13 rokov čakania končí a najväčší vojnový seriál v histórii televízie prichádza – toto všetko prinesie

Nenechajte si ujsť

Televízna udalosť roka prichádza

13 rokov čakania sa končí. Už zajtra streamovacia služba Apple TV+ na obrazovky uvedie prvú dvojicu epizód očakávaného vojnového seriálu Masters of the Air. Uzavrie tak pomyslenú trilógiu oceňovaných vojnových minisérií Bratstvo neohrozených a Pacifik, za ktorými stoja rovnakí tvorcovia.

Z pozemných bojov v Európe a Pacifiku sa tentokrát nová miniséria pozrie do vzduchu a predstaví dramatický príbeh 100. bombardovacej skupiny amerického letectva, ktoré sa výraznou mierou podieľalo na porážke nacistov. Prichádzajúci seriál je založený na rovnomennej knihe Donalda L. Millera, pričom scenár k nemu napísal John Orloff, ktorý už predtým pracoval na seriáli Bratstvo neohrozených.

Stovky náletov, ale aj mŕtvých

Príbeh je postavený na skutočných udalostiach a sleduje príbehy mužov zo 100. bombardovacej skupiny, ktorá si počas druhej svetovej vojny vyslúžila prezývku prekliata jednotka alebo krvavá stovka.

Jednotka bola známa svojimi vysokými stratami a prežiť povinných 25 letov bolo pre väčšinu pilotov nemožné. Niektorí z nich boli zostrelení a zajatí, iní boli ťažko ranení alebo zomreli priamo na bojisku. Iba hŕstka z nich mala šťastie a vrátila sa domov. Bez ohľadu na individuálny osud pilotov bola cena na porážke Hitlera neľútostná a mimoriadne vysoká.

Jednotka svoje nálety podnikala z Veľkej Británie a jej cieľom boli výrobné zbrojárske závody v celej Európe, posielala však aj zásoby spojencom a ničila pozemné ciele aj počas vylodenia v Normandii.

Nate Mann; Zdroj: Apple TV+

100. bombardovacia skupina bola známa svojou efektívnosťou pri plnení cieľov, zároveň však vysokými stratami. Podľa oficiálnych štatistík jednotky vykonala 100. bombardovacia skupina počas 2. svetovej vojny viac než 300 náletov, pri ktorých stratila 229 lietadiel a viac než 1 600 mužov. Takmer polovica z nich zomrela priamo, 900 pilotov a členov posádok upadlo do zajatia.

Nebude sa odohrávať iba vo vzduchu

Príbeh Masters of the Air sa bude sústreďovať na viacero pilotov a posádok, v centre pozornosti však budú stáť predovšetkým major John Egan a plukovník Gale Cleven, ktorí do boja viedli viac než 350 mužov. Obaja boli s jednotkou od jej začiatku a boli známi ako charizmatickí vodcovia a zruční piloti. V novinke ich stvárnia herci Callum Turner a Austin Butler, ktorý je známy z dobovej snímky Elvis.

Trojicu ústredných postáv v seriáli uzatvorí hlavný navigátor skupiny Harry Crosby, ktorý patril ku kľúčovým postavám 100. bombardovacej skupiny. Počas svojej služby absolvoval celkovo 32 misií a bol ocenený viacerými vyznamenaniami.

Anthony Boyle; Zdroj: Apple TV+

Okrem zmienených členov jednotky sa však pozrieme aj na príbehy ďalších pilotov a členov posádok v podobnom formáte, aký sme mohli vidieť v Bratstve neohrozených. Je tiež pravdepodobné, že vzhľadom na osud niektorých postáv sa v Masters of the Air pozrieme aj do zajateckých táborov a nie všetky boje sa budú odohrávať len vo vzduchu.

HBO sa zľaklo nákladov

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -