Prelomová dohoda je na svete. Globálni výrobcovia si budú zdieľať technológie, pozná ich takmer každý

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Technologickí giganti podpísali globálnu dohodu

Spoločnosti Huawei a Sharp oznámili podpísanie novej dlhodobej globálnej patentovej krížovej licenčnej dohody. Táto dohoda sa vzťahuje na patenty nevyhnutné pre mobilný štandard vrátane 4G a 5G.

„Sme radi, že sme dosiahli novú dohodu so spoločnosťou Sharp prostredníctvom priateľských diskusií,“ povedal Alan Fan, vedúci oddelenia duševného vlastníctva spoločnosti Huawei.

Oficiálne zdroje zatiaľ nezverejnili, na ako dlho bola dohoda uzatvorená. Podobné spolupráce sa vyznačujú tým, že obe strany môžu vzájomne využívať svoje patenty. Môže sa pritom definovať, na ktoré certifikované patenty sa dohoda vzťahuje.

huawei sharp partnerstvo
Zdroj: Huawei

Dohoda je krokom vpred pri technologickom vývoji

Spoločnosti sa vyhnú možnému riziku žaloby a zdieľaním svojich patentov ušetria aj finančné prostriedky na dočasné licencovanie cudzích technológií. Huawei samotný drží mnoho patentov vo svojom vlastníctve, ktoré sa týkajú oblastí ako 5G.

Podľa Nikkei aktuálne čínsky gigant spolupracuje už s 20 japonskými spoločnosťami, s ktorými má podobné dohody ako s firmou Sharp. Celosvetovo je to takmer 200. V minulosti už Huawei dospel k spolupráci napríklad aj s Xiaomi a Ericsson, upozorňuje Mobile World Live.

„Táto licencia predstavuje vzájomné uznanie duševného vlastníctva dvoch štandardných prispievateľov, čo podporuje štandardizačnú spoluprácu. Radi sme spolupracovali s japonskými a globálnymi partnermi pri vývoji štandardov a budeme v tom pokračovať. Pokročilé technické štandardy zlepšujú používateľskú skúsenosť, podporujú hospodársku súťaž a znižujú náklady na zariadenia a služby,“ dodal Fan.

Japonská korporácia Sharp navrhuje a vyrába elektroniku, medzi ktorú patria smartfóny, domáce spotrebiče, solárne panely a iné. Známa je aj vďaka tomu, že je piatym najväčším výrobcom televízorov na svete.

„Sme radi, že sme dosiahli túto globálnu patentovú krížovú licenčnú dohodu so spoločnosťou Huawei za spravodlivých, primeraných a nediskriminačných podmienok. Táto dohoda odráža, že obe strany rešpektujú vysokú hodnotu každého duševného vlastníctva,“ uviedol Mototaka Taneya, výkonný generálny riaditeľ, technický riaditeľ a vedúci výskumu a vývoja v spoločnosti Sharp.

Zdroj: TS Huawei

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -