streda, 4 decembra, 2024
Reklama

Zahodíme počítače a necháme si len displej – Ako vyzerá blízka budúcnosť informačných technológií?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Počítače a informačné technológie sú to, čo zmenilo svet na nepoznanie. Je však neuveriteľné, akou rýchlosťou sa vyvíjajú. Moorov zákon hovorí, že počet tranzistorov v procesore rovnakej veľkosti sa každé dva roky zdvojnásobí. Aj keď už toto pravidlo nie je stopercentne platné, pokrok aj naďalej pokračuje bleskovým tempom. Smartfóny dnešnej doby sú viac ako stokrát výkonnejšie v porovnaní s niekoľko-kilovými prenosnými počítačmi osemdesiatych rokov.

Kam nás však táto cesta až zavedie? Existuje skratka, pomocou ktorej môžeme rovno zahodiť počítače a nechať si len displeje, na ktorých budeme fungovať rovnako? Poďme sa na to pozrieť z praktického hľadiska. Budúcnosť informačných technológií prichádza a je len na nás, ako si ju upravíme.

Reklama
moorov zakon
Zdroj: pngimg.com, wallscover.com, fortune.com

Budúcnosť informačných technológií

Cloud computing nám dovolí kedykoľvek a kdekoľvek pristúpiť k veľkému množstvu služieb a hlavne k výkonu.

Čo to však vlastne je? Podľa definície: na internete založený model vývoja a používania počítačových technológií. Možno ste si to ani neuvedomili, no s najväčšou pravdepodobnosťou ste aj vy používateľom cloud computingu. Pod tento pojem spadá prakticky každá cloudová služba, nech už to je Google Drive, Dropbox, iCloud, One Drive atď. Už tieto spôsoby ukladania dát na internete mimo fyzického disku mnohým dovolilo nechať si na svojom systéme nainštalovaný len operačný systém. Všetky súbory totižto máme kedykoľvek k dispozícií pomocou webového prehliadača. Týmto sme však len načali povrch ľadovca, ktorým cloud computing je.

Reklama
Budúcnosť informačných technológií
Zdroj: en.wikipedia.org

Výkon v oblakoch

Tento odbor, ak to tak môžem nazvať, sa rozdeľuje na viacero častí. Konkrétne sú to: softvér ako služba, platforma ako služba a infraštruktúra ako služba. Jednoduché ukladanie dát ani zďaleka nie je všetko, čo jedného dňa ponúkne kombinácia týchto služieb. Niekoľko rokov dozadu sa začali systémy komplikovanejšieho cloud computingu rozrastať zvnútra spoločností ako Google a IBM na verejnosť. Dnes je celkom jednoduché si na takmer akýkoľvek účel prenajať a cez internet ovládať vlastný systém (napr. na testovanie aplikácií), čo spolu s vysoko-kapacitným internetovým prepojením otvára celkom nové dvere.

Reč je tu o takzvanej virtualizácii hardvéru na počítačových systémoch v cloude, ku ktorým máte prístup pomocou internetu. V idealizovanej teórii to znamená, že vy, spotrebiteľ, si od spoločnosti na istú dobu prenajmete virtuálny systém na ich hardvéri s dohodnutým výkonom. Na virtuálnom systéme môže, samozrejme, bežať aj operačný systém, ktorý vám bude slúžiť ako plnohodnotný počítač. Rozdiel však bude v tom, že pri sebe fyzicky nebudete mať hardvér. Ten si len prenajmete, pravdepodobne mesačným poplatkom, ako je v dnešnej dobe populárne.

Reklama
Budúcnosť informačných technológií
Zdroj: morethanshipping.com

Teoretický sen premenený na praktickú realitu

Ako by takáto vysnívaná realita vyzerala? Ja osobne si to predstavujem tak, že spoločnosti, ktoré by sa do toho ponorili, by zákazníkom ponúkali balíčky s mesačným poplatkom o rôznej výške. Cena bude závisieť od výkonu prenajatého hardvéru. Počas platobného obdobia budete mať na ich fyzických systémoch k dispozícii plnohodnotný systém, ktorý môžete používať bez akýchkoľvek obmedzení. Vlastné aplikácie, hry, programy – všetko tak, ako ste si na to doteraz zvykli.

Reklama

Pýtate sa však, prečo by si niekto prenajímal hardvér, ktorý by fyzicky nemal k dispozícii? Má to jeden celkom jednoduchý dôvod: prenosnosť. Notebooky či dokonca už vyššie spomínané smartfóny dosahujú výkonu, o ktorom sa predchádzajúcej generácii ani nesnívalo. Napchať množstvo výkonu do malého zariadenia však exponencionálne zvyšuje cenovku. Vyššie popísaný systém by nám dovolil so sebou nosiť len „kostru“ notebooku – bez procesoru, grafickej karty či disku. Len s pripojení na internet, cez ktorý by sme získali prístup do svojho virtuálneho systému s veľkým výkonom aj na cestách.

Budúcnosť informačných technológií
Zdroj: tapscape.com

Čo vravíte na túto stránku cloud computingu, ktorá by jedného dňa mohla priniesť najväčšiu revolúciu v používaní počítačov medzi bežnou populáciou? Chceli by ste so sebou nosiť len tenký displej a klávesnicu, a pomocou internetu na diaľku pristupovať ku hardvéru, ktorý sa postará o všetky výpočtové aktivity? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: wikipedia.org, wy.sk, azure.microsoft.en, salesforce.com, nvidia.com

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama