Záverečné dojmy z The Falcon and the Winter Soldier – Lepšie ako WandaVision?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Po opadnutí emócií

Seriálové dobrodružstvá dvoch netradičných hrdinov vzbudzovali rôznorodé dojmy, kde zrejme treba zdôrazniť, že nie každému bol pochuti zvolený naratívny štýl. Áno, rozhodne šlo o typickejší projekt než taká WandaVision, no i tak nešlo úplne o hru na istotu. Aké sú ale moje záverečné dojmy z The Falcon and the Winter Soldier?

Nuž, odpoveď nie je tak úplne jednoznačná, avšak stále platí, že patrím medzi ľudí, ktorým naratívne jednoduchý (naozaj, takto spätne ide o mimoriadne simplicitnú zápletku) príbeh dynamického dua Marvelu sadol. Znamená to, že ho možno odporučiť bezvýhradne? Určite nie, avšak finále podtrháva moje pozitívne dojmy a dokazuje, že Disney a komiksový gigant stále vedia prekvapiť. Ba čo viac, obe štúdiá bezproblémovo dokážu prísť s kvalitným experimentom, ktorý sa v istých smeroch zavďačí skalným nadšencom a poteší i nováčikov.

Záverečné dojmy z The Falcon and the Winter Soldier

Nejak zdĺhavo rozoberať zakončenie tohto eventu by bolo pravdepodobne zbytočné. Kvalitatívne si ukončenie drží svoj štandard, s ktorým filmári prichádzali naprieč šiestimi epizódami. Scenáristicky ide o nadpriemernú záležitosť dávajúcu priestor hlavným protagonistom (veď aby nie, keďže vo finále ide primárne o neoficiálny origin nového kapitána a jeho sidekicka).

Akčné scény sú stále miestami chaotické, postavy (aspoň z môjho pohľadu) adekvátne fungujú, no a Falconov príhovor považujem za jeden z highlightov doterajšej fázy, ktorý výborne reflektuje sociálny kontext a zasadzuje ho do komiksovo-filmových reálií. Skôr však možno poukázať na fakt, že po predchádzajúcej a značne pomalej časti ide finále ako z rýchliku.

Tvorcovia nám servírujú akčný moment za akčným momentom, pričom, ako som už predpovedal, primárne všetko stavajú na osobných stretoch. Vypäté konflikty sa striedajú s bitkami, v ktorých figurujú anonymní gauneri bez jasnejšej personálnej charakterizácie, čo vytvára ako dramatické situácie, tak i oku lahodiace scenérie, v ktorých zo seba hlavné trio (áno, aj John Walker) vydáva fyzické a technologické maximum.

Bola táto výhybka v tempe zámerom? Úprimne, neviem. Peripetie Falcona a Winter Soldiera nie sú dramaturgicky najlepšie zvládnuté a neraz z tohto hľadiska pokrivkávajú. Ako som písal minule, piaty diel pôsobí ako zlepenec zostávajúcich scén, ktoré sa nikam inam nezmestili. Respektíve tvorcovia odmietli ich organické vloženie do zvyšných dielov, čo pôsobilo trošku bizarne.

Predsa len šlo o diel, ktorý predchádzal veľkolepému (naozaj veľkolepému) záveru so všetkým, čo k podobne orientovanej žánrovej záležitosti patrí. Tu zasa v posledných minútach cítiť, že tvorcov tlačil čas a v snahe prísť s pompéznou akciou, sa pre zmenu zabúda umne dokončiť niektoré načrtnuté cestičky. Scenáristické kľučky Sama Wilsona sú síce relatívne dobre vyrozprávané, avšak to isté nemôžem prehlásiť o línii Buckyho, ktorá si teda zaslúžila emočnejší uzol na záver.

 

Odložme politiku, prosím

Hoci to mierne naruší kontinuitu dojmov, po niekoľkých debatách si zopár odstavcov na margo údajnej BLM politiky a propagácie jednoducho neodpustím. Ľudia by si totiž v prvom rade mali uvedomiť, že nie všetko, čo súvisí s černošským etnikom, prípadne sa venuje problémom a dennému chlebu populácie tmavšej pleti, je BLM kalkul. Obzvlášť v tomto konkrétnom prípade.

Stačí sa na chvíľku zamyslieť a zapojiť fantáziu. Ak si predstavíte, že by naozaj existovali hrdinovia alebo ochrancovia Zeme (pochopiteľne, ide teraz iba o fabuláciu pre potreby príkladu), myslíte, že by obyvatelia Ameriky v súčasnej situácii a dobe prijali bez výhrad a s ľahkosťou čierny symbol Spojených štátov? Pretože práve tým sa Falcon v absolútnom závere stal. Ostatne, preberá štafetu po Stevovi Rogersovi, ktorý je milovaný ako fanúšikmi filmov, tak aj kinematografickými postavami.

To, že autori adekvátne a šikovne dokážu reflektovať súčasnú situáciu vo svete, neznamená, že chcú zbierať nejaké ceny a získavať chválu za to, že disponujú hrdinom čiernej pleti. Preto nie, nie a ešte raz nie. V tomto prípade rozhodne nejde o pretlačovanie černochov a černošských tém do Marvelu.

Koniec koncov, Falcon je v príbehu už dlhú dobu, Black Panther takisto. A pamätá si ešte niekto nenápadný deväťdesiatkový film s menom Blade? Ak by vyšiel dnes, mnohí z údajných fanúšikov by ho považovali za vykalkulovanú záležitosť, ktorá si zaslúži krvavú kúpeľ v bare plnom upírov.

Preto namiesto karhania scenáristov možno zložiť pochvalu za jemné a funkčné implementovanie náchylnej témy do projektu, ktorý je určený mainstreamu a masovému množstvu divákov. Práve linka so sociálnymi problémami je vkusne zapojená a nepôsobí násilne, čo osobne náramne oceňujem.

Záverečné dojmy Falcon and Winter Solider - episode 6
Zdroj: gadgets.ndtv.com

Frajer na záver

Ako adekvátne zhrnúť nejaké záverečné dojmy z The Falcon and the Winter Soldier? To jest dobrá otázka. Každopádne, stále si budem stáť za názorom, že zábavnosťou je druhý tohtoročný seriálový projekt z dielne Marvel na úplne inej úrovni ako ten prvý.

Je pravdou, že WandaVision mala jasnejší plán, ktorému ale bolo podmienené celé rozprávanie, čo bol azda najväčší neduh onoho počinu. Tamojší autori síce vedeli o čom rozprávať, avšak dobrá polovica epizód bola iba výplň, bez ktorej by sa dianie zaobišlo (ostatne, nakoniec záleží iba na dvoch dieloch).

Teraz už môžeme povedať, že i Falcon mal akýsi plán, nakoľko seriál je určitým spôsobom origin príbeh nového Captaina Americu. Takisto nejde o bezchybné prevedenie dobre známeho konceptu, no má to jedno veľké ALE.

V najhorších momentoch Falcona a Winter Soldiera som sa nudil podstatne menej ako pri Wande a v tých najlepších zasa zabával o niekoľko tried viac ako pri najdôležitejších pasážach o posmrtnom živote Visiona. A budem i naďalej tvrdiť, že za to môže šikovné scenáristické pero, ktoré vnieslo do sveta neohrozených záchrancov trochu toho realizmu a naturálnych, nevyumelkovaných emócií. A zrejme to mi v MCU doposiaľ chýbalo.

záverečné dojmy Falcon and Winter Soldier
Zdroj: codigoespagueti.com

Loki čaká…

Asi už tušíte, kedy sa opätovne stretneme pri takomto formáte článkov, respektíve sérii niekoľkých samostatne vydaných dojmov. Seriálový projekt Loki je už v podstatne za rohom, pričom z dostupných trailerov a krátkych ukážok sa zdá, že pôjde o najvyspelejší z tohtoročných počinov.

Samozrejme, nemali by sme predbiehať a radšej sa nechajme prekvapiť, pričom dúfajme, že pôjde o naozaj solídny prírastok do, v tomto roku počatej, MCU seriálovej roviny, ktorá dopĺňa kasové hity v kinách (snáď si ešte tento rok pozrieme aspoň jednu žánrovku na veľkom plátne). Každopádne, pokiaľ to antihrdina Loki neodpáli vo vlastnom a unikátnom dobrodružstve, dojmové články budú pozastavené, čiže sa vidíme opäť začiatkom júna.

Čo hovoríte na celkové finále seriálu? Aké sú vaše záverečné dojmy z The Falcon and the Winter Soldier? Priali by ste si viac, prípadne vás ukončenie dostatočne uspokojilo? Určite nám dajte vedieť prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie. 

No a takto na záver článku dávame do pozornosti tematické figúrky a komiksy, ktoré si môžete zakúpiť prostredníctvom slovenského obchodu Nekonečno. Na oficiálnu stránku s Marvel produktami budete presmerovaný po kliknutí na priložený obrázok.

Prvé dojmy The Falcon and the Winter Soldier - nekonečno
Zdroj: nekonecno.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -