TIP na komiks: Wolverine: Zrození | Ako sa z Logana stala divoká šelma

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

TIP na komiks: Wolverine: Zrození

Wolverine: Zrození je jedinečným dielom, ktoré dáva fanúšikom nahliadnuť do pôvodu tejto postavy. Ide zrejme o najznámejšieho X-Mena a po tom, čo nám bol predstavený v rovnomennom filme z roku 2000, vznikol o dva roky tento komplet. Komplet preto, že ide o ucelené dielo s jednotným príbehom, ktoré bolo zozbierané zo šiestich zošitov.

Je skvelým dodatkom nielen pre verných fanúšikov, ktorí sa chcú pozrieť na začiatok cesty tohto mutanta. Siahnuť po ňom určite mohli aj čitatelia, ktorí sa chcú oboznámiť so svetom grafických noviel. Príbeh teda poteší tých, čo už majú v Marvel niečo odčítané, ale aj nových čitateľov.

wolverine origin
Zdroj: charitystars.com

Wolverine: Zrození – dej

Príbeh nás zavedie do Kanady na konci 19. storočia. V ňom sa mladá Rose z nižších vrstiev dostáva do službie bohatých Howlettovcov. Má sa starať a robiť spoločnosť hlavne ich synovi Jamesovi, ktorý je tichým, chorľavým dieťaťom. Skúsení sledovači komiksu si tu povedia – počkať, Wolverine je vlastným menom James Howlett. On by mal byť neduživý, račkujúci chlapec? Len vydržte.

V službách Johna Howletta (Jamesovho otca) a jeho otca, starého prísneho aristokrata, je aj vagabund a opilec Logan so svojim synom. Tu už začínajú určité signály a naša zvedavosť rastie. Loganov syn je prezývaný šťeňa a je svojim otcom neustále bitý a ponižovaný. Aj kvôli tomu rastie v podobný obraz, akým je jeho vychovávateľ. Obaja ale zdieľajú spoločnú nenávisť k Howlettovcom – rovnako k mladému, ako aj k jeho otcovi.

Mladší Logan vyrastie v poriadneho psa a po poslednej roztržke s Jamesom sa rozhodnú s otcom definitívne vyrovnať účty a sociálne rozdiely na panstve. Po vtrhnutí naň spraví James všetko pre to, aby ochránil svoju rodinu. Ešte si nie je vedomý svojich síl, ale teraz sa v ňom naplno prebúdzajú – a vidíme tak prvé vystrčenie pazúrov.

wolverine pazure
Zdroj: sideshow.com

Na úteku sa stáva Loganom

Jeho rodina ho má kvôli tomu za monštrum a tu vidíme aj veľmi farbité opisy toho, ako sa musel cítiť. V každom prípade sa ale musí dať najmaldší z Howlettovcov na útek, pričom ho sprevádza práve ryšavá Rose. Dostávajú sa na sever do kanadskej divočiny, kde sa musia pretĺkať. S Jamesa sa tu stáva silnejší, ale aj divokejší muž a aby ho írske dievča ochránilo, dáva mu meno, ktoré dávno poznajú – Logan.

S mutantom sa tu teda spoznávame nielen po jeho divokej stránke a nevidíme iba to, ako sa z neho stáva šelma. Áno, je pravda, že na celé dni zmizne do hôr, aby sa vyrovnal aj s touto svojou časťou, ale stále sledujeme dostatok citov. Z jeho pozadia sa dozvedáme iné veci, v prvom rade určite ako prišiel práve k ikonickej prezývke Wolverine. Zachytíme ale aj iné detaily, napríklad odkiaľ pochádza jeho láska k Japonsku.

wolverine vlci
Zdroj: goodreads.com

Dej sa posúva svižne dopredu a vy nemáte čas nudiť sa. Ku koncu sa dostaneme ešte k ostrej zápletke, keď Logana dobehne jeho minulosť, úplný záver je však pomerne otvorený a takto nám šikovne ukazuje svet, do ktorého sa Wolverine uberá. Na poslednej strane nás čaká ešte jeden srdcervúci moment, ktorým sa ale celý kruh uzatvára.

Celý komiks dokážete zhltnúť približne do dvoch hodín. Ale jednoducho nebudete chcieť. Rovnako ako dej od Paula Jenkinsa, Joe Quesadu a Billa Jemasa budete sledovať aj ilustrácie od kolektívu Andyho Kuberta a Richarda Isanove. Kreslia naozaj úchvativo a živo a s obrázkami sa krásne vyhrali. Začiatok na pánskom sídle pôsobí ako od Disneyho, keď ale pritvrdzujeme a dostávame sa k temnejším momentom, tak sa to odrazí aj v grafickej stránke.

Logan
Zdroj: comicvine.com

Treba siahnuť po správnom vydaní

Mne sa navyše dostalo skvelé vydanie v tvrdej väzbe od vydavateľstva Crew s.r.o. Český preklad iste osloví aj nášho čitateľa. Na konci tradične nájdete koncepty kresieb a obálok, ktoré boli myslené pre komiks, ale okrem nich sú tu komplet náčrty postáv aj s ich komplexnými popismi. Nielen po grafickej stránke je ale vydanie zaujímavé.

Nájdete v ňom totiž pôvodné nápady autorov, ktoré kompletne rozpísali. Sledujete teda spolu s nimi ich tvorivý proces a to, ako sa dej postupne vyvíjal. Každý z pisateľov pridal niečo svoje, čo patrične komentuje. Ale okrem toho nájdete aj také zaujímavosti ako mailovú komunikáciu medzi autormi a redaktormi, či poznámky šéfredaktora. A celému tomu korunuje predhovor Toma DeSanta, ktorý je producentom a spoluatorom filmu X-Men.

Origin obaly
Zdroj: comicsareus.com.au

Ako som spomínal, vydanie je v českom jazyku a preklad je naozaj podarený. Odkazy a reálie, ktoré potrebuje náš čitateľ pochopiť, pekne prekladači dovysvetľujú. Napríklad tú časť s rosomákom. Ale nebudem viac prezrádzať. Ak chcete po tomto rozpracovanom vydaní siahnuť, tak sa o jeho kvalitách môžete presvedčiť sami a siahnuť po ňom v kamennom obchode Nekonečno.sk v bratislavnom centre Eurovea.

Zhrnutie

Ak budete mať po opätovanom sledovaní pôvodných X-Men filmov chuť doplniť si dej, siahnite po ňom. Ak ste už verným fanúšikov grafických noviel, určite vás tiež osloví. A ak sa chcete ešte len dostať do sveta komiksu, je to pre vás skvelou vstupnou bránou, pretože ide o príbeh, ktorý má v sebe všetko, čo potrebujete. Kreatívnu zápletku, nahliadnutie do minulosti obľúbeného (anti)hrdinu a to všetko k skvelom obrazovom spracovaní. Toto všetko ponúka komiks Wolverine: Zrození.

Poznáte komiks Wolverine: Zrození? Čítali ste ho, alebo obľubujete nejaké iné s týmto najznámejším mutantom? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -