TIP na komiks: Marvel Zombies Halloween | Tu si niekto koleduje o uhryznutie

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

TIP na komiks: Marvel Zombies Halloween

Marvel Zombies Halloween je one-shotový príspevok do tejto dlho vychádzajúcej série. One shot označuje krátky komiks s uzatvoreným príbehom, v tomto prípade to nie je ani 30 strán. Avšak na tomto zošite, ktorý vyšiel v roku 2012 a ktorý budete mať do pol hodiny zhltnutý,  nájdete stále dostatok zábavy a možno aj nejaký prekvapivý zvrat.

Marvel Zombies je séria, ktorá vychádza už od roku 2005. Práve v tom roku a nasledujúcom po ňom zožala najväčší úspech. Zrejme netreba vysvetľovať, že sa v ňom naši obľúbení hrdinovia menia na krvilačné, mozgy požierajúce, nemysliace monštrá. Aj keď, niektorí si (aspoň podľa vlastných slov) stále zachovávajú aspoň časť svojej mysle. Napríklad Captain America. Kým mu Magneto túto časť hlavy neusekne jeho vlastným štítom…

Príbehy sa odohrávajú v jednom z alternatívnych vesmírov (Earth-2149), kde na Zemi pristane neznáma entita, ktorú poháňa „Hlad“. Netrvá dlho kým infikuje Avengerov, X-Menov, Fantastickú štvorku a ďalších z radov superhrdinov. Zachovávajú si svoje schopnosti, ale nemyslia na to, že by ich mali používať. Ženie ich iba túžba po ľudskom mäse. Príbehov sa nájde skutočne dosť, my sa však zameriame na špeciál, ktorý vyšiel na Halloween v roku 2012.

marvel zombies magneto
Zdroj: screenrant.com

Náhľad do deja Marvel Zombie Halloween

Ten nás na začiatku zavedie k domu, ktorý je obkľúčený mäsožravými obludami. Stretávame jeho dvoch obyvateľov, matku a syna, pričom mama si hneď s pomocou poloautomatickej pušky so zombie poradí. Pritom sa do domu zatúla mačka, ktorej dá chlapec Peter meno Blackie. Pri maminých bojoch sa prehrabáva starými vecami, pričom nájde kalendár. Dátum je 27. október a všimne si zvláštne označenie o pár dní, ktoré nepozná. Hall-o-w-ee-n.

Mama sa pustí do vysvetľovania o čo pri sviatku ide. Malý Peter je tým taký nadšený, že chce ísť koledovať. Vyhrabú starý kostým Wolverina a tašku na sladkosti. Avšak stále tomu niečo chýba. Sladkosti. Preto sa mama vydáva von nejaké nájsť. S ňou utečie aj Blackie a chlapec sa vydáva ju hľadať. Netreba asi hovoriť, že netrvá dlho, kým sa začnú opäť ukazovať mäso-chtiace príšery. A tentoraz z radov mutantov…

marvel zombies halloween
Zdroj: popnerdtv.com

Komiks je obsahovo skutočne krátky a nepotrebuje rozsiahlu dejovú líniu, aby zaujal. Preto nebudem viac prezrádzať z deja, aby ste si ho vedeli vychutnať. Schválne som neprezrádzal ani meno matky, pretože sa ho dozvedáme až ku koncu. Vtedy nám je odhalený ešte jeden celkom zaujímavý zvrat. Dozvieme sa aj kto bol Peterovým otcom.

Postáv sa tu nenachádza veľa, ale aspoň dokážeme každú z nich osobitne oceniť. Squirell Girl v podobe zombie veveričky je jednoznačne veľmi komickým momentom a Darkhawk ako samozvaný posol smrti je zaujímavo vykreslený. A buďte trpezliví, o polnoci sa objaví aj nečakaný hosť. Práve on nám prezradí matkine meno, keď s ňou bude chcieť uzatvoriť netradičnú zmluvu.

marvel zombies halloween
Zdroj: scans-daily.dreamwidth.org

Autori sa šikovne pohrali

Zošit vytvoril Fred Van Lente, ktorý nepracuje primárne s Marvelom, skôr pre Dark Horse. Ale v tomto prípade odviedol naozaj skvelú prácu. Vytvoril komiks, ktorý obsahom niečo málo cez 20 strán vytvorí skvelú atmosféru a je napakovaný akciou (samozrejme, keď treba kosiť zombie). Mama so samopalom či Peter, ktorý chce dať zadosťučinenie svojmu kostýmu, obaja slušne ničia túto hrozbu.

A nebol by to Marvel, keby sme nemali komické vsuvky. Už samotné vytiahnutie kostýmu Wolverina pôsobí dosť odľahčene počas postapokalyptickej atmosféry. Samozrejme nájdete aj viacero momentov, ale najlepšie bude, keď sa o nich presvedčíte sami. A pritom zostáva stále priestor aj na emócie, ktoré sú tu veľmi pekne vykreslené vo vzťahu matky a syna. Materinská láska a ochota obetovať sa pre svojho potomka vás ku koncu dostane.

Marvel One-Shot cover
Zdroj: amazon.com

Veľmi dobrú prácu ale určite odviedli aj tvorcovia grafického obsahu. Alessandro Vitti pekne vykreslil rámček po rámčeku a postavy vystihol aj v ich zombie podobe. Matku nakreslil tak, aby sme nespoznali o koho ide, za čo určite treba dať tiež plusový bod. A ten ide určite aj autorovi obálky Francescovi Francavillovi, ktorý nám na ňom priniesol Daredevila, Black Panthera, Luka Cagea a iných pri halloweenskom koledovaní. Trick or Treat… and Flesh!

Marvel Zombies Halloween je teda príjemnou jednohubkou, ktorú si zvládnete dať za pol hodinku. Nudiť vás však určite nebude, pretože obsahuje akciu, humor aj cit. A ak toto všetko dokážu autori zhrnúť do toľkých strán, tak klobúk dole. Ide o zaujímavý príspevok do marveláckych zombie príbehov, ktorý je ideálny na predvečer sviatku všetkých svätých. A po jeho dočítaní vás ani nebude vadiť, že tento rok nemôžete ísť von…

Už ste počuli o komikse Marvel Zombies Halloween alebo o sérii ako takej? Ak nie, plánujete po nej teraz siahnuť? Nezabudnite nám dať vedieť v komentároch. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -