Ahsoka splnila sen fanúšikom Star Wars. Kto sú Nočné sestry a prečo je Thrawn obrovská hrozba?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Článok obsahuje spoilery zo šiestej epizódy seriálu Ahsoka. 

6. epizóda seriálu Ahsoka priniesla nejeden moment, pri ktorom verným fanúšikom padla dole sánka. Konečne sme mali možnosť vidieť viacero očakávaných momentov v hranej podobe a nachystané boli ďalšie kľúčové scény, ktoré ďalej určia smerovanie nielen tejto Star Wars Kapitoly. Ako býva zvykom, aj nová časť bola naprataná odkazmi a obrovským množstvom otázok. Odpovedáme na tie najväčšie.

Veľkolepé matky a predkovia Nočných sestier

Už úvodná scéna musela priniesť absolútne radostný fanúšikovský moment. Ahsoka Tano (Rosario Dawson) a Huyang (David Tennant) cestujú v ústach purrgila medzigalaktickým priestorom. Ten jej chce povedať príbeh zo svojich archívov, ktoré označuje ako „História Galaxie – Časti jedna, Dva a Tri“. Keď konečne privolí, začína sa známymi slovami – „Pred dávnym časom v praďalekej galaxii…“

ahsoka long time ago
Zdroj: ign.com

Ďalej nás časť zavádza na palubu lode Eye of Sion, ktorá prichádza k bájnej planéte Peridea. Tá bola dlho predmetom legiend a rozprávok, ktoré rozprávali učencom v Chráme Jediov. Dozvedáme sa, že ide o miesto, kam chodia purrgilovia zomierať a vidíme ich veľké pohrebisko.

Dôležitý moment však nastáva po pristatí na povrchu planéty. Trojica Bailan, Shin a Morgan (spolu so Sabine) sa stretáva s Nočnými sestrami. Označované aj ako čarodejnice, vieme, že ide o dávnych potomkov rádu, do ktorého spadá aj Morgan. Tie dokázali používať temnú mágiu a úplne iné metódy Sily, práve vďaka spojenectvu s pôvodnými obyvateľkami Peridey, čo sa nám aj teraz potvrdilo.

ahsoka veľkolepé matky
Zdroj: comicbasis.com

Dedič Impéria je späť

Vidíme konkrétne tri z nich, označené ako Veľkolepé Matky. Ich mená sú Aktropaw, Klothow a Lakesis a rovnako ako staroveké veštice, dokážu aj ony predpovedať osud a jeho prepletenie. To však nie je rozhodne jediný spôsob ich moci, ktorí nám predviedli.

Netreba totiž dlho čakať na to, kým nám 6. epizóda seriálu Ahsoka odhalí, že Thrawn naozaj prežil. Prvý raz bol naznačovaný už v 6. epizód 2. série Mandaloriána a od začiatku tohto seriálu hovorila Ahsoka, že sa snažia priviesť naspäť „Dediča Impéria“. Tento záporák sa objavil iba v 17 epizódách seriálu Rebeli, získal si však obrovskú popularitu a priazeň divákov.

ahsoka thrawn
Zdroj: esquire.com

Kto je na palube Chimery?

Thrawn pôvodne pochádzal z knižnej série od Timothyho Zahna (dnes označovaná ako Legendy a teda nekanonická časť). Z nej si zobrali jeho skvelé strategické myslenie, ktoré ohromilo aj samotného Palpatina a jeho zmysel pre velenie a nadradenosť, ktorá z neho spravila výraznú hrozbu pre Novú republiku. Jedna z najlepších negatívnych postáv, ktoré kedy Hviezdne vojny mali, sa tak vracia aj v hranej podobe. Nemohol ho stvárniť nikto iný ako jeho pôvodný hlas, Lars Mikkelsen.

Atmosféru hrozivosti naznačuje už jeho gigantický imperiálny krížnik Chiméra. Práve na jej palube bojoval s Ezra Bridgerom, keď na konci Rebelov skončili za hranicami známej galaxie. Teraz sa však na jej palube nachádza ešte viac nebezpečný nepriateľ – kapitán Enoch a jeho posádka.

Ahsoka night troopers
LucasFilm

Prečo ho zaujíma Sabine?

Všetci boli označení ako Night Troopers a nie je náhodou, že zdieľajú rovnaký prívlastok s Nočnými sestrami. Ich mágiu, s ktorou dokážu priviesť bytosť naspäť k životu, sme videli už pri Marrokovi. Brnenie teda môže obsahovať oživené bytosti, ktoré padli pri prechode na Perideu alebo iba čistú temnú mágiu. To by dokazovalo, že majú okolo seba aj rovnaké stužky ako rúcha Matiek.

Ďalšia z vlastností, ktorá robí z veľkoadmirála tak obávaného nepriateľa, je výborné analytické myslenie pri skúmaní nepriateľa. Divák je svedkom Thrawnovej zaujatosti  Sabine Wren (Natasha Liu Bordizzo), s ktorou má bohatú históriu. Sabine je bojovníčkou so snahou stať sa Jedikou a zároveň je Mandaloriankou. To sú iba niektoré z jej vlastností, ktoré Thrawna na nej fascinujú.

Po tom, ako bola Ahsoka považovaná za mŕtvu na planéte Malachor založila Hera Syndulla rebelskú jednotku s názvom Spectres. Admirál dostal úlohu ich loviť, ale práve vďaka zručnosti Sabine a jej výborným strategickým schopnostiam sa im stále podarilo unikať. V jednom z bojov sa snaží využiť zbraň, ktorá sa zameriava na beskar (s krycím menom Duchess), ktorý ona sama navrhla. Netreba zabúdať ani na jej umelecké sklony, keď Thrawn skúmal jej obrazy a graffity. Aj keď sa tak nikdy priamo v boji nestretli, ich súboje prebiehali na úrovni intelektov.

ahsoka sabine
LucasFilm

Naspäť je aj Ezra!

6. epizóda seriálu Ahsoka nám však nepriniesla naspäť iba návrat Thrawna, ale aj Ezru Bridgera, tento raz v podaní Emana Asfandiho. Pôvodne išlo o sirotu, ktorá sa snažila za každú cenu prežiť a odolávať Impériu. To ho spojilo s rytierom Jedi Kananom Jarrusom, cez ktorého sa pridal k relebom. Ten rozpoznal jeho jedinečnú senzitivitu k Sile – dokázal sa prostredníctvom nej spájať nielen s ľudmi, ale aj inými tvormi (a niekedy aj vycítiť históriu predmetov, podobne ako sme to videli robiť Ahsoku v predošlej epizóde).

Ezra sa však pri oslobodzovaní svojej rodnej planéty Lothal ocitol zoči voči Thrawnovi a jeho letke. Spomenul si však na obetu svojho učiteľa a ako padawan učinil rovnakú voľbu. Rovnako ako Kanan, postavil záujmy celej skupiny nad svoje a privolal purrgila, ktorý stál za jeho a nepriateľovým zmiznutím na takmer dekádu.

Ezra Bridger
Zdroj: LucasFilm

Bokken Jedi

Jeho tréning sa odohrával už po udalostiach Order 66. Aj o takto trénovaných ľuďoch citlivých na silu sa dozvedáme viac. Keď Bailan a Shin Hati preskúmavajú planétu a prenasledujú Sabine, hovoria o udalostiach po páde Rádu Jediov. Po tom, čo padol aj ich Chrám, museli trénovať vonku v divočine. Títo dostali označenie Bokken Jedi.

Patríte medzi fanúšikov, ktorých 6. epizóda seriálu Ahsoka okamžite nadchla a hltali ste každý moment? Alebo ste potrebovali spomenuté vysvetlenia na to, aby ste ju viac ocenili? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: screenrant.com; collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -