Na toto nie ste pripravení. Duna 3 sa bude výrazne líšiť od prvých dvoch filmov, máme nové informácie

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najčítanejšie za 7 dní

O čom bude film Duna 3?

Aktualizované: Denis Villeneuve potvrdil nové informácie o filme Duna 3, informuje Gizmodo. Tretia časť veľkolepej sci-fi ságy uzatvorí filmový príbeh, ktorý vychádza z kultových kníh Franka Herberta. Duna 3 sa bude odohrávať 12 rokov po konci filmu Duna 2, pričom diváci môžu očakávať ďalšiu zmenu tónu.

Villeneuve sa údajne teší na záver príbehu Paula Atreida, ktorý nastane v tretej časti. To znamená, že druhá kniha (ako už určite vedia fanúšikovia kníh) skončí opäť otvoreným koncom. Lenže tentoraz bude čakanie o niečo dlhšie ako medzi prvým a druhým filmom, ktorý sa bude v našich kinách premietať už od 29. februára.

Duna 2 trailer
Zdroj: Warner Bros. Pictures. + úprava redakcie

Režisér si potrebuje dať veľkú pauzu, ktorá mu dodá potrebnú silu a inšpiráciu, aby bol Spasiteľ Duny (podtitul Duna 3) ešte lepší ako Duna 2. Prestávka mu pomôže predchádzať „upadnutiu do slovníka preddefinovaného prvými dvoma filmami,“ vyjadril sa Villeneuve a dodal, že Duna 3 budeiná“ než predchádzajúce filmy.

Pôvodný článok

Návrat na púštnu planétu Arrakis nám oddialil štrajk hercov, finálny dátum premiéry padol na 29. február 2024. Prednedávnom sme priniesli správu o tom, že Duna: Časť druhá bude od jednotky zásadne odlišným filmom. Bude akčnejším a „svalnatejším“, zatiaľ čo prvá časť bola viac „meditatívna“. Server Variety aktuálne uverejnil novinky z tlačovej konferencie v Južnej Kórei, ktorej sa zúčastnil režisér Denis Villeneuve. Podľa jeho slov bude Časť druhá oveľa lepším filmom ako jeho originál z roku 2021.

„Pre mňa je tento film oveľa lepší ako prvá časť. Je v ňom niečo živšie. Je tam vzťah k postavám. Snažil som sa dosiahnuť intenzitu a kvalitu emócií, ktoré som nedosiahol v prvej časti, no v druhej časti som ich dosiahol. Nehovorím, že film je dokonalý, ale s druhou časťou som oveľa spokojnejší ako s prvou časťou. Nemôžem sa dočkať, až sa o to podelím s fanúšikmi a divákmi.“

Duna 3 sa už píše

Filmár už v lete prejavil záujem o nakrútenie tretej časti, ktorá by uzatvorila trilógiu. Až kniha Spasiteľ Duny autora Franka Herberta skutočne ukončila príbeh Paula Atreidesa. V auguste pre magazín Empire prezradil: „Ak sa mi podarí urobiť trilógiu, bol by to sen. Poviem len to, že slová sú na papieri [pre tretí film],“. Filmová adaptácia kratšej knihy Spasiteľ Duny teda vždy bola v jeho pláne. Pokiaľ by v sérii pokračovali aj ďalej, Villeneuve by sa už réžie pravdepodobne nechytil.

Duna: Časť tretia
Zdroj: twitter.com/CalderDune, Premedia + úprava redakcie

Podľa najnovších informácií z juhokórejského média to máme oficiálne potvrdené – scenár Spasiteľa Duny sa práve teraz píše. Ešte nie úplne, ale už je takmer dokončený. „Chvíľu to potrvá… Je tu sen natočiť tretí film… dávalo by mi to absolútny zmysel.“ dodal režisér.

Rozrozprával sa aj o tom, že okamžite po nakrútení prvej Duny začal tvoriť pokračovanie bez akejkoľvek pauzy. Údajne nemáme očakávať to isté medzi snímkou Duna: Časť druhá a Spasiteľom Duny. Dopísanie scenáru zároveň nezaručuje nakrútenie tretej časti, jeho existencia bude závisieť od finančného úspechu dvojky. V tomto prípade by sme sa nemali čoho obávať, originálny film bol hitom box office so zárobkom 402 miliónov amerických dolárov. To aj napriek tomu, že bol simultánne vydaný na streamovacej službe. Tiež bol nominovaný na desať Oscarov, pričom na výhru premenil šesť z nich.

„Neviem presne, kedy sa vrátim na Arrakis. Mohol by som urobiť obchádzku predtým, len aby som odišiel od výslnia. Pre svoju duševnú pohodu by som mohol urobiť niečo medzi tým, ale mojím snom by bolo ísť naposledy na túto planétu, ktorú milujem.“

Plánuje ďalší sci-fi megahit?

Tu môžeme len špekulovať o tom, čoho sa Villeneuve chytí počas „pauzy“ medzi druhou a treťou časťou. Všetko napovedá tomu, že by sa nemal vzdialiť od vesmírnej tematiky. Scenárista Eric Roth (Duna, Vrahovia mesiaca kvetov) v podcaste len nedávno oznámil, že pre kanadského filmára napísal nový film.

„Pre nový – nepoviem vám, čo to je – je to akési vlastné tajomstvo. Uvidíme, čo sa s tým nakoniec stane, ale je to o priestore a čase a je to veľmi dlhé. Takže [smiech], určite je to o večnosti. Uvidíme. Uvidíme, či to bude fungovať. Áno, zbožňujem ho [Villeneuva]. Je úžasný.“

Týmto scenárom by údajne mala byť adaptácia knihy Stretnutie s Rámom (Rendezvous with Rama) legendárneho sci-fi autora Arthura C. Clarka z roku 1973. Vysoko oceňovaný literárny príbeh má takisto potenciál stať sa silnou filmovou sériou – jedná sa o knižnú tetralógiu, má štyri časti.

Stretnutie s Rámom
Zdroj: artstation.com/user-781331

Villeneuve späť v marci 2022 diskutoval s portálom Variety o jeho nadchádzajúcich projektoch, kedy povedal, že by rád odštartoval vývoj filmu Stretnutie s Rámom. Popísal ho ako Prvý kontakt na steroidoch“. Práve toto sci-fi z roku 2016 sa radí medzi jeho najlepšie snímky.

Synopsa Stretnutia s Rámom

Rám je obrovská mimozemská kozmická loď, ktorá vstupuje do Slnečnej sústavy. Dokonalý valec dlhý asi päťdesiat kilometrov, rýchlo sa otáčajúci, uháňajúci vesmírom, Rám je technologický zázrak, tajomný a hlboko záhadný mimozemský artefakt. Je to prvý návštevník ľudstva z hviezd a musí byť preskúmaný…

Teší vás, že sa Villeneuve chytí aj snímky Duna 3? Čítali ste Spasiteľa Duny a viete si ho predstaviť adaptovaného pre strieborné plátna? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: Variety, CBR

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Neviem ako chce režisér stvárniť knihy Spasiteľ Duny, prípadne Deti Duny . Tam je málo deja, zato sa o to viac filozofuje, politikárči plus sa rozvíja náboženský fanatizmus. Fremenský džihád nie je rozpitvávaný, len spomenutý. Tieto dve knihy sú vhodné pre seriál , nie pre blockbuster. A štvrtá kniha je písaná ako spomienky, je otázne, či sa vôbec dá preniesť do filmu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -