Veľkolepé sci-fi Foundation ponúka poriadny trailer. Čo všetko nám prezrádza, že v Apple seriáli uvidíme?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Foundation trailer ukazuje, že pôjde o epické sci-fi

Len minulý týždeň nám Apple poskytlo viac informácií ohľadom ich najväčšieho sci-fi seriálu, ktorý chystajú na svoju streamovaciu službu. Dozvedeli sme sa napríklad dátum uvedenia a napríklad aj to, že v daný deň neuvedú jednu, ale hneď tri epizódy z celkového počtu desiatich. Teraz nám však ukazujú aj plnohodnotný Foundation trailer, ktorý fanúšikom vyráža dych.

Veľmi rozsiahle dielo od Isaaca Asimova bolo dlho považované za nesfilmovateľné. Už len základná trilógia (ktorá bola aj u nás opakovane preložená a vydávaná ako Nadácia) sa rozprestiera na rozmedzí niekoľkých storočí. Odohráva sa na viacerých miestach vo vesmíre a rozpráva mnoho dejov. A so všetkými prequelmi, pokračovaniami a inými spin-offmi má Nadácia v konečnom dôsledku 7 kníh.

Dielo, čo inšpirovalo aj Hviezdne vojny

Aby sme si ešte viac priblížili ako epické dielo je, aj samotný George Lucas sa ním inšpiroval pri tvorbe Hviezdnych vojen. Napríklad – proti Nadácii stojí Galaktické impérium. A to vám je známe, nie? V každom prípade, dielo si zobral na starosť režisér David S. Goyer, ktorý je sám obrovským fanúšikom. Miesto filmu ho prevádza do seriálovej podoby. V tom mu pomôže Apple, ktoré sa chytilo šance na veľkolepý seriál, ktorý by sa mohol rovnať Zaklínačovi na Netflixe alebo Hre o tróny pre HBO.

Základ knihy hovorí o tom, ako doktor Hari Seldon dokáže vďaka novej vede, psychohistórii, predpovedať pád civilizácie. Je kvôli tomu vyhnaný a ako utečenec zoberie so sebou aj skupinu svojich nasledovateľov a založí dve Nadácie (na opačných koncoch vesmíru). V nej sa snažia ovplyvňovať udalosti tak, aby sa predišlo dlhému trvaniu doby temna a ľudstvo nemuselo začínať odznova.

heri seldon
Zdroj: apple.com

Foundation trailer ukazuje, čo z kníh čakať

Doteraz sme dostali na seriál iba krátky teaser a tak sme poriadne nevedeli, čo nás čaká. Ako sme spomínali, dielo, ktoré je predlohou, je naozaj rozsiahle a tak sme nemohli tušiť, čo všetko z neho uvidíme. Apple však vypúšťa na chystaný Foundation riadny trailer a tak nám približujú aj na čo z kníh sa môžeme tešiť.

Ukážka sa začína starým mužom (Terrence Mann), ktorý sa pozerá na ešte nenarodené dieťa v nádobe a komentuje to slovami, že nemôže byť prvý, kto chcel vidieť svoje mladšie ja. Ide totiž o jedného z členov genetickej dynastie Cleon. Ako vládcovia ríše začínali cisárom Cleonom a odvtedy v nej vládnu jeho klony.

dynastia cleon
Zdroj: ew.com

Dynastia Cleon plná klonov

Stalo sa, že v jedno obdobie existovali naraz traja, každý iného veku. Dawn (úsvit, najmladší), Day (deň, v strednom veku a hrá ho Lee Pace – známy ako Ronan zo Strážcov Galaxie) a Dusk (súmrak, ten najstarší – práve tohto sme videli na začiatku). Sú akýmsi paradoxom, navzájom sa volajú bratmi, ale nie sú bratmi. Sú skôr ako starý otec, otec a syn, ale nie úplne.

Vedia ako budú vyzerať, keď zostarnú, keď majú pred sebou aktuálny obraz. Chcú dokázať, že sú jedineční, aj keď bolo pred nimi 14 rovnakých. A v ukážke vidíme aj ako brat Dusk komentuje dianie. Hovorí, že priniesli Impériu tisíce svetov a mier, ale teraz jeho samotnú existenciu ohrozuje viera jedného muža.

foundation
Zdroj: ew.com

Psychohistória Heriho Seldona

A tým nie je nikto iný, ako už spomínaný Heri Seldon. Tu si ho zahrá Jared Harris (ktorý sa vyznamenal napríklad v Černobyle). Je najchytrejším mužom – prišiel na novú vedu. Pomocou matematiky dokáže predpovedať budúcnosť veľkých skupín ľudí (civilizácií). Impérium je z jeho predpovedí značne nervózne a to aj kvôli tomu, že im reálne nerozumie.

Jeho psychohistórii ale v podstate plne rozumie iba jediný ďalší človek. Ním je Gaal, ktorý bol pre seriálové spracovanie zmenený na ženskú postavu. Zahrá si ju nováčička Lou Llobel. Samozrejme, že to ale nie je iba na konkrétnych osobách. Dej sa odohráva počas desaťročí a tak je to na deťoch a pradeťoch ich generácie, aby zachránili svet. A to aj napriek tomu, že sa musia odvolávať na niečo, čo sa stalo ďaleko pre ich životmi.

seriál foundation
Zdroj: gq.com.au

Vault bude mať v seriáli väčšiu úlohu

V traileri vidíme aj Vault, vznášajúci sa objekt nad planétou Terminus. Práve sem boli Heri, Gaal a ich nasledovatelia vyhnaní, pretože šírili predpovede o skaze. Goyer hovorí o tom, že v knihe zohrala svoju úlohu (ľudia sa tam vracali pre ďalšie predpovede), avšak seriálová verzia bude ešte viac ambiciózna.

Nikto totiž nevie odkiaľ sa vzal. Jednoducho bol tam, na planéte, už keď tam ľudia prišli. V prvej sérii vraj máme vidieť, čo sa tam deje, v ďalších sa vraj dozvieme aj viac. A podľa režisérových slov to znamená aj príchod Salvora Hardina, ďalšej dôležitej postavy, ktorá rozhýbala intrigy a manipulovala. Bol pôvodným starostom Terminusu.

foundation-2
Zdroj: geeksundergrace.com

Kvalitné vizuály majú svoje dôvody

Samozrejme, že sa nedozvedáme len o deji, ale vidíme aj skvelé efekty a celkové vizuály, ktoré bude seriál mať. Nečudo, Goyer si tu zakladal na perfektnom prevedení, aby mohol dosiahnuť plný potenciál predlohy. A preto bolo točené v anamorfickom formáte (širokouhlý záber je natáčaný na užší pomer strán – veľmi zjednodušene vysvetlené). A to v 6 rozličných krajinách, na otvorenej vode aj pod vodou.

Režisér hovorí o tom, že hercom nič nedaroval. Či boli na Kanárskych ostrovoch, v Berlíne alebo na Malte, museli znášať reálne nápory počasia. Sneh, vietor, spaľujúce slnko, všetko bolo skutočné. A preto dúfa, že ich reálny boj uvidíme aj my ako fanúšikovia.

foundation
Zdroj: indiewire.com

Máme sa prečo tešiť na 24. septembra

Tak takto to vyzerá, keď si fanúšik splní sen a môže sa pustiť do adaptácie knižného diela, ku ktorému vzhliada. Neuspokojí sa s málom, prinesie úžasné vizuály, z hercov vytiahne maximum a predlohe sa snaží byť čo najviac verný. Už keď to takto spomíname a zhŕňame, tak sa nevieme dočkať 24. septembra, kedy má mať seriál so svojimi prvými tromi časťami premiéru.

Ako sa páči seriál Foundation zatiaľ vám podľa toho, čo ukázal trailer? Ste fanúšikmi knižnej predlohy a tak vidíte plný potenciál? Alebo sa skôr sústreďujete na parádne vizuály, ktorými sa nechávate unášať? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: ew.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -