Zloží vás farebná zábava pre deti aj dospelých? | LEGO príbeh 2 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Keď ste sa ako deti hrali s figúrkami, autíčkami či LEGOm, napadlo by vám, že vaše hračky žijú vo svete, ktorý okolo nich tvoríte? Nie, to asi nie… Ako by to však vyzeralo, keby tomu tak naozaj bolo? Táto myšlienka možno nie je až tak úplne originálna, no absolútne perfektným spôsobom ju spracoval pôvodný LEGO príbeh. Dieliky skladačky a figúrky ožili pomocou krásnej animácie a skvelého príbehu. Dnes po vyše štyroch rokoch prichádza nová kapitola! Naplnila očakávania a nadviazala na jeden z najkvalitnejších animákov vôbec?

LEGO príbeh 2 RECENZIA
Zdroj: ign.com

LEGO príbeh 2 RECENZIA

Dej istým spôsobom zasadený do skutočného sveta pokračuje tam, kde originál skončil. Ku hre chlapca sa pridá aj jeho malá sestra, ktorá nemá LEGO, ale DUPLO. Jej rozkošné výtvory „napadnú“ Bricksburg a jeho obyvatelia sa ocitnú v špirále chaosu a trápenia. Malé mestečko sa dôsledkom bojov zmení na prašný Apocalypseburg a v depresívnom svete vyniká už len vždy-naivný a pozitívny Emmet. Podarí sa mu vzchopiť a zachrániť priateľov, ktorých jedného dňa unesie neznáma bytosť z vesmíru?

Môžem osobne potvrdiť, že príbeh je rovnako zaujímavý, ako vyzerá. Už len celkový nápad z originálu, ktorým boli vysvetlené živé hračky LEGO, tento film radí medzi špičku. Dej pritom ničím nestráca čas. Ako sme si u rodinných filmov zvykli, na prvý diel nadväzuje len letmo, čo mu v konečnom dôsledku veľmi pomáha. Až na pár detailov ako vzťah medzi dvojicou hlavných postáv by sme LEGO príbeh 2 mohli považovať za samostatné dobrodružstvo. Otázka však znie: stojí toto dobrodružstvo za to?

LEGO príbeh 2 RECENZIA
Zdroj: geektyrant.com

Kopa svižnej a farebnej akcie

Najväčšou výhodou animácie ako formy filmu je takmer nekonečné množstvo možností. Toto vedia využiť hlavne tí najlepší z najlepších, čo sa týka animátorov. LEGO príbeh 2 mala na starosti produkčná spoločnosť Warner Bros., čiže niečo ako prísne obmedzenia rozpočtu neobmedzovalo kreativitu tvorcov. Vo finále si tak užijete rýchlu, no prehľadnú akciu.

LEGO príbeh 2 sa fantasticky hýbe a rovnako dobre aj vyzerá. Počítačovo generované figúrky a prostredie sú vymodelované do neskutočných detailov. Ak na ne z istej strany zasvieti umelé svetlo, dokonca je vidno odtlačky prstov detí, ktoré sa s LEGOm hrali. Samozrejme tu však neplatia napríklad obmedzenia pohybu postavičiek, s ktorými by ste sa streli v reálnom svete. LEGO príbeh 2 teda aspoň z vizuálneho hľadiska dokonalo zmiešal realistickosť a kreatívnu slobodu animácie.

LEGO príbeh 2 RECENZIA
Zdroj: w3livenews.com

Rodinný v plnom slova zmysle

Že sa naň krásne pozerá, ešte neznamená, že je dobrý ako celok. V skutočnosti si mnohí ľudia ani neuvedomujú, že aj technicky zastaralý film s kvalitným príbehom je lepší, ako hypermoderný animák, ktorého dej je plytký a nezáživný. Určite vás preto poteší, že LEGO príbeh 2 skombinoval obe pozitíva do jedného skvelého celku. Už vyššie som opísal, do akých detailov zachádza vizuálny aspekt filmu. O čom však rozpráva príbeh, na ktorom je tento krásny vizuál vybudovaný?

Oproti jednotke sa toho naozaj veľa zmenilo. Bricksburg je v ruinách a pozitívnu náladu nahradil cynizmus a post-apokalyptický svet, ktorý pripomína snímku Mad Max: Zbesilá cesta. Jediný svetlý bod v tomto svete vytvára Emmet. Avšak, rozdiel je v tom, že jeho pozitivizmus už nikto neobdivuje, ale ostatným začína vadiť. „Pozri sa okolo seba! Ako môžeš mať stále dobrú náladu?“ pýta sa ho viacero postáv. Pre nášho hlavného hrdinu to ľahká úloha nebude, no práve jeho neoblomná osobnosť a množstvo prekážok sú hlavnými morálnymi lekciami.

LEGO príbeh 2 RECENZIA
Zdroj: collider.com

Čo mu ešte môže chýbať?

LEGO príbeh 2 má teda všetko, čo z filmu robí skvelú zábavu pre deti aj dospelých. Pre deti sú tu milé postavičky a vizuálny humor. Tí starší z nás si zasa užijú naozaj ohromné množstvo referencií na novodobú aj klasickú popkultúru. Vo filme sa napríklad objavujú hrdinovia DC, vtipy sú mierené aj na Marvel a zopár poznámok je špeciálne určených dospelým divákom. Neviem si teda predstaviť rodinu, ktorá by návštevu kina oľutovala. Preto vám tento animák plne odporúčam.

Dobre vyzerá, dobre sa pozerá, no ako sa počúva? Veľkým ťahačom na novinku je aj fakt, že obsahuje viacero hudobných čísel, ktoré sú zasadené do deja. Fungujú ako-tak obstojne, no žiadna sláva to nie je. Na druhú stranu ma však príjemne prekvapil slovenský dabing, ktorý mal na starosti raper Strapo. Veľa divákov odrádza myšlienka dabingu, no môžem vás uistiť, že v rámci Slovenskej scény ide o lesklú perličku kvality.

LEGO príbeh 2 RECENZIA
Zdroj: gistjunction.com

Zhrnutie

LEGO príbeh 2 disponuje takmer všetkým, čo má správny rodinný film mať. Animácia je nádherná a príbeh Phila Lorda a Christophera Millera osloví deti aj dospelých. Želal by som si, aby niektoré postavy dostali viac priestoru, pretože nielen ich humor je definitívne najlepšou stránkou tohto filmu. Vo finále mu však nechýba duša, čo je to najdôležitejšie. Z týchto dôvodov dostáva LEGO príbeh 2 hodnotenie 8,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -