James Earl Jones už viac nebude Darth Vader. Ako to vyriešia s hlasom postavy?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

James Earl Jones už nebude Darth Vader

James Earl Jones bol Darth Vader už neuveriteľných 45 rokov. Teda, respektíve, jeho hlasom. V prvom filme Hviezdne vojny: Epizóda IV – Nová nádej z roku 1977 sa za maskou teraz už ikonického záporáka skrýval David Prowse. Hlas ale neodmysliteľne patril hviezdnemu Jonesovi.

Aj keď ho môžeme poznať aj pri originálnom dabingu Levieho kráľa, vždy pôjde o jeho najspoznateľnejšiu úlohu iba s rozprávaním. Po všetkých projektoch zo Star Wars sveta si však teraz už 91-ročný herec povedal, že je čas čiernu masku a plášť povesiť nakoniec. Ako pretvorený Anakin Skywalker odchádza na dôchodok.

james earl jones
Zdroj: youtube.com

Čo s jeho hlasom ďalej?

Lucasfilm už našťastie má riešenie. Priniesol ho Matthew Wood, ktorý je v tejto spoločnosti tiež už v podstate veteránom, pretože pre ňu pôsobí 32 rokov. Viedol rozhovory s Jonesom už skôr, takže si musel sám položiť otázku, ako môžu pokračovať ďalej. Avšak odpoveď už mali.

Bolo to vďaka seriálu The Book of Boba Fett. V ňom potrebovali vyriešiť, ako poskytnú mladšej verzii Luka Skywalkera nielen tvár, ale aj hlas Marka Hamilla z prelomu 70. a 80. rokov. Pomohol im s tým Respeecher, ukrajinský startup, ktorý sa venuje pretváraniu reči pomocou umelej inteligencie. Tak zobrali niekoľko archívnych zvukov a spracovali z nich dokonalú repliku.

star wars respeecher
Zdroj: kyievpost.com

Odpoveďou je umelá inteligencia

Aby bol ešte jasnejší dôkaz o tom, že si diváci ani nevšimnú rozdiel, rozhodli sa to ešte potvrdiť v seriáli Obi-Wan Kenobi. Už v ňom sa pri tom ako Vader prehovoril striedal reálny hlas herca s hlasmi, ktoré vytvorila umelá inteligencia. Nielen, že si fanúšikovia doteraz nevšimli, že to tak bolo, s výsledkom bola spokojná aj Jonesova rodina.

Wood žartovne označil Jonesa za „benevolentného krstného otca“, ktorý prenechal prácu 29-ročnému rečovému umelcovi menom Bogdan Belyaev. Ten musel z domovskej krajiny utekať 24. februára, pretože keď zazneli sirény na ohlásenie vojnového konfliktu, v stávke nebola len jeho práca, ale aj jeho život.

Obi-Wan Kenobi - prvé dojmy - Darth Vader
Zdroj: ign.com

Výsledky našťastie mohol doručiť

Našťastie má James Earl Jones ako Darth Vader vďaka nemu vhodnú náhradu. Aj keď ide o umelú inteligenciu. Belyaev stihol doručiť výsledky do štúdia Skywalker Sound v Severnej Kalifornii. Mohli sme ich počuť už v letnom debute seriálu na Disney+ a vypočujeme si ich aj v ďalších projektoch.

Zostali ste smutní po správe, že Jones už nebude hlasom Darth Vadera? Alebo vás prekvapila dokonalosť pretvorenia jeho hlasu? Všimli ste si rozdiel v Obi-Wanovi? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -