Koniec filmu Duna 2: Čo znamená „svätá vojna“ a prečo to Paul spravil? (vysvetlenie)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Vysvetlenie konca filmu Duna 2

Konečne to prišlo. Po vyše 2-ročnom čakaní si v kinách môžeme pozrieť pokračovanie úspešného sci-fi Denisa Villeneuvea. Duna 2 nás ohromila a ako ste sa mohli dozvedieť v našej recenzii, jediným problémom filmu je, že musel skončiť. Niektorých divákov koniec zaskočil a iní úplne nepochopili, prečo filmári uťali príbeh zrovna v tomto bode. O čo pôjde v „svätej vojne“? Kam ide Chani a je Paul Atreides teraz zlý? Vysvetľujeme koniec filmu Duna 2.

Ešte než začneme, chcem vás upozorniť, že nasledujúce riadky obsahujú veľké spoilery k filmu Duna 2. Ďalšej čítajte len na vlastné riziko.

duna 2 otvárací víkend
Zdroj: Warner Bros.

Čo sa udialo na konci? (Pozor, spoilery!)

Duna 2 skončila, podobne ako Časť prvá v roku 2021, poriadne rozuzleným záverom. Počas celého príbehu sledujeme, ako Paul Atreides (Timothée Chalamet) bojuje s myšlienkou, že jeho príchodom na Arrakis sa naozaj naplnilo proroctvo. Neverí, že je naozaj mesiášom spomedzi hviezd. Vidí však, že ak pôjde na juh, stane sa niečo zlé. Milióny ľudí budú trpieť a nastane vojna, ktorej sa chce vyhnúť. Preto robí všetko preto, aby sa vyhol realite zo svojich vidín.

Lenže všetko sa zmení, keď na Síč Tabr zaútočia Harkonnenovci. Paul sa musí pridať ku Chani (Zendaya) a zvyšku severských Fremenov, aby utiekli na juh. Čaká tam na nich pritom už Paulova matka Jessica (Rebecca Ferguson), ktorá pripravila pôdu pre príchod Lisan Al-Gaiba. Na juhu sa nachádzajú milióny ľudí, ktorí veria, že Paul je mesiáš. Ešte predtým sa však musí hlavná postava zastaviť „na drink“ a odpiť si z Vody života – jedu púštnych červov, ktorý rád Bene Gesserit používa pri výbere nových Ctihodných matiek.

Hovorí sa, že Voda života zabije akéhokoľvek muža, ktorý sa z nej napije. S výnimkou muža známeho ako Kwisatz Haderach.

Ukáže sa, že Paul tento rituál prežije, no upadne do kómy. Jessica donúti Chani, aby ho prebudila a Kwisatz Haderach povstane – presne podľa proroctva. Paul počas kómy konverzoval so svojou nenarodenou sestrou Aliou (Anya Taylor-Joy) a mal vidiny minulosti aj budúcnosti. V podstate zistil, čo všetko sa môže stať a je preto nútený nasledovať jedinú možnosť, ako vyhrať. Okrem toho sa dozvie, že Baron Harkonnen (Stellan Skarsgard) je jeho starým otcom, zo strany jeho matky.

duna 2 sardukari
Zdroj: TMDB

Paul je naozaj mesiáš

Paul, s vedomím, že je skutočný mesiáš Fremenov, sa vyhlási za vládcu Arrakisu a ovládne celý ľud. Následne ich povedie do boja nielen proti Harkonnenovcom, ale aj proti samotnému Imperátorovi (Christopher Walken), ktorý prišiel na púštnu planétu pokarhať aktuálnych vládcov. Fremeni, vedení Paulom bitku vyhrajú a protagonista sa ocitne v jednej miestnosti s vládcom celej vesmírnej civilizácie.

Po tom, čo Paul zabije svojho dedka, osloví Imperátora, aby mu odovzdal trón. Na pľac vstúpi Feyd-Rautha Harkonnen (Austin Butler), ktorý vyzve Paula k duelu. Nový vládca Duny nakoniec porazí svojho bratranca a donúti Imperátora, aby pred ním pokľakol. Popritom prehlási, že si vezme za ženu Imperátorovu dcéru. V reakcii na to Chani odíde z miestnosti.

Paul sa však dozvie, že ostatné rody neakceptovali jeho nový trón a tým sa začne úplne nová vojna. Vyhlási, že Fremenov „povedie do raja“. Jessica svoju nenarodenú dcéru Aliu informuje, že práve začala „svätá vojna“.

Duna 2 trailer
Zdroj: Warner Bros. Pictures. + úprava redakcie

Kde je Chani

Na úplnom konci filmu vidíme, že frustrovaná Chani odišla po tom, ako sa dozvedela, že Paul si vezme za ženu princeznú Irulan. Nevieme presne, kam to má namierené, privolala si však šaj-hulúda, aby odišla niekam ďaleko do púšte.

Vyzerá to síce tak, že Chani už nikdy nechce vidieť Paula a jeho túžba za mocou ju vôbec nezaujíma. Môžeme si však byť istí, že ich cesty sa ešte pretnú. Príbeh druhej knihy, ktorý bude sfilmovaný v treťom filme už je známy, takže nebudem prezrádzať viac. Vedzte však, že túto postavu sme nevideli naposledy.

Začína svätá vojna

Predtým, než na Arrakis dorazil Imperátor, Baron Harkonnen prizval na planétu ostatné veľké rody. Asi totiž tušil, že Imperátor ho prichádza potrestať a podľa všetkého rátal s tým, že ostatné rody sa ho zastanú a budú ho brániť. Lenže celá bitka s Paulom sa udiala ešte predtým, než stihol ktokoľvek prísť.

Keď konečne začali vchádzať ich vesmírne lode do atmosféry púštnej planéty, Paul sa už stihol vyhlásiť za vládcu. Nato dostal odpoveď od veľkých rodov, že jeho nástup na trón neakceptujú. Paul sa im preto vyhráža, že ak zaútočia, pomocou jadrových hlavíc zničí všetky ložiská korenia na Arrakise, čím znemožní medzihviezdne cestovanie a prakticky zničí celé galaktické impérium.

film duna 2
Zdroj: TMDB

Môžeme teda očakávať, že dôjde ku konfliktu, ktorý sa nám počas vízií odhaľoval už od prvého filmu. Keďže veľké rody neakceptovali Paulovo vládnutie, bude ich musieť poraziť taktiež. Na bojisko pošle Fremenov, ktorí veria, že je ich mesiášom, a práve preto sa táto vojna nazýva svätou.

Paul sa nebojí toho, čo nasleduje. Práve naopak – víta to. Videli totiž celú minulosť i budúcnosť a vie, že je to jediný spôsob, ako pokračovať. Úzka chodba naprieč časom.

Kedy uvidíme Dunu 3 a čo sa stane ďalej

Film Duna 3 ešte zatiaľ nebol oficiálne potvrdený, no môžeme očakávať, že štúdio mu každú chvíľu dá zelenú. Časť druhá sa teší fantastickým recenziám a má otvorený koniec, s ktorým určite nemôžu tvorcovia ukončiť filmovú sériu.

V nasledujúcom deji sa dozvieme, kam sa Chani podela a ako sa znovu stretne s Paulom. Uvidíme, ako bude prebiehať svätá vojna a dozvieme sa, či sa Paulovi podarí poraziť veľké rody a stať sa vládcom vesmíru. Presunieme sa totiž o 12 rokov do budúcnosti.

Austin Butler ako Feyd-Rautha Harkonnen
Austin Butler ako Feyd-Rautha Harkonnen, Zdroj: Warner Bros. Pictures.

Režisér Denis Villeneuve sa už taktiež vyjadril na margo tretieho filmu a prehlásil, že Duna 3 bude výrazne odlišná od prvých dvoch snímok. Filmár si potrebuje dať veľkú pauzu, ktorá mu dodá potrebnú silu a inšpiráciu, aby bol Spasiteľ Duny (podtitul Duna 3) ešte lepší ako Duna 2. Prestávka mu pomôže predchádzať „upadnutiu do slovníka preddefinovaného prvými dvoma filmami,“ vyjadril sa Villeneuve a dodal, že Duna 3 bude „iná“ než predchádzajúce filmy (Gizmodo).

Medzitým si stihne natočiť ďalší projekt, adaptácia knihy Stretnutie s Rámom. Ak budeme počítať minimálne 2 roky na prípravu, produkciu a postprodukciu na film, Dunu 3 uvidíme najskôr o 4 až 5 rokov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -