevhrne sa príliš do akcie, ale krásne a po kúskoch rozoberá snahu osoby pomôcť iným s psychickými chorobami, pričom sa sama dostáva do pasce. A je tu stále dosť priestoru na ďalšie deje.

Náhľad do deja

Doktora psychológie Harleen Quinzel má teóriu – čo keď je psychická choroba mechanizmom k prežitiu? Toto si uvedomí, keď prvý raz uvidí princa (či klauna) gothamského zložinu bojujúceho proti Batmanovi. Svoju teóriu sa pokúsi dokázať tým, že sa vydá na miesto, kde sa nachádza najviac narušených myslí – do Arkham Asylum. Nerobí to však aj preto, aby mohla opäť vidieť Jokera?

komiks harleen
Zdroj: monkeyfightingrobots.co

Popri tom, ako sa snaží overiť si svoje myšlienky a dokázať svoju hodnotu, sa začne obávať. Čo keď sa skôr stáva ona jednou z nich? A čo ak je jedným pacientom posadnutá? Príbeh nám ukáže prevrátenú, ale silnú a unikátnu romancu medzi Harleen a Jokerom a pritom zrod jednej z najznámejších antihrdiniek DC – Harley Quinn.

Komiks Harleen – rozdelenie

Komiks samotný je rozdelený na 3 časti, každá obsahuje 64 strán. Stačia vám teda približne dve hodinky po 3 večery, aby ste ho dokázali prelúskať. Verte mi, rýchlejšie na to nebudete chcieť ísť, pretože ho budete musieť poriadne vstrebávať. Dostane sa vám do hlavy takmer rovnako, ako pán J. našej protagonistke, ktorej fandíme.

Harleen-Comic-Joker-and-Harley
Zdroj: screenrant.com

A fandíme aj ich vzťahu, a to aj napriek tomu, že vieme, aký je nesprávny. Veľkú akciu nemusíme čakať, aj keď v tretej časti sa nám to perfektne vynahradí a vidíme útek z Arhkamu epickejší ako inokedy. Skôr ide na nás pomalým tempom, v ktorom vidíme úvahy a spolu s postavami dokážeme prežívať, čo sa im odohráva v hlavách.

Stíha sa venovať aj iným dejom

Komiks Harleen má dosť priestoru na to, aby sa dokázal venovať aj viacerým dejom. Okrem ústrednej romantickej linky tu vidíme aj interekacie doktorky s inými pacientami inštitútu, ktoré ale vždy posúvajú niečo vpred. Ak poznáte jej vzťahy s Poison Ivy, tak si prídete tiež na svoje.

harleen poison ivy
Zdroj: tumblr.com

Postáv tu máme pomerne dosť. Stránky grafickej novely sa s nami ale tak trochu zahrávajú, keď prinesú aj známe postavy v úplne inom svetle. Huga Strangea poznáme ako veľkého záporáka, tu je však skôr vedúcou figúrkou v pozadí, ktorý len kontroluje to ako Harley funguje.

Harley a Harvey, z oboch monštrá

Značne viac sa ale venuje aj inej postave Harveyho Denta, a to z jednoduchého dôvodu. Stretáva sa s Harleen ešte predtým, ako nastupuje do Arkhamu. Riešia pracovné veci, ale doktorka, ktorá je zároveň inteligentne vymyslená ako rozprávač príbehu, upozorňuje na to, že keď sa uvidia najbližšie, tak sú už obaja monštrami.

harleen two face
Zdroj: mycreativeramblings.com

A skutočne. Na Denta zaútočia neznámou látkou a jeho fyzická deformácia mu to aj pekne popletie v hlave. Začne v nej počuť druhý hlas, ktorý je značne viac násilný. A zároveň podporuje prehnitú jednotku polície, ktorá zobrala zákon do vlastných rúk a rozhodla sa likvidovať zločincov. Tu máme zase zrod ďalšieho záporného hrdinu menom Two Face.

Že komiks dokáže takto krásne pokryť aj svojím nižším rozsahom dva rozsiahle deje je tiež dosť unikátne. A zároveň tu máme aj krásnu spojitosť. Presne na ňu upozorní doktora, už ako Harley Quinn. Obaja sú vrahovia, ale dalo sa to čakať, keď sú si tak podobní. Veď predsa – Harley a Harvey, stačí vymeniť jedno písmenko.

harleen batman
Zdroj: monkeyfightingrobots.com

Iba jeden autor dokáže napísať silnú romancu medzi záporákmi

Nemusíte zúfať, príde samozrejme aj na Batmana. Bruce sa však objaví len príležitostne a skôr ako reálne prítomného ho tiež vidíme ako súčasť psychiky. Jednak Jokera a jednak Harleen. A tu vidíme aj, že ide skutočne iba o vec pohľadu. Nemôže byť aj muž, ktorý sa prezlieka za netopiera, tým pravým monštrom? Vytvorte si už pohľad sami, v každom prípade vám príbeh zamotá hlavu a roztopí srdce.

To sa jednoducho stane, že dostanete kvalitný romantický príbeh, s ktorým sa viete stotožniť, aj napriek tomu, že ide o antihrdinov či dokonca záporákov. Takto to dokáže len unikátny autor Stjepan Šejić. Príbehy si sám píše aj ich ilustruje a verte mi, je sa na čo pozerať aj po grafickej stránke. Takto nakresleného Jokera ste ešte určite nevideli.

harleen komiks
Zdroj: nerdist.com

Hľadáte teda grafickú novelu, ktorá vám nezaberie týždne, ale vás behom pár dni absolútne chytí? Chcete unikátne spracovanie už predtým opakovaného príbehu? Bažíte po unikátnom psychickom pohľade do mysle Jokera a Harley? Preferujete silný dej pred veľkou akciou? Chcete mať dôkaz, že sa dá kvalitná romantika napísať aj medzi záporákmi? Ak ste čo i len na jednu z týchto otázok odpovedali ÁNO, tak určite zoberte do rúk (alebo na monitor) komiks Harleen.

A malé poznámky na záver: komiks vychádzal koncom roka 2019. Môžete si pozrieť viacero hodnotiacich platforiem, ale na žiadnej nenájdete hodnotenie nižšie ako 8,5/10.

Siahnete po komikse Harleen? Chcete si prečítať unikátne spracovanie známeho príbehu? Fandíte romantike medzi Harley a Jokerom? Dajte nám vedieť do komentárov. 

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -