REPORTÁŽ: Comics Salón 2019 – Najväčší festival pop-kultúry Slovenska

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Comics Salón 2019 REPORTÁŽ

Comics Salón 2019 REPORTÁŽ – Ach, to bol opäť parádny víkend. Pokiaľ nás už nejakú dobu sledujete, asi viete, že milujeme komunitné akcie. Festivaly akýchkoľvek druhov, typov a žánrov, na ktorých sa stretávajú stovky, niekedy aj tisíce ľudí s rovnakými záujmami, ktoré, ako inak, zdieľame s nimi. Aj preto sa každý rok tešíme na jar a jeseň, kedy sa v Bratislave koná známa dvojica akcií.

Na jar 2019 do bratislavského DK Ružinov zavítala stálica AnimeSHOW, z ktorej sme vám priniesli reportáž aj video ešte začiatkom apríla. Uplynulý víkend, konkrétne počas 20.-22. septembra 2019, sme si na tom istom mieste užili Comics Salón 201932. ročník medzinárodného festivalu populárnej kultúry. Poďme sa spolu pozrieť, ako sme si tento víkend užili, čo všetko sme stihli a zistime, či sa máme tešiť na ďalší festival.

transformer
Jeden z mnoha talentovaných cosplayerov; Zdroj: Dominik Boskovič

O festivale

Na začiatok si povedzme niečo málo o samotnej AnimeSHOW a Comics Salóne. Podľa organizátora Róberta Žittňana ide v podstate o tie isté akcie. Rozdiel je prakticky len v čase konania, keďže jeden sa odohráva na jar, zatiaľ čo ten druhý sa odohráva na jeseň.

Tieto dve akcie spolu predstavujú najväčší festival populárnej kultúry na Slovensku, pričom láka nadšencov filmov, seriálov, hier, anime, japonskej kultúry, kníh, umenia atď. Je toho naozaj dosť, čo tieto festivaly ponúkajú. Tento fakt sa odráža aj na veľkom záujme návštevníkov, keďže tento rok sa už štvrtýkrát za sebou vypredali lístkyComics Salón 2019 teda navštívilo vyše 10 000 ľudí. My sme z nich boli síce len hŕstka, no cítili sme, že sme veľkou súčasťou tejto 10-tisícovej rodiny.

ludia
Návštevníci, ktorí sa po polroku opäť stretávajú; Zdroj: Dominik Kusý

Prvý deň

Program klasicky začínal v piatok (20. septembra) poobede. Už od 14:00 sa DK Ružinov plnil ľuďmi, ktorí sa tešili na úvodné prednášky, premietanie anime či filmov. V tomto istom čase sa začal konať aj prvý kórejský workshop dňa, ktorý bol jedným z najlepších spôsobov, ako sa zoznámiť s novými ľuďmi, niečo nové sa naučiť a ešte sa poriadne zabaviť.

O druhej poobede taktiež prišlo iHRYsko. Známy obchod so spoločenskými hrami v priestoroch festivalu zorganizoval miesto, kde si návštevníci mohli prísť zahrať legendárne kartové hry Magic: The Gathering a Pokémon TCG.

Samotní „riwajnďáci“ sa na Comics Salón dovalili okolo 15:00. Ako vždy, aj tentokrát bolo prvou povinnosťou prejsť si priestory, pozrieť, kde sú aké stánky a akcie a v neposlednom rade pozdraviť všetkých kamarátov, ktorých sme po ceste stretli. Horko-ťažko sme odolali nutkaniu naplniť si ruksaky rôznymi figúrkami, tričkami, dielami umelcov-fanúšikov a tak pod., zo začiatku sme sa tak len pozerali. To nám však dlho nevydržalo.

rewind redakcia
Andrej, Adam a Dominik; Zdroj: Dominik Boskovič

Generálnym partnerom festivalu Comics Salón 2019 bola 365.bank, ktorá naň priniesla svoj vlastný bankomat. Netrvalo teda dlho, kým sme pri ňom už nedočkavo stáli a vyberali si hotovosť, aby sme si mohli nakúpiť nejaké tie veci na pamiatku. Po ceste nás však zlákala vôňa jedla.

Kým sme si obehali celé priestory, prebehla už nejaká hodinka až dve, takže nám poriadne vyhladlo. Tu prišla asi najkomplikovanejšia otázka, akú môže mať hladný človek: „Kam sa pôjdeme najesť?“ Nebudem vás naťahovať všetkými možnosťami rozmanitého výberu jedla zo stánkov a bufetov, ktoré sme si mohli vybrať – nakoniec sme skončili na overenej klasike, cigánskej pečienke.

Teraz čo?

Bizarne som pri výbere jedla rozmýšľal nad tým, že táto situácia dokonalo vystihla celý Comics Salón a určite si ju musím zapamätať, aby som ju zakomponoval do reportáže. Tento festival má tak neskutočne rôznorodý program, toľko spôsobov, ako sa zabaviť, množstvo zaujímavých návštevníkov, súťaží a aktivít, že človek sa pomaly ani nevie rozhodnúť, čo ma ísť robiť ako prvé. To je nádhera.

365.bank
365.bank vo vlastných priestoroch usporadúvala prednášky; Zdroj: Dominik Kusý

Akcie Comics Salón a sesterskú AnimeSHOW navštevujeme už niekoľko rokov. Doteraz sa nám pritom nestalo, že by sme sa čoby len chvíľu nudili. Keď si spätne pozriete piatkový program, uvidíte, že naozaj si je z čoho vyberať. Mohli ste si pozrieť obľúbené filmy ako Alita: Bojový Anjel či Avengers: Endgame, zájsť na prednášky od výmyslu sveta, zúčastniť sa súťaží či kvízov, zahrať si všemožné hry. A to stále nie je všetko.

Zmeny a novinky

Cítim, že pri opisovaní programu Comics Salónu 2019 sa už začínam opakovať, preto to uzavriem jednou vetou: Na tomto festivale je nemožné nudiť sa. Poďme teda späť k špecifikám, ktoré túto akciu posúvajú vpred a pozrime sa, prečo je o ňu tak veľký záujem.

Festivaly sú polrok čo polrok lepšie. Organizátori postupne prinášajú veľké i malé zmeny, ktorými odstraňujú akékoľvek chyby a veci, na ktoré sa návštevníci v minulosti sťažovali. Tentokrát to boli konkrétne tri novinky.

Za prvé, na Comics Salóne 2019 sa recykloval odpad. Za druhé, vonku sa objavila obrovská obrazovka, ktorá ukazovala, čo sa dialo na hlavnom pódiu v budove – ľudia sa už nemuseli tlačiť vnútri, aby si užili hlavný program. No a za tretie, vchod a východ do budovy sa oddelili do dvoch chodieb, aby sa ľudia, ako inak, nemuseli tak tlačiť.

navstevnici
Zdroj: Dominik Kusý

Kvôli týmto zmenám a novinkám bol tohtoročný festival naozaj fantastický a prakticky nám na ňom nič nevadilo.

Prvý deň sme uzavreli dobrým pivom a večerou. Teraz to síce vyzerá, že sme sa tam prišli len najesť, ale medzičasom sme stihli spraviť kopec fotiek, zahrali sme si spoločenskú hru Krycie mená, zastrieľali sme si z luku vo vonkajšej sekcii podujatia, pozhovárali sme sa s cosplayermi-kamarátmi, započúvali sa do gitary náhodného návštevníka, ktorý si len tak hral na schodoch vonku pred budovou… Eufória dňa sa ťažko vykresľuje slovami a fotografiami, treba tú atmosféru zažiť.

Druhý deň

Sobota je vždy ten najväčší deň. Festival sa naplní najväčším množstvom ľudí, program beží už od 10:00 a končí až okolo 21:00. S páskou na ruke sme teda na Comics Salón napochodovali tak skoro, ako to šlo – okolo jedenástej. Vedeli sme, že dnešok bude veľkolepý…

Comics Salón 2019 REPORTÁŽ
Zdroj: Dominik Kusý

S kolegom Adamom sme ako prvé šli vyskúšať retro hry na poschodí DK Ružinov, kde na techniku a návštevníkov dávala pozor naša kamarátka Lenka. Mohol by som tu klamať, ale priznávam, že v hre Super Mario Kart nie som najlepší a v priateľskom turnaji som pohorel. Žeby som sa ale predsa len na niečo vyhovoril? Napríklad na pokazený ovládač? Nie, to by bolo nefér… Retro konzoly na Comics Salóne totižto boli v prekvapivo zachovalom stave.

Kútikom oka sme pozerali film Pokémon Detektív Pikachu, ktorý sa premietal v hlavnej sále, na obrazovke v hlavnej miestnosti a na obrazovke vonku pri bufetoch. Čakali sme na kolegov Dominika a Dominika, takže medzičasom sme spravili nejaké fotky a šli sme pozdraviť talentovaného Martina Šugára. Netrvalo dlho a hodinky nám ukazovali čas 12:30, čo znamenalo, že sa okamžite musíme dostaviť do hlavnej sály.

Hlavný hosť

O pol jednej totižto prišla herečka Natalia Tena, ktorá si zahrala v ikonických dielach populárnej kultúry ako Harry Potter, Game of Thrones či nadchádzajúci The Mandalorian. Beseda s herečkou trvala niečo cez hodinu, počas ktorej sa jej návštevníci pýtali otázky od výmyslu sveta.

Comics Salón 2019 REPORTÁŽ
Herečka Natalia Tena; Zdroj: Dominik Kusý

Tena prezradila, že miluje komiksy ako napr. Preacher, pričom nedávno si kúpila kompletný zväzok The Walking Dead autora Roberta Kirkmana. Jeden odvážlivec sa jej tiež opýtal, či nám môže niečo prezradiť z nadchádzajúceho Star Wars seriálu The Mandalorian, na ktorom spolupracuje s Jonom Favreauom. Odpoveď bola jednoznačné „nie,“ na čo sa sálou ozval záchvat smiechu.

Po krátkej pauze sa Natalia Tena presunula do inej miestnosti, kam si za ňou fanúšikovia mohli prísť pre autogram.

Ideme ďalej

Medzičasom sa v hlavnej sále, odkiaľ herečka odišla konal obľúbený K-pop showcase, ktorého sme sa však nezúčastnili. My sme utekali von, kde sme sa stretli aj s naším Jozefom a Iukou. Spolu sme sa vrhli na nakrúcanie videa, ktoré si už čoskoro pozriete na našom YouTube kanáli.

Ako skupinka chalanov, konečne obohatená aj o pomocnú ruku peknej ženy, sme sa rôznych cosplayerov pýtali na ich kostýmy. Dostali sme z nich aj úprimné názory na tohtoročný Comics Salón, na ktoré si ale ešte chvíľku budete musieť počkať – dovtedy nám hoďte odber a zapnite si notifikácie, aby ste video nezmeškali.

Comics Salón 2019 REPORTÁŽ
Zdroj: Dominik Kusý

Po nakrúcaní sme sa vracali späť do hlavnej sály, keďže už o 15:30 začínal dosť možno najobľúbenejší program každého polroka – cosplay súťaž. Po ceste sme sa ešte rýchlo najedli a utekali dnu, kde sme si ako mediálny partner mohli sadnúť do predných sedadiel. :^) Na pódiu sa ukázalo takmer 30 „costume playerov“, pre ktorých mohli návštevníci hlasovať prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá tento rok oficiálne nahradila papierové brožúry, ktoré sa dávnejšie rozdávali pri vstupe. Ekológia, palec hore!

Krízový stav

Po obľúbenej cosplay súťaži nasledovala karaoke súťaž, ktorej sme sa už však nezúčastnili. Za bežných okolností by sme zostali, talentované (a niekedy aj netalentované) škriekanie do mikrofónu nám príde viac než zábavné, no situácia bola kritická. Vysmädlo nám a jediným logickým riešením bolo pivko. Ach, čo si človek nevymyslí, keď sa chce baviť po svojom…

Ešte chvíľu sme behali po Comics Salóne a zdravili sa s ľuďmi, prezerali si stánok talentovanej Lady Blue a odolávali pokušeniu minúť všetky úspory v obchodoch. Jozef neodolal.

Comics Salón 2019 REPORTÁŽ
Zdroj: Dominik Kusý

Znova prišla fáza kritického stavu, tentokrát nás však miesto smädu chytil hlad. Na tip vyššie spomenutého Jozefa sme šli do pivárne, ktorá sa nachádza hneď vedľa vchodu na Comics Salón, a dali sme si dosť možno najlepšie rebierka v Bratislave. Aha, a k tomu ďalšie pivko. Celí vysmiati a dobre najedení sme zavítali späť dnu, do priestorov DK Ružinov, kde sme si ešte stihli zahrať spoločenské hry predtým, než sme okolo 21:00 nešli domov.

Comics Salón 2019 REPORTÁŽ – Záver

Tretí deň, teda v nedeľu, sme sa, bohužiaľ, zúčastniť nestihli. Ako si však môžete spätne všimnúť v programe, ani počas záverečného dňa nebola núdza o zábavu. Konala sa ďalšia beseda s herečkou Nataliou Tenou, po čom nasledovala aj autogramiáda. Zoznam hostí doplnili napríklad aj zakladatelia zábavnej internetovej stránky Zomri, pričom v hlavnej sále si počas dňa návštevníci užívali program spojený s cosplayom, spevom a tancom.

Je tu ešte kopec vecí, ktoré som nespomenul, ako napríklad súťaž animovaných hudobných klipov, ilustrátorske súťaže pre maliarov, literárna súťaž, súťaž pre fotografov. Nechýbali tiež krsty nových kníh, komiksov, filmov či hudobných albumov, besedy s ich autormi a vedomostné kvízy. Čo sa hier týka, dostupné boli tie na PC, PlayStation, old-schoolové herné automaty, retro hry, indie hry, tanečné hry atď. Množstvo atrakcií a aktivít doplnili napríklad možnosti nechať sa potetovať hennou, zahrať si arrow tag, laser tag, zajazdiť si na koni či pozrieť sa na výstavu dravých vtákov.

Najbližšie sa vidíme na akcii AnimeSHOW, ktorá sa koná 27.-29. marca 2020. Ak ste tentokrát festival zmeškali, nabudúce sa s vami určite radi stretneme.

Zdroj: comics-salon.sk
Zdroj foto: Dominik Kusý, Dominik Boskovič, Andrej Cvik

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -