Veľký pirátsky web Slovákov a Čechov opäť funguje iba pár dní po jeho vypnutí

Nenechajte si ujsť

Piráti znovu fungujú

Aktualizované 6. januára: Boj proti známej pirátskej stránke Warforum.cz, ktorá združuje odkazy na nelegálne kópie audiovizuálnych diel, dlho netrval. V stredu 3. januára český správca domén CZ.NIC doménu dočasne zablokoval kvôli nesprávnym údajom držiteľa webu. Prevádzkovateľovi webu dal 30-dňové ultimátum, aby chybu napravil. Namiesto toho stránka začala fungovať na novej doméne Warforum.xyz.

Opäť sa tak ukazuje, aké jednoduché je pre pirátske weby prísť s alternatívami svojho fungovania. Warforum patrí medzi najpopulárnejšie warezové weby a je vyhľadávanou destináciou aj medzi Slovákmi. V novembri 2023 web napríklad zaznamenal viac než 800-tisícovú návštevnosť, necelých 11 % tvorili Slováci. Stránka s odkazmi na nelegálne autorské diela funguje od roku 2005 a v databáze obsahuje takmer 12-miliónov príspevkov.

Pôvodný článok:

Fanúšikovia pirátskeho obsahu sa ešte nestihli poriadne spamätať z nečakaného konca Uložto a už dostávajú ďalšiu ranu. Tentokrát si autority došliapli na najväčšie české pirátske fórum Warforum.cz, ktoré združovalo odkazy na nelegálne kópie audiovizuálnych diel vrátane filmov, seriálov, hier, kníh či hudby.

Na známy pirátsky portál si posvietil český správca domén CZ.NIC, ktorý doménu pre návštevníkov dočasne zablokoval. Dôvodom sú nesprávne údaje držiteľa alebo zástupcu webu. Ako držiteľ domény a administratívny kontakt je aktuálne nahlásený Isaac Turgeon, ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou vymyslená osoba.

Nový film Piráti z Karibiku
Zdroj: Disney, HBO + vlastná úprava

Obľúbili si ho aj Slováci

Doména Warforum.cz preto bola dočasne zablokovaná, kým nedôjde k poskytnutiu riadnych údajov. Na takéto poskytnutie má prevádzkovateľ stránky 30 dní, ak údaje o držiteľovi nezašle, Warforum.cz skončí nadobro. Môže sa tak stať už na začiatku februára.

Warforum.cz začal svoju činnosť ešte v roku 2005 a vďaka odkazom na pirátsky obsah si medzi časťou používateľov rýchlo vybudoval popularitu. Podľa Similarweb stránka len počas novembra 2023 zaznamenala približne 803-tisíc návštev, bezmála 11 % z nich tvorili používatelia zo Slovenska. CZ.NIC od svojho vzniku v roku 2010 odstránil už 2 234 domén. Objavujú sa medzi nimi predovšetkým podvodné weby, ale tiež viacero torrentových stránok.

Zdroj: Ulož.to / snímka obrazovky

Správa o (pravdepodobnom) konci Warforum.cz prichádza krátko po tom, ako svoje fungovanie kompletne zmenil známy pirátsky raj – portál Ulož.to. V tomto prípade však nešlo o zákrok voči doméne, ale výsledok novej smernice DSA (Digital Services Act), ktorá vstúpila do platnosti v novembri 2022 a pravdepodobne sa vo veľkom podpíše aj na konci ďalších známych pirátskych stránok. Významu novej smernice aj jej dôsledkom sa venujeme v samostatnom článku.

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

  1. Pirátska je táto webová stránka.
    Zo zvedavosti som si ten blud prečítal,ale po sekunde som oľutoval návštevu tohto webu,plného vírusov a nežiaducej reklamy. Už nikdy viac,BLOK

  2. Čo je na tej stránke pirátske? Nech si autor najskôr naštudujte autorský zákon a netrep blbosti. Stránka neobsahuje ani bit obsahu chráneného autorským zákonom. Naopak, umožňuje príslušným orgánom okamžite zasahovať proti tým, čo autorský zákon porušujú. Nelegálne je fyzicky poskytovať obsah chránený autorskými právami bez príslušných licencií a to stránka nerobí.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -