Vysaje žijúci upír z komiksov viac krvi alebo energie z vás? | Morbius RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Morbius RECENZIA – Do Sony univerza, ktoré funguje na základe charakterov z Marvel komiksov, prichádza nová postava. Michael Morbius, doktor, ktorý sa stane žijúcim upírom. Po Venomovi je tak jedinou ďalšou postavou, ktorá postupne toto univerzum buduje. Ako si viedol? Oplatilo sa film sedemkrát odkladať alebo ide o ďalší priemerný pokus?

Morbius recenzia
Morbius RECENZIA; Zdroj: Sony Pictures

Morbius RECENZIA

Premisa filmu je v podstate jednoduchá. Morbius vyrastá v sanatóriu, kde sú deti s vrodenou chorobou krvi. Stretáva tu svojho blízkeho priateľa Luciusa, ktorému dá prezývku Milo. O Michaelovi sa rýchlo zistí, že je geniálnym chlapcom. Strih do súčasnosti – je uznávaným vedcom, ktorý zasvätil svoj život hľadaniu lieku pre seba a svojho kamaráta.

Vynašiel umelú krv, ale niektoré jeho experimenty a pokusy sú brané ako neortodoxné či dokonca neetické. Ale plánuje zájsť ešte ďalej – snaží sa extrahovať látku z netopierov, ktorá by im dokázala pomôcť. Lenže keď si už myslí, že to má na dosah, tak ho to zmení na krvilačnú príšeru.

Morbius recenzia
Zdroj: Sony Pictures

Jednoduchá premisa a Jared Leto prekvapil

Linka je naozaj jednoduchá a film sa po nej pohybuje priamočiaro bez zbytočných odbočiek. Avšak niekedy si myslíte, že by sa mala na niečo viac sústrediť a vec odbije, niekedy je to zase naopak a nepodstatnej veci sa venuje dlhšie, ako by sa mala (pozerám sa na vás, doktorka Bankcroftová v nemocnici).

Pri Jaredovi Letovi máte už akosi automaticky strach z toho, ako sa úlohy zhostí. Dôkaz máme v inom komiksovom vesmíre a jeho nedávnej Zlatej maline. Ale ako doktor Michael Morbius vás prekvapí a dokáže vám, že má stále na to, aby dokázal zahrať rozsah takejto konfliktnej postavy. Avšak hravo ho preskočí Matt Smith, ktorý je dospelým Milom.

Matt Smith ako Milo
Matt Smith ako Milo; Zdroj: Sony Pictures

Odkazy príjemne potešia

Jeho snaha viesť iný život skončí tým, že si aj bez ohľadu na následky sám liek zoberie. Jeho motivácia je však tak skvele podaná, že absolútne rozumiete jeho dôvodom. Nemohol som si však pomôcť, aby som v jeho pohyboch a vyjadrovaní videl jeho najikonickejšiu rolu – a to Doctora Who. A zdá sa, že toto sa filmári ani nesnažili potlačiť, pretože nám sem na neho rovno hodili zopár odkazov.

Odkazy na iné sféry boli práve krásnym prvkom. Ako fanúšika klasických hororov určite potešil názov lode Murnau, čo je meno režiséra Nosferatu. Zosmiešňovanie klišé z upírskych filmov (ako svätená voda či lúč slnka) bolo tiež veľmi príjemným spestrením. Ale opäť tá nerovnováha – niekedy sa stanú naopak terčom klišé iného žánru – napríklad blikajúcich svetiel na chodbe.

Morbius recenzia
Zdroj: Sony Pictures

Efekty by viac potešili pred 20 rokmi

Možno tu je jeden z problémov filmu – snažil sa byť viacerými žánrami naraz. Chceli nám priniesť tradičnú komiksovku s akciou, ale aj humorom, zároveň chceli pripraviť noir hororovú atmosféru. Akosi to do seba nedokázalo zapadnúť a trochu to škrípalo. Slovami, ktoré išli od iného návštevníka kina z našich radov: „ako na ochutnávke koláčov, kde žiadna chuť nie je výraznejšia“.

Efekty a maskovanie upírov sa nám zdali akési zastaralé. Podobné stvárnenie upírov už som videl v 80. rokoch (a v klipe k piesni Michaela Jacksona). Ak by som videl spomalený „bullet time“ vystriedaný zrýchleným akčným záberom pred 20 rokmi (teda asi v časoch Bladea), nadchlo by ma to. Avšak teraz nie.

Morbius recenzia
Zdroj: Sony Pictures

Echolokácia kreatívne vymyslená

Na druhú stranu treba vyzdvihnúť, ako bol vytvorený efekt echolokácie. Tento naozaj príjemne prekvapil a bolo zaujímavé sa na neho pozerať. Avšak tejto kvality si boli vedomí asi aj tvorcovia a začali ju používať až príliš. A tak bol napríklad aj finálny súboj iba chaosom, v ktorom ste poriadne nevedeli, čo sa deje.

Vedľajšie postavy v niektorých prípadoch fungovali len na úplné doplnenie a ich vynechanie by film v podstate neovplyvnilo. Avšak určite by som rád vyzdvihol dvojicu policajtov Rodrigueza a Strouda, medzi ktorými fungovala dynamika a priniesli aj zopár humorných scén. Avšak tiež to chcelo svoj rozbeh.

Morbius recenzia
Zdroj: Sony Pictures

Univerzum sa buduje, ale…

Sony si chce budovať svoje univerzum nepriateľov Spider-Mana a tak sme dostali aj letmé spojenie, či odkaz na Venoma. Na konci však prílišne tlačili na pílu a potitulková scéna prišla silená, dokonca pozornejším fanúšikom vôbec nedávala zmysel.

Je to jedna z viacerých vecí, kde nám trailer klamal (nie editoval scény, ale vyslovene klamal) a nedostali sme veci, ktoré by ste čakali. Ak teda čakáte nejaké hlbšie spojenie s Peterom Parkerom alebo ich univerzami, toto nečakajte.

Adria Arjona ako Martine Bancroft
Adria Arjona ako Martine Bancroft; Zdroj: Sony Pictures

Morbius RECENZIA – Zhrnutie

Miestami by ste to ani vôbec nespojili s Marvel postavami. Pre niekoho možno dobrý prvok a dá sa to sledovať nezávisle, pre fanúšikov však nie. Ide teda o ďalší dôkaz, že toto chystané univerzum sa drží v priemere alebo len ľahko kolíše nad ním.

Morbius bol teda nesúrodou zmesou žánrov, ktorá patrila do doby pred dvomi dekádami. Určite ale má svoje svetlé stránky a lepšie momenty. Nedá sa povedať, že by ste sa počas neho vyslovene nudili a stopáž filmu je nastavená presne ako má byť. Dokonca sa oplatí ísť aj do kina, minimálne kvôli zvuku. Ako akčná jednohubka poslúžiť môže a nikoho takto neurazí. Malé bezvýznamné plus odo mňa určite za referencie. Preto mu dávam 5,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -