Extrémne krvavá jazda s Keanu Reevesom sa rozbieha | Komiks BRZRKR RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Komiks BRZRKR recenzia – Už aj na Slovensko sa dostal dlhoočakávaný komiks od Keanu Reevesa. V obchode pre každodených hrdinov Nekonecno.sk ho už nájdete na pultoch. To je správy čas, kedy po tomto kúsku siahnuť a bližšie sa pozrieť na Volume 1. Ide o zozbierané prvé štyri zošity z celkového počtu dvanásť.

Keanu Reeves Netflix BRZRKR
BRZRKR recenzia; Zdroj: betaseries.com

Komiks BRZRKR recenzia – Dej

Príbeh sa zameriava na bojovníka, ktorý je známy len ako B. Je poloboh, poločlovek, ale hlavne je prekliaty večným životom. Po tomto svete chodí už 17 000 rokov a jeho cesta je preliata krvou. V súčasnosti sa dostal do služieb americkej armády, ktorá po posiela na misie, na ktoré by si nikto iný netrúfol. Zároveň je aj v neustálom skúmaní.

Takto chcú jednak prísť na to, čo v jeho génoch je natoľko jedinečné, že mu dáva nesmrteľnosť. Takto niečo získa národ hladný po vojne, a bojovník má získať odpovede na svoje otázky a dostať vec, po ktorej túži. Nechce zomrieť, chce ale vedieť, že je pre neho možné zomrieť.

BRZRKR
BRZRKR recenzia; Zdroj: BOOM! Studios

John Wick sa stretáva s Wolverinom

V postave B sa jednoznačne odráža postava Keanu Reevesa, ktorý grafickú novelu napísal aj sa sám obsadil do hlavnej úlohy. V podstate sa John Wick stretáva s Wolverinom (v ktorého roli by sme si ho vedeli predstaviť). Nečudo, ku komiksu autorsky prispel Clem Robins, ktorý pracoval na viacerých komiksoch s Loganom a ako ilustrátor prispieva Ron Garney, ktorý ilustroval nielen Ghost Riderov či Moon Knighta, ale práve Wolverina.

Ďalším autorom je Matt Kindt, ktorý prinášal príbehy s ninjami (Ninjak) či s pištoľníkmi z divokého západu ako Revoler alebo Pistolwhip. Tie napísal pre BOOM! Studios, pod hlavičkou ktorého vychádza aj tento kúsok.

Keanu Reeves ako B
BRZRKR recenzia; Zdroj: mashable.com

Množstvo krvi, z ktorého by sa aj Tarantino červenal

Prvé štyri časti nám ukazujú ako sa hlavná postava vyskytuje na misiách po svete, kde seká svojich protivníkov jedného po druhom. Pozrieme sa však práve na jeho počiatky, kde mu jeho perfektnú pamäť ešte viac osviežia a podnietia ho spomenúť si odkiaľ pochádza.

Už v praveku teda začína jeho extrémne krvavá cesta. A že to je teda poriadny kúpeľ. Niekedy vidíte sekanie a trhanie na viacerých stránkach alebo dokonca je celá dvojstrana s panelmi venovaná boju bez textu. Určite to nie je nutne zlým, miestami vás to ale zaskočí. Zbytočne by som sa snažil opísať ako veľmi krvavé to je, keď to za mňa spravil magazíne The Beat. Napísali, že má komiks „dostatok násilia a preliatej krvi naokolo, aby donútil aj Quentina Tarantina sa červenať“.

brzrkr
BRZRKR recenzia; Zdroj: gamesradar.com

Zopár kúskov na odľahčenie

Nemyslite si ale, že dostávame iba samú akciu. Z rozhovorov, ktoré vedie B s lekármi, ktorí ho skúmajú, je jasné jeho utrpenie a vnútorný boj. Tu sa dostávame až do akejsi filozofickej roviny, keď sa zamýšľa nad tým, či ľudstvo vôbec robilo vo svojej histórii niečo iné. Aby nás však nedržali s ťažkými hlavami dlho, hneď do odľahčia nejakým vtipom na modernú spoločnosť alebo prehnanú horlivosť bojovať za svoju vlasť.

Keanu Reeves určite nie je človekom, ktorý by si nevedel spraviť srandu aj sám zo seba. Miláčik internetu sa často baví v šou aj na mémoch o ňom samom. A prečo to nedať aj do komiksu, ktorý tvoril? Napríklad hneď na prvej strane alebo vo variante coveru nájdete odkaz na „sad Keanu“.

BRZRKR
BRZRKR recenzia; Zdroj: BOOM! Studios

To som vážne práve prečítal 140 strán?

Volume 1 má, ak si primyslíme aj galériu coverov a informácie o autoroch, 144 strán. Osobne ma po dočítaní táto informácia prekvapila, lebo som mal pocit, že som ho zhltol za necelú hodinu a nemohol som prelúskať viac ako 50 strán. Ale je to tak, dejom prechádzate rovnako svižne ako B-ho oštep cez telá nepriateľov.

A po dočítaní si ticho sám pre seba šomrete aká je hrozná škoda, že sa rozhodli túto grafickú novelu vydávať postupne. Ďalšie časti sa totiž k čitateľom dostanú až počas decembra a na začiatku roka a aj to najskôr v digitálne podobe. A och, tie cliffhangery

Keanu Reeves ako B
BRZRKR recenzia; Zdroj: somethingcentral.com

BRZRKR recenzia – Zhrnutie

BRZRKR bol najviac podporený komiks v histórii Kickstarteru. A myslím, že právom. Keanu Reeves jeho nápad rokmi piloval a prepisoval, na vydanie konečnej novely čakal až keď vedel, že je to to pravé. Dalo by sa povedať, že tam nájdete aj kúsky jeho kariéry. Bojovník s plno zbraňami alebo ovládajúci boj – nepripadá vám to ako Neo z Martixu, čo mohol prostredníctvom programu vidieť všetko? A likvidovanie hordy nepriateľov, to je jasný odtlačok Johna Wicka.

Vo výsledku je ale dielo nápadité, nabité akciou, cez ktorú sa svižne dostávate. Aj napriek jej prevahe vám ale nechýba príbeh, ktorý miestami prekvapí a pozastavíte sa nad slovami pri hlbšom uvažovaní. Pritom stále drží v človeka v napätí a kde je treba, odľahčí atmosféru (ako sa to však len pri hektolitroch krvi dá). Hodnotenie si nedovolím zatiaľ udeliť, nakoľko ide v podstate iba o tretinu príbehu, ale dojmy sú určite veľmi kladné a rozhodne chcem čítať viac.

Komiks BRZRKR Volume One si môžete zakúpiť na Nekonecno.sk. Momentálne počas lockdownu predajňa slúži ako výdajné okienko, pričom eshop funguje naplno. Ak nemáte možnosť si tento či akýkoľvek komiks z ich bohatej ponuky vybrať, zásielky posielajú aj poštou, kuriérom alebo cez Packetu (Zásielkovňa). Vybrať si vie teda naozaj každý!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -