Slovenský film sa predstaví na najprestížnejšom festivale krátkometrážnej tvorby na svete

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Slovenská animovaná tvorba zažíva veľké úspechy! Po nominácií filmu Moja afganská rodina na prestížne ocenenie Zlatý glóbus bude Slovensko v zahraničí reprezentovať ďalší animovaný film. Krátky film režisérky Joanny Kozuch Bolo raz jedno more… sa predstaví v medzinárodnej premiére na 44. ročníku prestížneho festivalu krátkometrážnej tvorby vo francúzskom Clermont-Ferrand.

Film Bolo raz jedno more… bude uvedený v medzinárodnej súťaži krátkych filmov. Na festival sa prihlásilo celkovo 6 200 filmov z celého sveta a do súťaže sa prebojovalo 77 z celkového množstva. Vybrané filmy sú z 55 krajín, a 51 z nich je hraných, 16 animovaných a 10 dokumentárnych. Film Joanny Kozuch bude jediným slovenským zástupcom v tomto prestížnom výbere.

Animovaný dokument Bolo raz jedno more… rozpráva príbeh Aralského mora, štvrtého najväčšieho jazera na svete. Jeho tragédia sa začala s myšlienkou postaviť v jeho blízkosti bavlníkové plantáže. V očakávaní “bieleho zlata” sa vybudoval systém zavlažovacích kanálov. Rieky stratili silu, Aralské more začalo vysychať. Rybári stratili prácu, továrne naviazané na rybolov sa zavreli. Aj výskumná stanica na vývoj biologických zbraní, situovaná na jednom z ostrovov zmizla, pretože ostrovov už niet. Len púšť sa stále rozrastá a stáva sa väčšou a vačšou. Bolo raz jedno more… je film o dôsledkoch ľudských rozhodnutí a činov, ktoré ovplyvnili každodenný život jedného uzbeckého mesta a jeho obyvateľov.

Medzinárodný festival krátkych filmov v Clermont-Ferrand vznikol v roku 1979 a je najväčší medzinárodný filmový festival venovaný krátkym filmom. Každoročne sa koná v Clermont-Ferrand vo Francúzsku a je druhým najväčším filmovým festivalom vo Francúzsku po Cannes, čo sa týka diváckej a odbornej návštevnosti, a každoročne sa môže pochváliť viac ako 160 000 návštevníkmi a 3 500 profesionálmi. Od roku 1986 je zároveň s festivalom organizovaný aj trh krátkych filmov so zámerom zvýšiť povedomie a možnosti distribúcie krátkych filmov. Trh obsahuje videotéku pre francúzskych a zahraničných televíznych nákupcov, distribútorov a festivalových dramaturgov, ktorí si môžu pozrieť všetky súťažné filmy, ako aj filmy mimo súťaže, ktoré boli prihlásené na festival.

Bolo raz jedno more...
Zdroj: bfilm.sk

Slovenským divákom sa film predstavil v kinách ako predfilm spoločne s filmom Petra Kerekesa Cenzorka. „Sme radi, že po slovenských divákoch budú mať možnosť náš film vidieť aj zahraniční diváci, a to práve na takom prestížnom podujatí ako je festival v Clermont-Ferrand. Je to pre film veľká česť byť zaradený do programu a veríme, že to je len začiatok jeho cesty k divákom po celom svete,“ hovorí Peter Badač, producent filmu. „O tom, že film už teraz zaujal zahraničné publikum svedčí aj záujem zahraničných televíznych staníc. Okrem koproducentov RTVS a TVP, uvedú  film na svojich obrazovkách aj fínska YLE alebo francúzsko-nemecká televízia Arte,“ dodáva.

Projekt je realizovaný v koprodukcii so spoločnosťami Anima-Pol (PL), plackartnyj (SK), TVP (PL), EC1-Lodz (PL) a Rozhlasom a televíziou Slovenska. Vznik a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. Realizáciu  podporil  Poľský  filmový  inštitút,  grantový  program  Európskej  únie  Kreatívna  Európa MEDIA, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Bratislavský samosprávny kraj a Literárny fond vrámci programu Alfa.

Zdroj: TS BFILM

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -