Žiadny Windows 12 sa nekoná. Microsoft mení smerovanie a brutálne pretláča AI

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Windows 12 tento rok nakoniec nedostaneme

Microsoft posledné mesiace agresívne tlačí vpred svoju umelú inteligenciu Copilot. Tento AI asistent je stále dostupnejší väčšiemu počtu ľudí. Integrácia na Windows má množstvo výhod. Umelá inteligencia dokáže stále lepšie pracovať s obsahom, ktorý máte práve na obrazovke a používaním sa neustále učí. Do budúcnosti to však má aj desivú predzvesť v podobe brutálnych hardvérových obmedzení.

Ako teraz informuje portál Windows Central, Microsoft pokračuje týmto smerom. Ich priorita je aktuálne skutočne vývoj AI a jej postupné „napájanie“ na zvyšok Windowsu. To má rôzne implikácie, ako napríklad to, že Windows 12 sa nekoná. Teda aspoň nie tak, ako sme to predpokladali.

windows 11 umela inteligencia
Zdroj: Microsoft

Microsoft postupne odhaľuje a sprístupňuje ďalšie súčasti AI asistenta Copilot. Nedávno sme jednu z funkcií vyskúšali, pričom musím povedať, že aj keď nie je dokonalá, patrí medzi tie najužitočnejšie využitia veľkých jazykových modelov. Spoločnosť navyše predstavila dostupnosť Copilot Pro, nové predplatné, ktoré poskytuje najpokročilejšie funkcie s vyšším výkonom.

Novinky v Copilotovi:

  1. Copilot GPT – Copilot GPT umožňuje prispôsobiť si správanie funkcie Microsoft Copilot na tému, ktorá vás obzvlášť zaujíma. Funkcia bude dostupná postupne so špecifickými témami ako fitness, cestovanie, varenie a iné.
  2. Copilot mobilná aplikáciaMobilná aplikácia Copilot je teraz k dispozícii pre Android a iOS.
  3. Copilot v mobilnej aplikácii Microsoft 365 – Copilot sa pridáva aj do mobilnej aplikácie Microsoft 365 pre Android a iOS pre jednotlivcov s kontom Microsoft.

Tieto zmeny by mali byť len predzvesťou toho, čo príde v ďalšej veľkej verzii Windowsu. Pôvodne sme očakávali, že ňou bude Windows 12, ktorý podľa predbežných informácií dostal pomerne skorý dátum vydania koncom roka 2024. Nakoniec, ako informuje Windows Central, to tak nebude.

Chystaná veľká aktualizácia 24H2 neponesie číselné označenie „12“, ale Microsoft aj naďalej ostane u „jedenástky“. Nastávajúca verzia bude založená na chystanej platforme Germanium, ktorú spoločnosť sfinalizuje v apríli.

Veľkú aktualizáciu si stiahneme v septembri

Aj keď sa teda tento rok nakoniec nedočkáme úplne novej verzie Windowsu, predsa len nás čaká veľká aktualizácia. Používatelia by ju mali dostať už v priebehu septembra. Tešiť sa môžete na ďalšie novinky zo sveta umelej inteligencie, týkajúce sa AI asistenta Copilot. Po novom bude Copilot kdekoľvek dostupný jediným klikom, keďže na Paneli úloh v pravom dolnom rohu pribudne samostatné tlačidlo. Podobné, aké Microsoft pridáva na fyzické klávesnice.

windows 12 microsoft
Zdroj: Pexels, YouTube

Používatelia si okrem všadeprítomného Copilota všimnú aj prepracovaného Prieskumníka s natívnou podporou 7zip súborov. Postupne budú miznúť zastaralé aplikácie Windowsu, ako napríklad Mail, Cortala, Kalendár, Mapy a ďalšie. Svoje posledné slovo povedala aj legendárna aplikácia WordPad.

Vizuálnou aj praktickou zmenou budú vylepšené Rýchle nastavenia, v ktorých budete môcť scrollovať zoznamom nastavení miesto toho, aby ste si museli vyskladať pevnú ponuku tých najpoužívanejších možností. Nová verzia Windowsu, ktorá neponesie označenie „dvanástky“, prinesie aj celý rad vizuálnych vylepšení, ako napríklad nové ikony a animácie.

Tešíte sa na septembrovú veľkú aktualizáciu Windowsu? Prekvapilo vás, že Microsoft nakoniec nepredstaví Windows 12, ale len novú verziu Windowsu 11? Ktoré funkcie vyskúšate ako prvé? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -