Experti nechápavo pozerajú, Microsoft drasticky zasiahne. Z 240 miliónov PC sa stane odpad, kričia

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

240 miliónov PC má problém

Až 240 miliónov počítačov po celom svete sa zmení na e-waste (elektrický odpad) po tom, ako Microsoft ukončí podporu operačného systému Windows 10, hovoria odhady spoločnosti Canalys na ktorú upozornila agentúra Reuters.

Blíži sa nový cyklus

Ukončenie podpory, ktoré je naplánované na október 2025, povedie stámilióny počítačov k nekompatibilite so systémom Windows 11, čo znemožní renovácie a ďalšie formy predaja z druhej ruky. To nielenže prehlbuje problém elektronického odpadu v odvetví, ale tiež zdôrazňuje úlohu dodávateľov operačných systémov pri podpore obehových modelov IT.

Trh s osobnými počítačmi, ktorý očakáva rast v roku 2024, považuje systém Windows 11 za katalyzátor nového cyklu obnovy zariadení. Spoločnosť Canalys však uvádza, že 57 % partnerov vidí prekážku v plánoch zákazníkov na obnovu v dôsledku ukončenia podpory systému Windows 10. Keďže sa očakáva, že v nasledujúcich dvoch rokoch bude vymenené každé tretie zariadenie, vplyv na elektronický odpad je významný.

windows 11 aktualizacia
Zdroj: Microsoft

Najnovšie sa tak odhaduje, že do roku 2025 sa stane elektronickým odpadom 240 miliónov počítačov nekompatibilných so systémom Windows 11. Napriek potenciálnej recyklácii ich znížená hodnota pre renováciu (najmä v podobe refurbish zariadení, ktoré sú populárne napríklad aj na Slovensku) limituje možnosti udržateľného prechodu.

Chýbajúca kompatibilita predstavuje aj problém digitálnej spravodlivosti, keďže nepodporované počítače čelia minimálnemu dopytu, hoci zostávajú použiteľné ešte roky. Všetky tieto problémy Canalys identifikoval ako mimoriadne závažné.

Čo na to Microsoft?

Reakcia spoločnosti Microsoft, ktorá ponúka rozšírené bezpečnostné aktualizácie pre Windows 10 do roku 2028 za ročný poplatok, môže predĺžiť životnosť počítačov nekompatibilných s Windows 11. Tento kontroverzný krok rozhorčil ľudí natoľko, že spísali petíciu.

Cenová bariéra by však mohla viesť používateľov k tomu, aby sa rozhodli pre novšie počítače s Windows 11, čo by prispelo k dileme elektronického odpadu.

nova aktualizacia windowsu
Zdroj: Unsplash

Táto situácia zdôrazňuje zodpovednosť výrobcov zariadení a operačných systémov za maximalizáciu životnosti produktov. Kľúčový význam má začlenenie odolnosti, opraviteľnosti a recyklovateľnosti do konštrukcie zariadenia, ako aj zabezpečenie trvalej použiteľnosti a bezpečnosti.

Vzhľadom na to, že na trhu s osobnými počítačmi nie sú v súčasnosti žiadne predpisy, ktoré by viedli k tejto zmene, je nevyhnutná medziodvetvová spolupráca. Primárne na riešenie elektrického odpadu, na čo upozorňuje Canalys, podľa ktorého sa snaha o cirkulárne hospodárstvo v IT sa stáva dôležitejšou ako kedykoľvek predtým.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -