Filmy

Čo sa to momentálne deje medzi štúdiami Marvel a Sony, a ich právami na Spider-Mana?

Čo sa deje medzi štúdiami Sony a Marvel?

Ak sledujete internet a rôzne filmové novinky, v poslednom čase najviac počujete slová Venom, Sony, Marvel a Spider-Man. Je jasné, že sa niečo deje, no nikto nevie čo. Tento problém sme trochu načrtli v tomto článku, kde riaditeľka štúdia Sony omylom svoje filmy začlenila do MCU univerza, ktoré má pod palcom štúdio Marvel, na čele s Kevinom Feigom. Teraz sa vám teda budeme snažiť vysvetliť, ako vlastne dohoda medzi Sony, Marvelom a ich Spider-Manom funguje, a čo všetko sa vlastne môže na plátne stať.

Takže, práva na postavu Spider-Mana bude vždy, nech sa deje čokoľvek (aspoň niekoľko rokov) vlastniť štúdio Sony. Keďže sa im však pred dvoma rokmi ozval Marvel, ktorý si chcel svoju postavu zobrať naspäť, veci sa začali komplikovať. Sony predsa postavu stratiť nechcelo, no nápadom, že Spider-Man bude v MCU boli nadšení (zvlášť po tom, čo ich Amazing séria nakoniec nebola takým hitom, aký si priali). Rozhodli sa teda, že práva na Spider-Mana budú so štúdiom Marvel zdielať.

Riaditeľka štúdia Sony Amy Pascal spolu s prezidentom Marvelu Kevinom Feigom na premiére filmu Spider-Man: Homecoming

Riaditeľka štúdia Sony, Amy Pascal spolu s prezidentom Marvelu, Kevinom Feigom na premiére filmu Spider-Man: Homecoming; Zdroj: youtube.com

Začiatok

Do role Petra Parkera obsadili Toma Hollanda, no a prvýkrát ho predstavili v MCU filme Captain America: Civil War. Celú postavu má však na starosti Marvel, a rovnako to platí aj pri kreatívnom tíme pre ich prvý samostatný film s týmto hrdinom, Spider-Man: Homecoming. Marvel vytvoril príbeh, charakteristiku postáv, a tak ďalej, no a Sony im len požičalo čo im dovolilo (hlavne záporákov).

No a práve so záporákmi sa to začalo komplikovať. Sony zrazu napadlo, že urobiť samostatné filmy pre slávnych záporákov zo Spider-Manových komiksov bude vynikajúci nápad. Ohlásili teda samostatné filmy o Venomovi, Black Cat a Silver Sable, Kravenovi a Mysteriovi. Všetko sú to veľmi známy záporáci, ktorí až na Venoma svoju šancu na striebornom plátne ešte nedostali.

Plán štúdia Sony sa však skomplikoval, pretože si mysleli, že ich filmy budú patriť do MCU. Tieto dvere však štúdiu Sony zavrel osobne Kevin Feige a oznámil nám všetkým, ako to v skutočnosti je. Sony’s Marvel Verse (ich filmy so záporákmi) sa budú nachádzať v rovnakej realite, no nie v rovnakom univerze. To znamená, že všetky samostatné Sony filmy nebudú môcť zasahovať do MCU, iba na nich oznamovať. Najlepšie by sa to dalo využiť pri vysvetlení Venomovho príchodu na Zem.

Tom Holland, predstaviteľ Spider-Mana v MCU na premiéru filmu Spider-Man: Homecoming prišiel vo svojom kostýme!

Tom Holland, predstaviteľ Spider-Mana v MCU na premiéru filmu Spider-Man: Homecoming prišiel vo svojom kostýme!; Zdroj: motorauthority.com

Ak by išli podľa komiksov, Venom by vo svojom filme mohol v kľude povedať, že prišiel na vesmírnej lodi Avengerov. Vo filme Infinity War však žiadne prilepenie na loď neuvidíme, keďže Infinity War patrí do MCU. Podobne to zatiaľ funguje medzi Marvel filmami a Marvel TV (Defenderi rozprávajú o Avengers, Avengers Defenderov nespomínajú). Tam to však platí trochu inak. V Defenderoch sa Avengers objaviť môžu, no túto šancu iba Marvel nevyužíva. V Sony by sa nikto objaviť nemohol.

Spider-Manova úloha a jeho budúcnosť

No a keď sme pri objavovaní, tak určite vás zaujíma, čo je teda s postavou Spider-Mana. Ten sa v týchto samostatných Sony filmoch nikdy neobjaví. Nemôže, pretože patrí do MCU a objavenie v týchto filmoch by znamenalo automatické prepojenie Sony filmov k MCU, čo ako už teraz vieme, pravda nie je. Čo teda môžme čakať v budúcnosti?

Sony si ide robiť vlastné filmy a Spider-Man zase vlastný príbeh v MCU. Ten je momentálne potvrdený pre filmy Civil War, Homecoming, Infinity War, Avengers 4 a Spider-Man 2 (Tom Holland sa prekecol o trojke, takže asi aj pre film Spider-Man 3). Proti komu bude vo svojich ďalších dobrodružstvách bojovať? Nuž, keďže si tých skvelých záporákov už zobralo Sony do svojich filmov, pravdepodobne proti menej známym zloduchom (alebo opäť návrat ku Green Goblinovi, i keď takúto chybu by asi riskovať v Marveli nechceli).

Oficiálny IMAX plagát pre film Spider-Man: Homecoming

Oficiálny IMAX plagát pre film Spider-Man: Homecoming; Zdroj: imax.com

Potenciálne ukončenie zmluvy

Čo sa týka zárobkov filmu Homecoming, tak tie by mali ísť štúdiu Sony, s menším podielom pre Marvel. No a aká teda bude budúcnosť pre Sony? Keďže robenie filmov o Spideyho záporákoch bez Spider-Mana je absolútna kravina, je jasné, že si ho zoberú späť čo najskôr. Nechajú Marvel, nech si Spider-Mana ukončí podľa svojich potrieb a hneď si ho vezmú späť. Pravdepodobne ho potom nechajú bojovať proti všetkým už predstaveným záporákom z ich samostatných filmov. Sony by si teda malo splniť svoj sen o Spider-Manovi a Sinister Six. No a pravdepodobne aj s tvárou Toma Hollanda. To sú však zatiaľ len špekulácie.

Hlavné momentálne bude vytvoriť kvalitnú Spider-Man sériu, ktorá by bola konečne ukončená a patrila by v MCU medzi to najlepšie. Spider-Mana by totižto chcelo Marvel využívať ako nového lídra. No a v Sony zase bude hlavné vytvoriť dobré filmy o záporákoch bez hlavného hrdinu, ktorý by tam skočil až po ukončení dohody. Povedzme si ale na rovinu, nebolo by lepšie všetkých týchto záporákov dostať do MCU, predstaviť ich v Spideyho filmoch (čiže by ich bolo viac ako len tri alebo dva) a urobiť takto Sinister Six rovno v MCU?

Dúfam teda, že som vám tento problém dokázal aspoň trochu objasniť. Aký máte na celú túto situáciu názor vy? Ako by to malo byť podľa vás? Napíšte nám do komentárov.

About author

They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.
  Related posts
  Filmy

  Pripravuje sa film s názvom Chosen Ones, ktorý vznikne podľa knižnej predlohy od autorky Divergencie. Dočkáme sa pokračovania, alebo ide o úplne nový príbeh?

  Filmy

  Originálny scenár filmu Rýchlo a zbesilo sa prerábal kvôli herečke Michelle Rodriguez

  Filmy

  Film Jumanji 4 je potvrdený a určite nás nebude nudiť. Čo môžeme čakať?

  FilmyTrailery

  Režiséri Avengers: Endgame prichádzajú na Netflix s akčnou peckou s Chrisom Hemsworthom

  2 komentáre

  Pridaj komentár