Prečítal som si komiks The Boys. Aké sú najväčšie rozdiely medzi ním a seriálom?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Komiks The Boys vs. seriál

Komiks The Boys sa od seriálu vo viacerých smeroch odlišuje, to je len logické. Tvorcovia sa pri adaptáciách snažia niektoré prvky viac priblížiť divákovi, ktorý neprišiel do styku s čítaním grafických noviel a v tomto prípade aj prispôsobia niektoré reálie súčasnej dobe. Prečítal som niekoľko omnibusov (súhrnných diel, v ktorých je obsiahnutých viacero zošitov) a pokúsim sa zhrnúť aspoň najväčšie zmeny.

V prvkom rade je treba poznamenať, že komiks vznikal od roku 2007, pričom prvá séria seriálu vyšla 2019. Tvorcovia teda prispôsobili niektoré prvky viac tejto dobe, či už ide o rozšírené smartphony, obľúbenosť hrdinov na sociálnych sieťach alebo rýchlosť zdieľania ich prečinov na YouTube. O tom teda nebude hovoriť. Iba krátka zmienka – superhrdinský žáner tu je stále viac rozšírený cez komiksy ako cez filmy, čo je príjemná pripomienka.

the boys komiks vs serial
Zdroj: litreactor.com

Ako sa zmenili samotní The Boys

Najviac treba začať určite samotným tímom The Boys (alebo teda Bandou). Ich vodca Billy Butcher je v predlohe akýmsi menej drsným, viac chápajúcim a empatickým človekom. Jeho nenávisť nie je zameraná voči všetkým superhrdinom, s niektorými dokonca spolupracuje. Jeho motivácia a minulosť však zostáva pomerne rovnaká, aj keď s drobnými obmenami. A čo je škoda, chýba mu aj jeho pre seriál a Karla Urbana typická brada. Tu vyhráva určite seriálová verzia. Našťastie tam je však jeho domáci miláčik Terror hneď od začiatku, takže si môžeme vychutnať ešte viac jeho eskapád.

Najviac zmenený je ale zrejme Hughie. Ten je tu v prvom rade plešatý Škót s briadkou. Viac výzorovo pripomína jeho seriálového otca, Simona Pegga. Možno to bol aj zámer tvorcov, nakoľko v komiksoch sa žiaden jeho otec nespomína. V tom prípade by za to určite mali body navyše. Tiež má ale rovnakú minulosť. Jeho priateľku mu zabije A-Train, avšak v zábavnom parku neďaleko Glasgowa. Je priamo vyhľadaný Butcherom a pripája sa k The Boys.

komiks the boys
Zdroj: ign.com

Frenchie a Kimiko a vzťah k Compound V

Podstatne zmenený je aj Frenchie, resp. v komikse The Frenchman. Nie je takým popleteným, vo svojom jadre dobrákom, ale poriadny hajzel. Vraždí, prepadáva, láme kosti a vôbec sa toho neštíti. Rozhodne aj tu vedie seriálová verzia. A pri ňom určite treba spomenúť aj Kimiko. Tá je s bandou od začiatku, nie je povedané jej meno, vystupuje tam iba ako „The Woman“. A nemá schopnosti ako také. Ale to je celkovo trochu iné.

Banda totiž v komiksoch bez problémov berie Compoud V, avšak akosi zriedené. Dáva im to zvýšenú silu, rýchlosť a podobné boosty, ktoré im značne pomáhajú v boji proti superhrdinom, ktorým nemajú problém dať poriadne do ksichtu. A v tomto exceluje Mother’s Milk, na ktorého samozrejme nemôžeme zabudnúť. Cez dva metre vysoký černoch je asi najviac verný komiksovej predlohe, avšak má už podstatne staršiu dcéru a s jej matkou, alkoholičkou, je v odlúčení. Tiež radšej príjemnejšie zahrnúť do seriálu vrelý rodinný aspekt.

the boys komiks
Zdroj: shadowandact.com

Najväčší americkí superhrdinovia v inom zložení

Odlišnostiam sa nevyhla ani Sedmička. Primárne je ich zloženie iné. Nenájdeme tu Translucenta, namiesto neho tu figuruje postava menom Jack the Jupiter (myslím, že akási verzia Martian Manhuntera z DC). Dizajnovo sú najviac rozdielni The Deep, ktorý skôr vyzerá ako potápač zo 40. rokov a A-Train, ktorý tu nie je tmavej, ale len mierne tmavšej pleti.

Charakterovo je určite najrozdielnejšia Queen Maeve. Nie je to tá empatická a chápajúca ženská postava, ktorá sa zastane niektorých hrdinov a aj ľudí. Naopak, tu dostávame chladnú, cynickú mrchu, ktorá radšej popíja martini ako by sa mala starať o iných. Dá sa povedať, že niektoré jej prvky prebrali do postavy Madelyn, ktorú v komiksoch nenájdeme. Namiesto nej je tu James Stilwell.

the boys the seven
Zdroj: bussinessinsider.com

Mužské postavy menia za ženské

A toto nie je jediná zmena mužskej postavy za ženskú. Mallory, ktorá v podstate dala v seriáli dokopy tím The Boys, je tu tiež chlapom. A pôvod The Boys je rozdielny, ale to by som už príliš prezrádzal. Najviac šokujúca zmena je tu v podobe Stormfront. Ten bol v komikse chlapom, jeho minulosť bola mierne odlišná, tak som zvedavý ako to bude v seriáli pokračovať.

Samozrejme tu netreba zabúdať ani na vodcu The Seven, Homelandera. Okrem toho, že je tu ešte viac vypichnutý ako paródia Supermana (ako veľmi malého chlapca ho zhodili na meteorite do poľa neďaleko farmy, aby pôsobil ešte viac tajomne) a nosí plášť s hviezdou namiesto vlajky, je to v podstate rovnaký charakter.

stormfront
Zdroj: worldnewj.com

Viac tímov so superhrdinami

Komiks The Boys ponúka pohľad na viacero superhrdinských tímov. Okrem toho, že sa sústreďuje len na The Seven, nám napríklad ukáže aj Teenage Kix, do ktorého patrí napríklad Popclaw (tá teda nemá vzťah s A-Trainom). Vidíme tu ďalej trebárs Young Americans, do ktorého patrila Starlight predtým ako sa pripojila k Sedmičke.

Takže aj jej pôvod je trochu odlišný. A tiež aj zopár schopností. Ale v tomto prípade sú to len drobné odchýlky, ktoré nejak výrazne nevyrušujú. Jej „vstup“ do sveta veľkých superhrdinov je podobný, akurát je to samotný Homelander, ktorý ju na začiatku „konfrontuje“. V doprovode Black Noira a A-Traina. Ale inak tiež nahrádza zosnulého Lamplightera. Ten je tu naozaj po smrti, avšak tiež sa opakovane ukáže. Vought má totiž program na oživovanie mŕtvych. Ale zase, nebudeme predsa prezrádzať príliš z deja…

A-Train
Zdroj: popcornx.blogspot.com

Z ďalších tímov tu nájdeme hrozne veľa skupín začínajúcich na G. Ako hovorí samotný popis jedného z omnibusov, každý by si chcel ukrojiť kus G-koláča. G-Coast, G-Style, G-Nomads, na výber je toho dosť. Najdôležitejší sú však určite G-Men, ktorí fungujú istú chvíľu ako hlavný súper The Boys a majú byť ich vstupnou bránou k The Seven. Kým sa to samozrejme nepokašle.

Za zmienku určite stoja aj G-Wiz, čo je skupina mladých hrdinov, ktorých zaujíma viac vysokoškolský klub ako superhrdinovanie. Chľastajú, drogujú a oddávajú sa veľkým množstvám akéhokoľvek druhu sexu. Práve na nich by mohol byť zameraný avizovaný spin-off k seriálu, ktorý má hovoriť o sexuchtivých študentoch. Rozširovanie sveta sa mi páči, som rozhodne za zahrnutie viacerých skupín, ale či je práve toto prvá, ktorú chcem vidieť…

G-Men
Zdroj: superherohype.com

Vidíme viac z histórie

Komiks The Boys nám dáva aj viac nahliadnuť do histórie superhrdinstva ako takého. Niektoré prvky sa tu zhodujú, ako spomínaný fakt, že Stormfront (pod iným menom) bol prvým. Vidíme tu toho ale viac, ako sa formovali cez druhú svetovú vojnu, nahliadneme aj do Vietnamu a v neposlednom rade ako ovplyvňovali politické dianie. Toto ale pre nášho čitateľa, ktorý nemá až taký prehľad o americkej politickej histórii, môže pôsobiť nudne (priznávam, že aj keď ako-taký prehľad mám, tak pôsobilo).

Všetko ale vyvrcholí známym teroristickým útokom 11. septembra. Poznáme to – teroristami obsadené lietadlo mieracie na Pentagon a WTC. Tu však zasiahne Sedmička, aby útoku predišla, avšak všetko sa zvrhne a lietadlo sa aj tak zrúti na Brooklyn Bridge, ktorý tak zostáva ako pripomienka zničený. Vought tým však dosahuje svoje a zahŕňa Supes do bežného života, armády a v neposlednom rade politických kruhov.

the boys original seven
Zdroj: wallpaperbetter.com

Vidíme aj momenty adaptované priamo zo stránok

Teda podobný cieľ ako vidíme aj v seriáli. A s podobným prevedením. A aby sa nezabudlo – scéna v lietadle by vám bola nápadne povedomá. Zahrnuli ju aj v prevedení na Amazone, avšak figurovali tu len Homelander a Queen Maeve. Inak je šikovne pretransformovaná z niektorých panelov priamo na obrazovku. Rútiace sa lietadlo, panika a strach ľudí, ktorí nemajú šancu na záchranu.

Tu by som tiež mohol tvorcov chváliť ako pekne dokázali ukázať niektoré momenty priamo z kreslených stránok. Okrem spomínanej scény je to napríklad prvé stretnutie Hughieho a Annie na lavičke v parku. A tiež s presným napodobnením coveru úplne prvého komiksu so seriálovým plagátom. Príkladov by sa tu dalo rozhodne nájsť viac.

the boys lietadlo
Zdroj: ign.com

Lepší seriál alebo predloha?

Takže v zhrnutí sa miestami tvorcovia pomerne odklonili od komiksovej predlohy. Akési moderné rasové či genderové vyrovnanie, v ktorom si robia srandu aj v samotnom seriáli (ideálne by bolo do tímu pridať ženu aziatku, všakže) tu nejdem hodnotiť. Zmeny ale spravili preto, aby viac zaujali diváka, pridali postavám rôznorodosť, viac citu, či prvky, s ktorými sa dokážeme stotožniť. Za mňa určite správny krok a preto jeden zo vzácnych prípadov, keď je hrané spracovanie lepšie ako jeho písaná predloha.

Ak by ste si mali chuť prečítať komiksy The Boys aj vy, môžem len odporučiť. Skvelou správou v tomto prípade je, že si ich môžete zaobstarať ešte pred premiérou finálnej časti druhej série. V obchode Nekonečno.sk v obchodnom centre Eurovea budú mať totiž v piatok, 09.10. všetky komiksy The Boys s 10% zľavou. A to je rozhodne šanca, ktorú nechcete premeškať! Vybavte sa svojim vlastným komiksom a nenáviďte The Seven ešte viac.

Čítali ste komiks The Boys? Čo si myslíte o seriálovom spracovaní? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -