Vesmírny kolonializmus: Vďaka Trumpovi môže SpaceX ťažiť na Mesiaci a vlastniť jeho suroviny

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Trump podporuje komerčné ťaženie surovín vo vesmíre

Ľudstvo sa presúva do vesmíru. Neprebádané kúty našej slnečnej sústavy sa stanú dobre známymi a naskytuje sa tu otázka, koho bude „dobyté“ územie a nerastné suroviny v ňom. Nuž, Donald Trump práve poskytol odpoveď. Ako informuje zahraničný portál Space, americký prezident vydal nariadenie, ktoré oficiálne dovoľuje ťaženie surovín vo vesmíre. Hlavne teda na Mesiaci a asteroidoch.

Svetové veľmoci sa nevedia rozhodnúť, či chcú vesmír považovať za spoločné územie, alebo si ho prerozdeľovať a vlastniť. Toto rozhodnutie však minimálne zo strany USA finálne uzatvorilo dlhoročnú otázku ohľadom komerčného využitia surovín vo vesmíre.

Medzinárodná dohoda „Space Treaty“ diktuje, že krajiny nesmú zaberať územie vo vesmíre a prehlásiť ho za svoje. Nehovorí však nič o privátnom vlastníctve. Trump novým povolením teda dokorán otvoril dvierka firmám ako SpaceX, aby nadobúdali a predávali suroviny získané mimo Zeme.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

S rozhodnutím nie sú všetci spokojní. Toto k veci povedal vysoko postavený dôstojník ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos Sergey Saveliev:

„Pokusy vyvlastniť vesmír a agresívne plány zabrať teritóriá ďalších planét len ťažko navedú krajiny na plodnú spoluprácu. V našej histórii boli prípady, kedy sa jedna krajina rozhodla zaberať územia pre svoj prospech – všetci si pamätáme, čo z toho vzišlo.“

Dosť možno sme práve začali písať dejiny vesmírneho kolonializmu. Čo z toho vzíde, to je až desivo nejasné…

Zdroj: universetoday.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -