Definitívny koniec pirátskeho mega fóra. Webstránka už má nového majiteľa

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

W.A.R. fórum pokračuje na novej adrese

Aktualizované 1. 3. 2024: Registrátor domén CZ.NIC už uvoľnil z karantény pôvodnú doménu Warforum.cz, na ktorej sídlilo kultové pirátske fórum Čechov a Slovákov. Krátko nato si ju stihol registrovať muž s menom Václav Forejt.

Nie je jasné, aké plány má nový majiteľ s doménou. Niektoré dohady hovoria o tom, že môže byť o priaznivca originálneho W.A.R. fóra alebo člena komunity. Aktuálne je doména nefunkčná a po návšteve vás presmeruje na stránku hostingovej spoločnosti Wedos.

wedos
Zdroj: Wedos

Pôvodný článok

Odveký súboj medzi regulátormi a internetovými pirátmi sa počas posledných mesiacov poriadne vyhrotil. Určite vám neunikla správa, že svoju prevádzku ukončilo legendárne Ulož.to, respektíve muselo zmeniť svoj biznis model. Dnes už slúži len ako súkromné úložisko pre vaše údaje, nedajú sa na ňom vyhľadať cudzie súbory.

Samozrejme, aj keď mnohí používali túto službu ešte pred jej zmenou na celkom nevinné dôvody, značná časť ľudí cez Ulož.to zdieľala a sťahovala nelegálne súbory a médiá. Najčastejšie šlo o filmy, seriály, hry a rôzne platené aplikácie, ktoré tu boli dostupné zadarmo. Síce ilegálnou cestou, ale pre mnohých používateľov natoľko atraktívnou, že z Ulož.to sa stala hotová legenda československého internetu.

uloz to
Zdroj: Ulož.to / snímka obrazovky

V dôsledku smernice DSA (Digital Services Act) z dielne Európskej únie spustili regulátori ofenzívu aj na iné webstránky, ktoré boli kedysi konkurenciou pre Ulož.to – novými terčmi sa stali služby ako Sdílej.cz a iné. Tie sú teraz v hre na mačku a myš, kedy hľadajú rôzne cestičky, ako uniknúť pozornosti EÚ a zákonom danej krajiny. Vyššie zmienená služba sa pokúša prežiť presťahovaním sídla na Seychely, čo značne skomplikuje prípadné súdne procesy.

Piráti útok odrazili behom 3 dní

Ďalšou obeťou novej ofenzívy Európskej únie voči ilegálne zdieľanému obsahu sa stalo legendárne internetové fórum s názvom W.A.R. fórum. Primárnym účelom webstránky síce nie je zdieľanie filmov či seriálov zadarmo, no nájdete tu dostatočné množstvo sekcií s nimi na to, aby sa regulátori pustili do práce a začali hľadať spôsoby, ako ho položiť.

warforum
Zdroj: snímka obrazovky

Samozrejme, nie je verejne známe, kto a odkiaľ presne fórum prevádzkuje, inak by ho už dávno vypli. Aj preto majiteľ, respektíve majitelia napísali doménu na osobu menom Isaac Turgeon, ktorá je, ako sa ukázalo, fiktívna.

Z tohto dôvodu organizácia CZ.NIC zaradila internetovú adresu warforum.cz na zoznam vyradených domén. Stránka sa od 3. februára nachádza v karanténe, čo znamená, že cez pôvodnú adresu sa na ňu už nedostanete. Majitelia teraz majú právo na dodanie správnych údajov držiteľa (čo sa zrejme nestane) predtým, než bude stránka vymazaná.

warforum domena
Zdroj: snímka obrazovky

Správca domén CZ.NIC však nemá dosah na samotný web, ktorý sídli na fyzickom serveri, ale len na samotnú internetovú adresu. Aj preto už fórum ožilo na novej doméne warforum.xyz, kde od 6. februára funguje rovnako ako doteraz.

Čo bude ďalej? Je pravdepodobné, že správca domén teraz bude cieliť na novú adresu, ktorú opäť presunie do karantény a pozastaví jej prevádzku. Predpokladáme totiž, že majitelia ani pri jej registrácii nepoužili svoje ozajstné údaje. Následne sa fórum opäť presunie niekam inam. Podobne už dlhodobo cestuje aj The Pirate Bay, ktorý stále obmieňa domény, keď im ich regulátori vypnú. Otázne je, dokedy to prevádzkovatelia W.A.R. fórum vydržia.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -