Diaľnica D3 bude na 10 dní uzavretá, môže za to natáčanie. Kvôli akému projektu sa tu združujú filmári?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Diaľnica D3 uzavretá, môže za to natáčanie

Úsek na D3 medzi Svrčinovcom a Skalitým bude na 10 dní uzavretý. Diaľnica bude obmedzená kvôli skutočne zaujímavému dôvodu – tým je natáčanie. Takto si ju požičajú filmári americkej produkcie. Má tu totiž vzniknúť niekoľko dielov známeho seriálu.

Nakrúcanie na diaľnici má začať dnes, 13. augusta. Vtedy sa tu usídli hlavný štáb, ktorý sa zdrží 10 dní. Avšak diaľnica bude uzatvorená aj potom, z dôvodov rekonštrukcie. Filmári vyzývajú obyvateľov, aby sa nezdržovali v blízkosti diaľnice. Dobrou správou ale je, že sa budeme môcť pochváliť nielen tým, že tu vzniklo niekoľko dielov politického trileru, ale aj filmárskou technikou. Tá, ktorá bude pri nakrúcaní použitá, totiž zostane vystavená pre verejnosť.

jack ryan
Zdroj: digitalspy.com

Americký akčný politický triler sa točí u nás

Ako sme už spomenuli, pôjde o akčný triler. Služba Amazon Prime Video ho vysiela už od roku 2018 a teraz má prísť jeho tretia séria. A práve niekoľko dielov z nej sa má natáčať primárne v obci Skalité ale aj priamo na diaľnici alebo v tuneli Poľana. O tom informoval starosta obce, Jozef Cech.

Seriál, pre ktorý sa nakrúca, je Tom Clancy’s Jack Ryan. Zatiaľ má 16 epizód a hlavnú úlohu v ňom hrá John Krasinski. Že ho teda uvidí niekoľko šťastlivých Slovákov určite nie je vylúčené. V každom prípade sa ale s ním stretne Zuzana Bieliková zo Slovenského audiovizuálneho fondu. Pre tlačovú agentúru TASR povedala nasledovné:

„Od roku 2018, keď bola založená Slovenská filmová agentúra, tak sme sa snažili prezentovať našu krajinu a ukázať, že je dostatočne kompetitívna, aby prilákala zahraničných filmárov. Vďaka profesionálom, ktorí sa v nej nachádzajú, ale aj nádherným lokáciám a priateľskosti ľudí, pre ktorú sú slovenskí občania známi.“

Suma sa pre filmárov môže vyšplhať vysoko

Takže by sa dalo povedať, že ide o splnený sen aj pre našich filmárov a jednoznačnú možnosť, ako našu krajinu spropagovať. Zároveň to samozrejme znamená aj príspevok do našej kasy. Nevie sa ešte povedať presná suma, ale odhad má zatiaľ podľa starostov obcí aj Bielikovej široký záber. Od 800 000 € až po neuveriteľných 5 miliónov!

Samozrejme, že filmári musia odškodniť štát za to, že bude diaľnica na natáčanie uzavretá. Doprava, ktorá práve tadeto smerovala do Poľska, bude presmerovaná cez Českú Republiku, konkrétne Český Těšín. A o starostoch hovoríme preto, lebo budú odškodnené tri obce – Svrčinovec, Skalité a aj Považský Chlmec.

d3 svrcinovec
Zdroj: mojekysuce.sk

Presunúť sa musí aj dobytok

Zároveň majú prísť k finančnej kompenzácii aj majitelia hospodárskych zvierat. Nakoľko ide o región, kde sa nachádzajú voľne sa pasúce zvieratá, boli Kysučania vyzvaní, k tomu, aby ich zabezpečili alebo presunuli. Môžu byť totiž citlivé na hluk. A vieme, že vo väčšine scén pôjde práve o divokú akciu, pri ktorej nebudú chýbať ani vrtuľníky.

Pre amerických filmárov sa teda natáčanie môže vyšplhať na vyššie sumy. Je to však zrejme stále malá daň za to, aké unikátne zábery s krásnou krajinou si budú môcť odniesť. A určite je na mieste povedať, že bude radosťou pozerať sa na ďalší televízny projekt zo zahraničnej produkcie, kde sa mihne tak rázovitý kraj, akým sú Kysuce.

Čo hovoríte na to, že sa uzatvorí diaľnica, pretože na nej bude prebiehať natáčanie? Máte radosť z toho, že si americká produkcia vybrala práve Slovensko alebo vás hnevajú obmedzenia, ktoré kvôli tomu vzniknú? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: spectator.sme.sk, aktuality.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -