5 filmov na prázdniny, ktoré by si mal pozrieť každý filmoholik!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

5 filmov na prázdniny pri obrazovkách

Nie každému sa chce tráviť čas cez prázdniny na slniečku a potom si natierať červené spálené ramená. Niektorí z nás preferujú chládok našich obydlí. Po skončení školy budú mať študenti znova čas na svoje hobby a záľuby. Ak sú vašimi záľubami filmy, verím, že si budete prechádzať Netflix alebo filmový portál a hľadať niečo, čo by vás zaujalo. Práve preto sme vám pripravili 5 filmov na prázdniny, ktoré by si mal pozrieť každý filmoholik!

Forrest Gump
Zdroj: deerwaves.com

Ak už máte dosť romantických filmov, či superhrdinov, je načase pobrať sa serióznejším prúdom. Hovorím o filmoch, ktoré sa nepozerajú len tak, pre zábavu, ale ktoré potrápia našu myseľ a donútia nás zamýšľať sa nad životom či situáciou vo filme. Som si istá, že väčšina z vás videla Forresta Gumpa alebo Zelenú míľu, takže o nich sa tu rozpisovať nebudem. Predstavím vám ďalších 5 kvalitných filmov, ktoré možno poznáte, no možno ste ich ešte nevideli!

Klub bitkárov

Príbeh o úradníkovi (Edward Norton), ktorý trpí nespavosťou a sny a realita sa mu zlievajú do jedného. Na rôznych sedeniach stretáva Marlu (Helena Bonham Carter), ktorá mu, ani nevie ako, vnikne do života. Na jednej zo služobných ciest stretne Tylera (Brad Pitt), s ktorým sa po čase rozhodnú otvoriť Klub bitkárov. Klub je tajný a jeho členovia majú o ňom zakázané hovoriť. To je prvé pravidlo klubu.

Napriek tomu sa rozrastá. Členovia sa doň chodia odreagovať, usporiadavajú zápasy a mlátia sa do krvi. V bitkách ale nejde o nenávisť, je to pre nich ako šport či hobby. Namiesto piatkového piva s kamarátmi v krčme idú oni do pivnice, kde sa pobijú s ostatnými členmi. Film, ktorý vyšiel v roku 1999, je plný zvratov a psychologických uzlov, do ktorých sa divák ľahko chytí. Po zhliadnutí som sa ešte asi pol hodinu dívala na strop, neschopná slova, a snažila som sa pochopiť, čo sa práve stalo.

Fight Club
Zdroj: gablescinema.com

Pulp Fiction: Historky z podsvetia

Jeden zo skvostov od úžasného režiséra, Quentina Tarantina, ktorý vyšiel v roku 1994. Dej je rozdelený do 4 dejových línií. Prvý príbeh je o Vincentovi (John Travolta) a Julesovi (Samuel L. Jackson), ktorí sú nájomnými vrahmi. Majú za úlohu získať naspäť kufrík, ktorý niekto ukradol ich šéfovi Marcellusovi. Popri vykonávaní práce vedú absurdné dialógy o živote a viere a prihodí sa im aj zopár nepríjemností, ktoré taktiež absurditu nepostrádajú. Druhý príbeh sa točí okolo Marcellusovej ženy. O Miu (Uma Turman) sa má postarať Vincent, zatiaľ čo bude jeho šéf mimo mesta. Idú spolu do baru, kde si aj zatancujú, no Mia nájde balíček heroínu, ktorý si spletie s kokaínom a predávkuje sa. Sledujeme Vincenta ako sa jej zúfalo snaží zachrániť život.

Tretí príbeh prechádza k Butchovi (Bruce Willis), starému boxerovi, ktorý sa dohodne s Marcellusom, že prehrá zápas za istú peňažnú sumu. Butch ho ale oklame a po vyhratom zápase uteká aj s peniazmi. Na svojom úteku narazí aj na Vincenta, ktorý ho má za úlohu zabiť. Neskôr sa znova stretáva s Marcellusom v absurdnej a zvrátenej situácii. Posledná dejová línia je o Honey Bunney (Amanda Plummer) a Pumpkinovi (Tim Roth), ktorí sú ako Bonnie a Clyde, zaľúbení zločinci. Rozhodnú sa vykradnúť jedáleň kde obedujú, no v tej istej jedálni sa práve nachádza Vincent a Jules.

Príbehy sa prelínajú, no nejak očividne na seba nenadväzujú. Vo filme sú aj skryté významy a tajomno sa nesie okolo kufríka, ktorý je v prvom príbehu. 

Pulp Fiction
Zdroj: youtube.com

Prelet nad kukučím hniezdom

Americký film od českého režiséra Miloša Formana je z roku 1975. Príbeh je o McMurphym (Jack Nicholson), ktorý nechce ísť do väzenia a tak predstiera, že je psychicky narušený. Dej sa odohráva v psychiatrickej liečebni, kam je poslaný. V nej vytvára konflikty a problémy a navádza ostatných pacientov na hazard, pitie alkoholu a sledovanie športu v televízii. Bojuje proti vrchnej sestre, s ktorou majú veľmi zlé vzťahy. Film je plný emocionálnych scén a ešte dlho po zhliadnutí necháva divákovi chrobáka v hlave a slzy v očiach.

Prelet nad kukučím hniezdom
Zdroj: tv-archiv.sk

Mlčanie jahniat

Film z roku 1991 je o detektívke Clarice Starlingovej (Jodie Foster), ktorá sa spolu so svojím kolegom snaží dopadnúť sériového vraha Buffalo Billa. Pre pomoc s prípadom ide do väzenia za Hannibalom Lecterom (Anthony Hopkins), ktorý bol kedysi psychiatrom, no neskôr sa stal sériovým vrahom a kanibalom. Napriek strachu, ktorý Hannibal v nej vzbudzuje, spolupracujú na dopadnutí Buffalo Billa a ich vzťah sa rozvíja. Tento film vyvoláva zimomriavky tým najnechutnejším spôsobom – útočí na psychiku diváka. Ja sama som sa vyhýbala Hannibalovmu prenikavému pohľadu, aj keď bol len na obrazovke. Na tento film sa odvoláva veľa terajších médií, napríklad v poslednej epizóde Riverdale-u môžme vidieť scénu z väzenia, podobnú stretnutiu Clarice a Hannibala. 

Zdroj: flavorwire.com

Vykúpenie z väznice Shawshank

Film vznikol v roku 1994. Je o mladom bankárovi menom Andy Dufrense (Tim Robbins), ktorý je poslaný do väzenia za dve vraždy – svojej ženy a jej milenca. Tam spozná veľa ďalších väzňov, medzi inými aj Reda (Morgan Freeman), s ktorým sa zblíži najviac. Počas celého pobytu sa snaží obnoviť súd alebo ujsť z väzenia, pretože sám vie, že je nevinný. Príbeh sleduje vnútro väzenského prostredia a odkrýva všetky praktiky a nelegálne procesy, ktoré sa okolo väzenia točia. Film je určený pre starších a zrelých divákov, ktorí budú schopní ho úplne pochopiť. V rebríčku najlepších filmov na stránke CSFD.cz je tento film na prvom mieste.

Vykúpenie z väznice Shawshank
Zdroj: oscars.org

Dajte nám vedieť do komentárov, či ste niektorý z filmov videli a čo si o ňom myslíte. Prípadne ak si myslíte, že sme nejaký film vynechali, pokojne ho tiež spomeňte!

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -