Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Najčítanejšie za 7 dní

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA – V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na svoju značku, alebo populárneho tvorcu. A aj keď sa takýto film raz za čas objaví, takmer nikto o ňom nevie. To je prípad nového katastrofického filmu o konci sveta, ktorý nesie názov Greenland: Posledný úkryt.

O réžiu sa postaral Ric Roman Waugh, tvorca menej známych akčných „béčok“ a v hlavných rolách sa objavili Gerard Butler, Morena Baccarin a Roger Dale Floyd. Butler na filme pracoval aj ako jeden z hlavných producentov. Veľké katastrofické filmy už v kinách takmer vôbec nevidíme a aj vďaka ich absencii na striebornom plátne pôsobí Greenland sviežo. Oplatí sa naň zájsť do kina?

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA
Zdroj: flixster.com

Koniec sveta

K Zemi sa blíži kométa, ktorá spôsobí katastrofu apokalyptických rozmerov. Jedinú šancu na prežitie má skupina vybraných ľudí, ktorí budú mať vďaka svojim schopnostiam umožnený vstup do špeciálneho bunkru. Jedným z týchto ľudí je konštruktér John Garrity (Gerard Butler) a jeho rodina. Aj navzdory nefungujúceho vzťahu s jeho manželkou Allison (Morena Baccarin), sa spolu s ich synom Nathanom (Roger Dale Floyd), vydávajú na nebezpečnú cestu do posledného úkrytu, ktorý ich môže zachrániť.

Avšak útržky blížiacej sa kométy nie sú to jediné, čo ich na tejto ceste ohrozí. Svet upadol do chaosu a ulice ovládla anarchia. Mestá sa premenili na nebezpečnú džungľu, v ktorej prežijú len tí najsilnejší. Čas sa kráti a nebezpečenstvo číha na každom kroku. Cesta do posledného úkrytu nemusí zachrániť len ich životy, ale aj nefungujúce manželstvo.

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA
Zdroj: flixster.com

Manželská terapia apokalyptických rozmerov

Úprimne som od tohto filmu čakal to najhoršie. Osadenstvo a trailer tomu napovedali. Avšak Greenland: Posledný úkryt je pomerne príjemné prekvapenie, ktoré ide presne opačným smerom, aký by bežný divák od takéhoto námetu očakával. Keď sa pozrieme na podobné filmy z posledných rokov, ako napríklad Geostorm, San Andreas, alebo katastrofické opusy režiséra Rolanda Emmericha, 2012 a Deň po tom, môžeme si všimnúť, že ich spája jedna vec. Veľkolepá výprava plné obrovských trikových scén.

Greenland na to ide trochu inak. Tvorcovia uprednostňujú pred veľkolepými deštruktívnymi scénami postavy a ich vzťahy. Film sa v podstate snaží byť intenzívnou vzťahovou drámou na pozadí blížiaceho sa konca sveta a chaosu, ktorý z toho vyplynie. A prvá štvrtina takto aj pomerne dobre funguje. Postavy sú sympatické a herci sa skutočne snažia. Počas sledovania filmu divák takmer úplne zabudne na Gerarda Butlera ako akčného hrdinu. Butler je vo filme prirodzený a ľudský. Rovnako ako väčšina ostatných hercov.

Celý prvý akt výborne graduje a prináša stále nové a zaujímavé situácie. Tvorcovia sa snažia nepreháňať a podať túto udalosť tak, ako by pravdepodobne reálne prebiehala. A po väčšinu času sa im to aj darí. Vďaka komornosti a realistickosti podania niektorých situácii sa divák môže do veľa z nich vžiť a rozmýšľať, čo by počas takýchto momentov robil. Avšak snímka po čase stratí tempo a situácie, ktoré boli prvý a druhý krát napínavé sa začnú opakovať.

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA
Zdroj: medium.com

Priemerný koniec sveta

Pribudne klišé a náhody, ktoré sú často až úsmevné. Tempu uškodila aj príliš dlhá absencia katastrofickej hrozby a prehnaná dĺžka 119 minút – film mohol byť kľudne o polhodinu kratší. Rozumiem, že sa tvorcovia rozhodli zamerať skôr na postavy a svet plný strachu a chaosu, ale aj tak mi v strede chýbala aspoň jedna triková scéna. Možno je to ambíciou nakrútiť katastrofický film s čo najmenej katastrofickými scénami, alebo je to možno obmedzeným rozpočtom. Ťažko povedať. Tak či onak, to filmu iba uškodilo.

Celkové audiovizuálne spracovanie dosť kolíše. Jedna scéna vyzerá draho a profesionálne, druhá ako amatérske experimentovanie v programe After Effects. Rovnako kolíše aj kvalita scenára. Keď rodina dorazí k postave otca a z nikade, ale skutočne z nikade začne prichádzať jedna veľká emocionálna scéna za druhou, začneme sa sami seba pýtať, či sme náhodou nezmeškali predchádzajúci film, ktorý zaznamenal pozadie týchto postáv a ich vzťahov.

Každopádne najhoršia, ale pre mňa osobne aj najzábavnejšia vec na tomto filme, sú expozičné scény, ktoré sú vedené cez televízne spravodajstvo. Toto sú najvtipnejšie expozičné reportáže od čias filmu Udalosť režiséra M. Night Shyamalana. A aj keď asi nič neprekoná pracovníka zoologickej záhrady, ktorý nakŕmi leva svojimi končatinami, Greenland sa k tomu v niektorých momentoch aspoň priblížil. O to, či sa jedná o pochvalu, už nechám na vás.

Greenland
Zdroj: rosselcdn.net

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA – Zhrnutie

Greenland je priemerným katastrofickým filmom, ktorý na to ide trochu inak. Pokiaľ čakáte veľkolepý film plný obrovských trikových scén, budete sklamaný. Ide skôr o komornú vzťahovú drámu na pozadí apokalyptickej udalosti, ktorá sa zameriava na intenzívne momenty medzi postavami. Aj napriek občas strácajúcemu sa tempu, lacným digitálnym efektom a neistému scenáru, je to pozerateľný film, ktorý by vás nemal nudiť. 6/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -