Váš Windows má zabudovanú mocnú AI funkciu, o ktorej ste určite netušili

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Užitočná AI funkcia, ktorú má zabudovaný každý Windows

Umelá inteligencia je vo svete technológií a spotrebnej elektroniky najviac skloňovanou témou posledných rokov. Napríklad aj na veľtrhu CES 2024 malo takmer každé nové zariadenie prívlastok „AI“, či už v reálnej podobe, alebo len za účelom marketingu. Medzi spoločnosti, ktoré nezaspali dobu a snažia sa silu umelej inteligencie sprístupniť svojim používateľom, jednoznačne patrí aj Microsoft. Ako sme dávnejšie informovalo, v operačnom systéme Windows pribúda AI asistent Copilot, ktorý sľubuje výrazné zefektívnenie práce. My sme si jednu z jeho funkcií vyskúšali, pričom prístup ku nej máte aj vy.

Microsoft Copilot je veľký jazykový model, ktorý dokáže podobne ako konkurencia odpovedať na rôzne otázky, generovať nápady a myšlienky, sumarizovať texty a pracovať s poskytnutými dátami. Spoločnosť už dokonca sprístupnila aj samostatnú mobilnú aplikáciu pre iOS a Android, ktorá je úplne zadarmo.

AI asistent od Microsoftu však má poskytovať jednu veľkú výhodu oproti službám ako napríklad ChatGPT. Práve kvôli zabudovaniu priamo do Windowsu a pridružených aplikácií od Microsoftu má ponúkať aj ďalšie možnosti pomoci pre používateľov. Vďaka tejto integrácii sa ho môžete pýtať na veci súvisiace s tým, čo máte práve na obrazovke otvorené a priamo využívať funkcie AI v kontexte toho, čo práve robíte na svojom počítači. Aktuálne najpraktickejším príkladom je schopnosť efektívnej práce s PDF súbormi.

copilot
Zdroj: Redakcia / snímka obrazovky

Spýtajte sa Copilota

Pri otvorení PDF súboru s textom (nie skenu) cez prehliadač Microsoft Edge si v rýchlom menu v hornej časti obrazovky všimnete tlačidlo „Spýtať sa Copilota“. Ako informuje používateľ Leopeva64 na X (Twitter.com), v nasledujúcej verzii dizajnu ho Microsoft premenuje na tlačidlo s jednoduchým textom „Sumarizovať“.

Nech už bude názov tlačidla akýkoľvek, po kliknutí naňho sa vám v pravej časti obrazovky otvorí Microsoft Copilot. AI asistent má aj pri otvorenom PDF súbore dostupné všetky možnosti ako kdekoľvek inde v rámci prehliadača Edge. Nájdete tu však aj navyše funkcie, ktoré sa týkajú vyslovene práve otvoreného PDF-ka.

moznosti suboru
Zdroj: Redakcia / snímka obrazovky

Prečítajte 30-stranové PDF behom pár sekúnd

Copilot vám dá na výber z dvoch možností: Generovať súhrn dokumentu alebo Generovať kľúčové prehľady z tohto PDF súboru. Vo svojej podstate sú oba výsledky podobné, inak formulované sumarizácie textu, ktorý AI asistent spracuje a skráti v jednotlivých odrážkach. Berie pritom do úvahy rôzne sekcie dokumentu a rozdeľuje ich do ľahko stráviteľných logických celkov.

Pri dočítaní sumarizácie vám Copilot automaticky navrhne súvisiace otázky s dokumentom a jeho obsahom. Pre ich zodpovedanie môže zamieriť aj na verejnú sieť a vyhľadať odpovede online z rôznych zdrojov.

Otázky ohľadom daného PDF dokumentu môžete pokladať aj manuálne, vy sami. Ak však nechcete, aby pri nich Copilot vyhľadával odpovede na internete ale len priamo v súbore, musíte mu to povedať. Taktiež je dobré (čo platí všeobecne pri používaní akejkoľvek AI) od asistenta vyžiadať odpoveď vo vami žiadanom formáte a nastaviť mantinely – napríklad v odrážkach, na 5 viet, maximálne na 100 slov a podobne.

Táto funkcia môže byť užitočná napríklad pri čítaní zmlúv alebo dlhých dokumentov, z ktorých chcete vytiahnuť jednoduché odpovede. Samozrejme, Copilot ešte ani zďaleka nie je vo fáze, že by mohol nahradiť napríklad právnika, takže na legislatívne poradenstvo ho radšej používajte len s mierou.

O svoje súkromie sa však pri pýtaní sa akýchkoľvek otázok nemusíte báť, ubezpečuje Microsoft. Keďže jazykový model pri ich zodpovedaní pracuje s poskytnutým textom z PDF dokumentu, ktorý môže obsahovať citlivé údaje, odpovede sa neukladajú.

neukladanie konverzacie
Zdroj: Redakcia / snímka obrazovky

AI asistent má sľubnú budúcnosť

Microsoft pracuje na zlepšovaní asistenta s umelou inteligenciou už od svojho ohlásenia v septembri minulého roka. Copilot by mal byť časom všadeprítomný vo Windowse a nápomocný pri akejkoľvek práci, či už s PDF súbormi, obyčajnými textovými dokumentami, fotografiami a inými médiami. Teda aspoň to sľubuje technologický gigant.

Spoločnosť ho plánuje stále vylepšovať a prinášať nové funkcie, pričom postupom času, keď ho začne používať stále väčšie percento používateľov, aj optimalizovať tie existujúce. Zatiaľ je Copilot v plienkach a má ďaleko od dokonalosti, v istých ohľadoch stále zaostáva za konkurenciou. Práve vďaka integrácii s Windowsom a množstvu dát, ktoré budú mať vývojári k dispozícii, sa však možno v nasledujúcich mesiacoch stane lídrom v konzumentských AI aplikáciách.

Používali ste už niekedy nejakú AI aplikáciu, prípadne samotného Copilota od Microsoftu? Vidíte v ňom reálne využitie, alebo zatiaľ je pre vaše účely stále príliš zaostalý? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -