Budú elektronické športy súčasťou Olympijských hier 2024 v Paríži?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

V poslednom čase sa elektronické športy často skloňujú s Letnými olympijskými hrami 2024, ktoré sa odohrajú v Paríži. Stane sa profesionálne hranie hier súčasťou olympiády? Vedeli by ste si predstaviť, že sa medzi športmi ako futbal, plávanie či atletika ukáže aj League of Legends, Call of Duty alebo Counter-Strike: Global Offensive?

Nuž, Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v tom má jasno a hovorí, že účasť e-Športov na olympiáde 2024 by bola „predčasná“. Tieto novinky tak môžu sklamať všetkých fanúšikov elektronických športov, ktorí dúfali, že v Paríži v roku 2024 uvidia aj hry. Orgány MOV sa totižto na konferencii v Lausanne zhodli na tom, že ohľadom uvedenia e-Športov sú stále mnohé neistoty.

ELEAGUE CS:GO Premier 2018
Zdroj: hltv.org

Elektronické športy na olympiáde?

Dokonca bolo spomenuté, že niektoré hry jednoducho nedosahujú hodnoty olympijských hier. MOV však zároveň vyzdvihlo to, že meniaca sa popularita hier a rýchly vývoj smerom k rozšírenej a virtuálnej realite robí tento priemysel naozaj rýchlo rastúcim. Na druhú stranu sú toho názoru, že športové hnutia sú založené na hodnote, zatiaľ čo je priemysel e-Športov odkázaný na komerciu.

Aj keď je aktuálne e-Športový priemysel konkurenciou športového hnutia, neznamená to, že elektronické športy v budúcnosti nebudú súčasťou olympijských hier. Výsledkom konferencie je teda to, že existujú hneď niekoľké neistoty ohľadom uvedenia kompetitívneho hrania, a že niektoré tituly nie sú kompatibilné s hodnotami olympiády.

ESL One Cologne 2018
Zdroj: hltv.org

Summit sa zhodol na tom, že Olympijské Hnutie by nemalo ignorovať ich rast, hlavne kvôli ich popularite medzi mladými generáciami po celom svete. Bolo odsúhlasené, že kompetitívne hranie pôsobí fyzické aktivity, ktoré môžu byť porovnávané s tými, ktoré sú vyžadované v tradičnejších športoch.

Niektoré hry síce môžu obsahovať násilie, no narozdiel od boxu alebo wrestlingu (ktoré sú súčasťou olympiády) nejde o reálne fyzické násilie. Jedného dňa sa tak e-Športov na olympiáde určite dočkáme, no pravdepodobne to nebude už v Paríži v roku 2024.

Pokiaľ vás téma elektronických športov na olympiáde zaujala, určite si prečítajte náš rozhovor s Petrom ‘CzechCloud’ Žaludom, šampiónom sveta v hre Hearthstone za rok 2017.

Zdroj: cgesports.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -