Čo mal znamenať posledný diel druhej série Westworldu?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Čo mal znamenať posledný diel druhej série Westworldu?

Asi ako mnohých z vás, vedte, že aj mňa dokázal tento seriál včera pri finále zlomiť. Jonathan Nolan a Lisa Joy nám totižto opäť priniesli ukončenie plné zvratov a hlbokých myšlienok, ktoré ste však mohli plne pochopiť jedine, ak ste dávali pozor pri každej doterajšej epizóde a všetky videli najmenej dvakrát. Bohužiaľ, medzi týchto ľudí ja nepatrím, keďže ma druhá séria celkovo začala nudiť a zdala sa mi príliš sci-fiidná spolu s tým, že stále otvárala nezaujímavé linky. Moje pocity z finále teda budú trochu zahmlené, keďže celé finále stálo len na detailoch. Pochopiteľne sa v tomto článku nachádza veľa SPOILEROV.

Čo sa vlastne stalo? No v podstate to čo vždy, ale zase v tom inom štýle. Roboti dostali čo chceli a ich celý konflikt s ľuďmi sa ešte len začína. Rovnako to platí aj o samotnom parku, ktorý tiež začína na novo, len s tým, že už aj jeho operátori budú robotické telá. Bernard sa ukazuje ako najvyspelejší výtvor, fandí ľuďom aj robotom. Dolores stále koná rázne či už jedna alebo druhá, Maeve je najľudskejšia zo všetkých a jej obeta bol posledný vývoj jej postavy, no a Will sa začína strácať v extrémne ťažkej Fordovej hre.

Druhá séria seriálu Westworld sa odhaľuje v šokujúcom novom traileri!
Zdroj: comingsoon.net

Musím sa však priznať, že sa mi finále extra nepáčilo. Bolo prirýchle (za to môže hlavne zlá réžia), chaoticky prestrihané a vlastne hneď na začiatku zahodilo všetky veci, ku ktorým sme sa tak dlho dostávali. Namiesto toho sa tu začali krútiť tri dejstvá naraz a ja úprimne sám neviem, či to mám ešte nazvať majstrovským inteligentným seriálom, alebo hovadinou, čo sa na povrchu tvári ako inteligentný počin. Úprimne, to si zodpoviem asi len pri tretej sérii. Musíte mi ale dať za pravdu, že prekrucovania, ktoré sa diali každé tri sekundy pomocou vecí, ktoré boli v show minimálne predstavené alebo sa zjavili len tak z čista jasna aby nám niečo vysvetlili, bolo už moc aj na Westworld. Logika storytellerov totižto išla bokom, len preto, aby všetko vyzeralo šokujúco a inteligentne. Poďme si to ale nejako zhrnúť.

Dvere

Celá sezóna bola o nájdení dverí, kde môžu všetci žiť pokojne. Výtvory vedené Indiánskym náčelníkom ich skutočne nájdu, avšak v skutočnosti ide len o digitálny svet, v ktorom tieto kódy existujú. S tým má pochopiteľne problém Dolores, ktorá vie, že sa nič nevyrovná skutočnému svetu. Tej sa neskôr podarilo z Westworldu v týchto guličkách preniesť ďalšie štyri výtvory, z ktorých jeden je ona sama a druhý pravdepodobne Bernard. Či však zobrala aj Teddyho netušíme, keďže nevieme čo daný prestrih mal znamenať.

Dvere sa našli a uložili sa do nich takmer všetky výtvory
Dvere sa našli a uložili sa do nich takmer všetky výtvory; Zdroj: reddit.com

Maeve

Maeve nakoniec ochránila svoju dcéru, umožnila jej žiť v bezpečí. Naplnila svoj cieľ, obetovala sa a zomrela. My len dúfame, že pred smrťou zistila, že jej dcéra si ju už pamätá ako predošlú mamu.

Maeve sa vo finále stala najľudskejším výtvorom
Maeve sa vo finále stala najľudskejším výtvorom; Zdroj: westworldwatchers.com

Bernard

Bernard sa teda stáva najvyspelejším výtvorom. Snažil sa pripojiž k ľuďom a snažil sa ochrániť výtvory, avšak nakoniec zistil, že dôvera v ľuďoch bola predsa len chybná. Zostal ako posledný svojho druhu a keďže potreboval, aby jeho druh prežil, dokončil výstavbu nového tela so známou tvárou – Tessa Thompson a nahral do nej Dolores. Asi sa však pýtate, o akom boji mu na konci rozprávala Dolores V3. Nuž, v tomto momente môžeme nad tým môžeme len špekulovať. Určite to však bude najmä o boji ich názorov, keďže obaja majú rovnaký cieľ. Najlepšie prirovnanie bude Profesor X s Magnetom.

Bernard je zodpovedný za návrat robotskej rasy
Bernard je zodpovedný za návrat robotskej rasy; Zdroj: forbes.com

Dolores V1, V2 aj V3

Áno, Dolores umrela. Avšak, vďaka Bernardovi žije v ďalších dvoch verziách. Z nejakého dôvodu si ako podobu jej druhej verzie vybral Tessu Thompson, ktorej ľudská postava zomrela hneď pri jej prvom stretnutí s ňou! Na konci sme však už videli aj Dolores V3, ktorá opäť vyzerala normálne. Predpokladám, že sa naklonovala sama, keďže nám tvorcovia ukázali, že už v novom „domove“ má k tomu všetko potrebné.

Dolores dostala novú podobu
Dolores dostala novú podobu; Zdroj: hollywoodreporter.com

William

Rozhodne najzaujímavejšiu linku však dostal práve Will, ktorý v potitulkovej scéne prešiel cez svoje vlastné Dvere. Či teda ide o ďalšie digitálne alebo o skutočné v inej časovej linke je momentálne ťažké povedať, no rozhodne pôjde o najťažšiu Fordovu skúšku. Je robot? Je skutočný? Je toto jeho skutočná dcéra alebo ďalší, ak nie jediný výtvor? Bude William dostatočne odvážny na to, aby odtiaľ unikol? Vzhľadom na to, že ležal na pláži pri Doloresinom odchode to pravdepodobne zvládol, no tu si nikdy nemôžeme byť istí.

William sa dostal do najťažšej časti Fordovej hry
William sa dostal do najťažšej časti Fordovej hry; Zdroj: orderly.news

Každopádne, dohromady nevieme nič. Roboti sú vonku a park začína odznova, to sú asi najpodstatnejšie informácie do začiatku tretej série. Všetko sú to však zatiaľ len dohady. Ak ste sa chceli dozvedieť konkrétne veci, budete sa nás musieť opýtať v komentároch. Chcem ešte len upresniť, že absolútne tu nemusím mať veci dobre, sám som toto totižto ani nebral ako nejaké vysvetlenie, skôr len také zosumarizovanie. V kľude povedzte v diskusii, čo si o tom všetkom myslíte vy. Každopádne, druhé séria Westworldu bola pre mňa už viac sci-fi ako nejaký inteligentný náhľad do potenciálneho robo-sveta. Avšak stále som dosť zvedavý, kam sa chcú tvorcovia s týmto seriálom ešte dostať!

Čo si myslíte o finále druhej série Westworldu? Splnilo a vyvrátilo všetky vaše očakávania, alebo vás skôr zmiatlo? Ako by ste ohodnotili celú druhú sériu? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -