Dokáže manželskú krízu prekonať náhodné vymenenie tela so svojou polovičkou? | Manželka a manžel (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Manželka a manžel recenzia

Či už kríza stredného veku, manželská kríza alebo hádky medzi mladými zaľúbencami – asi všetci si nimi raz prejdú. Práve na spomínanú krízu medzi manželmi si posvietilo talianske krídlo štúdia Warner Bros. spolu s režisérom Simonem Godanom. Spolu dostali výborný a originálny nápad, ktorý nemôže byť vôbec ľahké zrealizovať – nebolo by miesto všetkých terapií a posedení ľahšie jednoducho pochopiť pocity a problémy toho druhého? Práve tento problém rieši film nevšednou ideou. Čo tak si so svojou polovičkou vymeniť telá a zažívať tak každodenné problémy a strasti toho druhého? Odpoveď na túto otázku nám ponúka práve nová talianska komédia, Manželka a manžel.

Sofia a Andrea, hlavné postavy filmu, Zdroj: youmovies.it

Komédia, s ktorou sa až do kosti stotožníte

Našim manželským párom vo filme sú Andrea (Pierfrancesco Favino) a Sofia (Kasia Smutniak). Pár s dvoma deťmi, ktorý prežíva manželskú krízu na pokraji zrútenia. Andrea je workoholik, ktorý okrem práce lekára rieši aj vlastný výskum, prístroj, čo mu neskôr zmení život a pohlavie. Naopak, Sofia má plnú hlavu detí a jej kariéra sa iba rozbieha. Ich hádky a rozpor však preruší väčší problém – test prístroju, ktorý im menšou chybičkou obom vymení telá. Aké to teda je, žiť v tele svojho partnera a denno-denne sa stretávať s osobnými problémami opačného pohlavia?

Tu prichádzajú na scénu neuveriteľne vtipné, no pre postavy trápne momenty. Predsa, muži aj ženy majú úplne iné zvyky a napríklad sedieť s prekríženými nohami nie je pre muža nič jednoduché. Či už ste manželský pár alebo čerstvé hrdličky, do situácií vo filme sa ihneď vcítite a trápne vám bude aj za postavy. Kto by však povedal, že sa na pomerne neznámej talianskej komédií budú všetci smiať viac, ako na Hollywoodskom trháku? Taký je proste život. A ten je v tejto snímke vystihnutý úplne parádne – práve preto som si ju tak užil.

Manželka a manžel recenzia
Herecké výkony manželského páru sú na nezaplatenie, Zdroj: quinlan.it

Herecké výkony, ktoré kinosálu búrali od smiechu

O neutíchajúci smiech v kinosále sa postarali práve herecké výkony Pierfrancesca Favina a Kasie Smutniak. Ani si neviete prestaviť, ako ťažké muselo byť hrať celý film opačné pohlavie – a ešte aj úplne bezchybne. Toto herecké duo muselo študovať jeden druhého naozaj hodne dlhý čas. Navzájom tak krásne zobrazili správanie a reč tela toho druhého, bolo to jednoducho bezchybné. Dokázali zahrať ako jedinečne vtipné momenty, tak aj vážne a hlboké chvíle. Okrem nich sa predstavila aj podarená postava Micheleho (Valerio Aprea), kolegu a dobrého kamaráta Andreu.

Samozrejme, filmu by sa dalo vytknúť pár nezmyselných momentov a lacných vtípkov – pri ktorých sa aj tak nikto nedokázal nesmiať. Stále však ide o komédiu, pri ktorej nečakáte nič svetoborné a nové, chcete pri nej iba vypnúť a zasmiať sa. Presne tieto atribúty do zlatista spĺňa. Nevyhnete sa ale stereotypnému objavovaniu opačného tela ako napríklad menštruácia alebo ženský orgazmus v podaní muža. Práve tieto momenty sú však tým, čo tvorilo tento film. Nikto však nič nebral veľmi vážne a práve preto si ho tak užijete. A to ani nemusíte byť manželským párom v kríze stredného veku.

Manželka a manžel recenzia
Užijete si plno vtipných a „cringe“ momentov, Zdroj: filmitalia.org

Oddychovka s hlbším významom

Okrem toho, že pri filme nemusíte moc rozmýšľať a oddýchnete si pri ňom, pripravil si pre vás aj hlbší význam. Ten znie jasne – V každom mužovi je kúsok ženy a naopak. Dôkazom toho bolo už len to, že muž dokázal presadiť trocha feminizmu. Jedno pohlavie by sa tak malo naučiť lepšie chápať to druhé, prejaviť empatiu a vcítiť sa mu do kože – práve toto je myšlienkou tejto snímky. Tú okrem excelentných hereckých výkonov doprevádza aj výborná hudba a prekvapivo pozerateľná kamera.

Pokiaľ teda neviete ako so svojou polovičkou stráviť načatý večer, komédiu Manželka a manžel vrelo odporúčam. Menšie chybičky krásy sa prekusnúť dajú a tak nám Taliansko prinieslo naozaj pohotový film na strávenie. Možno sa to tak nezdá, no ide o realistický film o láske a pochopení. Na tieto dve veci by však vám mala stačiť empatia a nie šialený experiment na zachytávanie myšlienok. Cez všetky maličkosti mi neostáva nič iné, ako film ohodnotiť číslom 7.5/10. Pokiaľ sa chcete schuti zasmiať a na chvíľu vypnúť, Manželka a manžel je tou správnou voľbou. Film síce nepriniesol nič nové a je maximálne na jedno pozretie, no určite sa ho oplatí vidieť.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Okrem toho, že pri filme nemusíte moc rozmýšľať a oddýchnete si pri ňom, pripravil si pre vás aj hlbší význam. Ten znie jasne - V každom mužovi je kúsok ženy a naopak. Dokáže manželskú krízu prekonať náhodné vymenenie tela so svojou polovičkou? | Manželka a manžel (recenzia)