Microsoft odstráni z Windowsu legendárnu aplikáciu, za náhradu si zaplatíte

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Z Windowsu zmizne aplikácia na úpravu dokumentov

Pri spoločnosti Microsoft sme si zvykli už na všeličo. Omnoho častejšie počúvame o predstavovaní nových funkcií Windowsu. Najnovšie nás čaká postupná integrácia AI asistenta Copilot, ktorý dokonca dostane vlastné fyzické tlačidlo na klávesniciach počítačov. Pri vylepšovaní operačného systému však treba aj odstraňovať zastaralé funkcie, aby používateľov zbytočne nemýlili a nezavadzali im. Medzi ne sa zaradila aj aplikácia na úpravu textových dokumentov WordPad, informuje Microsoft v oficiálnom stanovisku. Toto rozhodnutie vzbudilo u časti používateľov vlnu kritiky.

WordPad už nebude dostávať aktualizácie a bude odstránený v nasledujúcej verzii Windowsu,“ informuje Microsoft. WordPad síce tak rozsiahle funkcie ako Word, bol však veľmi vhodný na rýchle písanie textu či zachytenie poznámok. Rana bola pre používateľov o to tvrdšia, že na neho boli zvyknutí už 28 rokov. Práve pred takým časom totiž prvýkrát prišiel na Windows 95.

microsoft wordpad
Zdroj: Microsoft

Čo sa týka úpravy jednoduchých textových súborov vo formáte .txt, Microsoft naďalej odporúča použitie aplikácie Poznámkový blok (Notepad). Pre úpravu zložitejších textových dokumentov, obsahujúcich formátovanie a iné nastavenia strany vo formátoch .doc alebo .rtf, spoločnosť odporúča použitie aplikácie Word. A práve tu sa nachádza kameň úrazu tohto rozhodnutia – alternatíva ku WordPadu je totižto platená.

Platený Word alebo aplikácie tretích strán

Word je súčasťou komplexného balíka aplikácií Microsoft 365 pre Windows (kedysi Microsoft Office), ktorý obsahuje napríklad aj PowerPoint, Outlook, Excel a ďalšie známe programy na prácu s dokumentami. Ten však nie je zadarmo. Ako ste ho nedostali pri kúpe počítača spolu s vaším zariadením, musíte si ho zaplatiť.

Balík Microsoft 365 Personal pre jednu osobu stojí na oficiálnych stránkach 69 € ročne, respektíve 7 € mesačne. Microsoft ponúka aj jednorazovú kúpu programu Word s doživotnou platnosťou na jeden počítač, no s mastnou cenovkou 149 €. Samozrejme, kľúče ku aplikáciám sa dajú zakúpiť aj inde, na mnohokrát pochybných stránkach, často za nižšie ceny.

Upravovať textové dokumenty môžete aj naďalej cez Word bezplatne, a to prostredníctvom služby Microsoft 365 Online. Ak vám bude chýbať WordPad a nechcete alebo si nemôžete kupovať Word, využiť môžete aj alternatívne online nástroje napríklad od Google či množstvo aplikácií tretích strán.

Patrili ste medzi pravidelných používateľov WordPadu? Bude vám aplikácia chýbať? Využívate platené aplikácie Microsoftu alebo neplatené alternatívy? Napíšte nám do komentárov, ako sa vás dotkne táto zmena.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -