Do kín mieri film Stand up, objaví sa v ňom viacero slovenských komikov

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Ako to vyzerá v zákulisí stand-upových vystúpení? Je komik zábavný aj po odchode z pódia? A platí známe porekadlo, že humor lieči? Aj na tieto a podobné otázky bude hľadať odpovede nový slovenský film režiséra Juraja Bohuša s príznačným názvom Stand up, ktorý príde do kín 23. júna.

Hlavným hrdinom príbehu je Mišo (Ondrej Kovaľ), ktorý sa rozhodne opustiť stabilné zamestnanie, aby si mohol splniť sen a stal sa prvým profesionálnym stand-up komikom na Slovensku. Jeho priateľka (Zuzana Norisová) má o spoločnom živote iné predstavy, podporuje ho však a snaží sa mu pomáhať, ako sa len dá. Pôvodné Mišove plány naruší návšteva netere Julie (Caitlin Witty), ktorá nečakane pricestuje z USA. Spoločne sú nútení vybrať sa na turné po slovenských mestách, počas ktorého postupne zisťujú, že im cesta prináša výzvy, na ktoré neboli pripravení.

Vo vedľajších úlohách sa divákom a diváčkam predstavia Elena Podzámska, Anna Jakab Rakovská, Szidi Tobias, Ady Hajdu či Peter Oszlík. Úctyhodný je však aj výpočet stand-up komikov, ktorí sa na plátne objavia a snahy hlavného hrdinu patrične okomentujú. Publikum sa môže tešiť na Michaela Szatmaryho, Jána Gorduliča, Tomáša Hudáka, Mateja Adámyho, Jakuba Gulíka a na ich kolegyňu Simonu Salátovú.

 „Trvalo dosť rokov, kým padla prvá klapka a režisér mi bol za zadkom mesiace. Na cestách, na turné, v backstage. Film skutočne odráža svet komikov. Aj keď trošička prifabulovaný a priromantizovaný,“ hovorí Michael Szatmary, ktorého životom sa tvorcovia pri písaní scenára inšpirovali. Jedným dychom však dodáva, že rozhodne nejde o životopisnú snímku. „Námet vychádza z môjho životného príbehu. No je to zmes osudov mnohých mužov okolo štyridsiatky. Zodpovedne môžem povedať, že niektoré udalosti sa na pravde nezakladajú. Divák ich snáď po zhliadnutí filmu rozpozná aj sám, pretože na rozdiel od Miša z filmu, ja som anjel.“

Szatmaryho kolega Ján Gordulič, podobne ako väčšina ďalších komikov, vo filme stvárňuje samého seba. „Viem o tom, aký som netalentovaný herec, takže som bol príjemne prekvapený, že sám seba som zahral celkom prirodzene. Tak zase o 20 rokov,“ teší sa na ďalšiu hereckú príležitosť jeden z najznámejších slovenských stand-upistov.

Stand up
Zdroj: Silverart

Komičky sú oproti svojim mužským kolegom vo svete stand-up komédie v menšine. Vo filme sa však ušla úloha aj Simone Salátovej, známej z pódií i z televíznej obrazovky, kde vystupovala ako stála hostka v známej diskusnej relácii. „Ja osobne sa na plátne iba mihnem, ale veľmi si vážim, že môžem mať vo filme posledné slovo,“ smeje sa úspešná komička, ktorej patrí záverečný vtip celej snímky.

Komediálny i dramatický road movie Stand up vznikol v produkcii spoločnosti Silverart  a bol nakrútený v ekologických a udržateľných podmienkach, šetrných k prírode a životnému prostrediu. Finančne jeho vznik podporil Audiovizuálny fond v spolupráci s SPP a do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť Continental film.

Zdroj: TS Continental film

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -