5 legendárnych westernov, ktoré si navždy vyslúžili miesto v našich srdciach!

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Western. Žáner tak krásny, a pritom tak nedocenený. V podstate bol celý Hollywood postavený práve na klasických westernových a historických filmoch. A všetky veľké mená Hollywoodu medzi rokmi 1930 a 1960 hrali aspoň v jednej snímke, ktorá patrí pod tento žáner. Pozrime sa na 5 westernov, ktoré poznáte, a ktoré navždy zmenili umenie filmu!

Prepadnutie (1939)

Stagecoach1939_91227_678x380_01262016100821
Zdroj: tcm.com

réžia: John Ford | scenár: Dudley Nichols podľa poviedky Ernesta Haycoxa Stage to Lordsburg | herecké obsadenie: John Wayne, Claire Trevor, Thomas Mitchell, John Carradinem Andy Divine, Donald Meek

Deväť ľudí cestuje dostavníkom cez nebezpečné územie Indiánov: zatknutý zločinec Ringo Kid (Wayne), policajt, ktorý ho sprevádza (Bancroft), žena pochybnej povesti (Dallas Trevorová), nesmelý predajca alkoholu (Meek), prefíkaný hazardný hráč (Carradine), podvodný bankár (Churchill), alkoholu holdujúci doktor (Mitchell), tehotná žena (Plttová) a pohonič (Devine). Počas cesty sa rodí láska a nenávisť, príde na svet dieťa a dôjde k útoku Apačov, ktorý si vyžiada obete.

Prepadnutie znamenalo prelom v histórii westernu. Žáner pozdvihol na úroveň umeleckého diela, čím mu vdýchol nový život, Johna Forda zaradil k slávnym hollywoodskym režisérom a Johna Wayna katapultoval z béčkových filmov medzi hviezdy. Film s nádhernou kamerou v dnes už známom údolí Monument Valley bol prvým Fordovým westernom po trinástich rokoch. Druhým režisérom bol legendárny Ykakima Canutt, ktorý si aj zahral príslušníka prieskumného jazdeckého oddielu. To on padá pod kolesá dostavníka a kopytá koní a je naňho kratučký záber, ako sa pozviechal po výstrele. Keď sa Orson Welles pripravoval na Občana Kanea, údajne si asi 40-krát pozrel Prepadnutie. Najmä zábery z pohľadu, pri ktorých museli mať priestory na nakrúcanie stropy.

Sedem statočných (1960)

magnificent_seven_-_h_-_1960__0
Zdroj: thehollywoodreporter.com

réžia: John Sturges | scenár: William Roberts, Walter Bernstein, Walter Newman | herecké obsadenie: Yul Brynner, Steve McQueen, Horst Buchholz, Charles Bronson, Robert Vaughn, Brad Dexter, James Coburn, Eli Wallach

Chris (Brynner) dá dokopy ďalších šesť žoldnierov, s ktorými bude chrániť mexickú dedinku v horách pred lúpežnými banditmi na čele s bezcitným Calverom (Wallach). Potom, čo opevnia dedinu a získajú si srdcia miestnych svojou láskavosťou, rozčaruje ich slabý bojový duch roľníkov. Sedem statočných sa však nevzdáva.

Tento strhujúci, humorný i dojemný film originálne preniesol tradičný japonský žáner džidai-geki do tradičného amerického žánru – westernu. Adaptácia príbehu zo Siedmich samurajov Akiru Kurosawu bol prirodzený postup. Napokon aj slávny japonský režisér sa priznal k inšpirácii hollywoodskym westernom. Ďalším prepojením na uvedený film bolo obsadenie orientálne pôsobiaceho Yula Brynnera ako vodcu sedemčlennej skupiny. Režiséra Johna Sturgesa fascinovali rozdielne bojové schopnosti jednotlivcov a vývoj ich ideálu sebaobety. Vibrujúce tempo, charizmatické obsadenie a úžasná hudba Elmera Bernsteina spravili z filmu obrovský hit. Steve McQueen, James Coburn a Charles Bronson sa zaradili k hviezdam. Elimu Wallachovi film dopomohol k úlohám siláka v špagetových westernoch o niekoľko rokov neskôr. Boli nakrútené ešte tri pokračovania, ktoré však nedosiahli rovnaký úspech.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

960
Zdroj: theavclub.com

réžia: George Roy Hill | scenár: William Goldman | herecké obsadenie: Paul Newman, Robert Redford, Katherine Ross, Strother Martin

Na začiatku 20. storočia sú Butch Cassidy (Newman) a Sundance Kid (Redford) členmi gangu, ktorý prepadáva banky a vlaky. Butcha však lákajú cínové, strieborné a zlaté bane v Bolívii. Oboch kamošov neúnavne prenasleduje ozbrojená skupina, ktorá ich prinúti utiecť do hôr. V jednom momente sa ocitnú v pasci, keď ich prenasledovatelia zatlačia na okraj strmého skalnatého kaňonu. Musia si vybrať – zúfalá prestrelka alebo skok rovnajúci sa samovražde. Hoci Kid prizná, že nevie plávať, skočia spolu a prúd ich odnesie do bezpečia. Po romantickom prelúdiu, keď sa obaja uchádzajú o učiteľku Ettu Placeovú (Rossová), sa dostanú do Bolívie, kde ich dohoní armáda.

Táto zromantizovaná verzia skutočného príbehu (úvodné titulky tvrdia: ,,Väčšina z toho, čo nasleduje, je pravda.“) je vskutku sympatická ,,oddychovka“. Film sa začína titulkami vedľa sépiového nemého ,,filmu vo filme“, ktorý zobrazuje prepad vlaku legendárnym gangom. Paul Newman a Robert Redford (v úlohe, ktorá ho vyniesla medzi hviezdy) sú dokonalí ,,parťáci“. Newman ako nezávislý, nekonvenčný filozof, pohŕdajúci zákonmi aj mocou. Redford je zas triezvejší a tradičnejší westernový hrdina (v úlohe určenej Jackovi Lemmonovi). Namiesto násilia, typického v tej dobe pre filmy o zločincoch, prináša táto snímka po vzore Jules a Jim i Bonnie a Clyde ironickú zmes grotesky a tradičného akčného westernu, ktorou sa vyjadruje ku klišé kovbojského žánru. Slávna anachronická pieseň Raindrops Keep Fallin‘ On My Head sprevádza Newmana a Rossovú pri trikoch na bicykli. Ten totiž, ako je naznačené, čoskoro nahradí kone.

Vtedy na Západe (1968)

hero_Once-Upon-Time-West-image
Zdroj: robertebert.com

réžia: Sergio Leone | scenár: Sergio Leone, Sergio Donati, Bernardo Bertolucci | herecké osadenie: Henry Fonda, Claudia Cardinal, Jason Robards, Charles Bronson, Gabriele Ferzetti

Chladnokrvný psychopatický zabijak Frank (Fonda) nemá žiadne výčitky svedomia potom, čo vykynožil celú rodinu (okrem ženy, ktorá prišla až po masakre) na príkaz šialeného mrzáka, železničného magnáta (Ferzetti), ktorý chcel ich pozemok. Teraz sa však ešte musí zúčtovať s vdovou (Cardinaleová), záhadným kovbojom harmonikárom (Bronson) a poloindiánskym banditom (Robards), obvineným z masakry.

Súhrn takmer všetkých dovtedajších westernov a veľkolepý epos o nemorálnosti je nadšenou oslavou Leoneho štýlu dlhých, otáľajúcich záberov a zmysluplných detailov. Dômyselné je využitie prirodzených zvukov – vodných kvapiek, krokov, vŕzgajúcich pántov či bzukotu včiel. Napätie rastie už v prvých štrnástich minútach, keď zločinecký trojlístok prichádza na železničnú stanicu striehnuť na svoju korisť. Za podmanivosť vďačí tento lyrický film sfarbený krvou hudbe Ennia Morriconeho. Je rovnako dôležitá pre príbeh, ako ktorákoľvek z postáv a robí z neho takmer operu. Henry Fonda je dokonalý zloduch, zatiaľ čo mlčanlivosť Charlesa Bronsona je výrečnejšia, než dialógy u väčšiny hercov. Film sa tiež venuje otázke rasy a pochybným zákulisným ťahom v časoch, keď železnica dobyla americký Západ.

Dobrý, zlý a škaredý (1966)

legendárne westerny
Zdroj: taringa.net

réžia: Sergio Leone | scenár: Sergio Leone, Luciano Vincenzoni, Age Scarpelli | herecké obsadenie: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach, Aldo Giuffre

Blonďák (Eastwood) a Tuco (Wallach) vymyslia prefíkaný plán, podľa ktorého Blonďák chytí Tuca, dostane odmenu a potom ho v poslednej chvíli zachráni spod šibenice. Plán vždy opakujú, akurát si vymenia úlohy. Na scénu prichádza chladnokrvný Setenza (Van Cleef), ktorý sa neštíti streliť človeku do tváre cez vankúš. Ide po skrinke s 200-tisícovým lupom. Cesty všetkých troch sa stretnú na cintoríne, kde je skrinka zakopaná, a nechýba ikonická prestrelka.

,,Keď máš strieľať, mlč a strieľaj!“ – to je zrejme filozofia tohto filmu. Záverečná časť dolárovej trilógie (prvé dve časti boli Pre hrsť dolárov Pre niekoľko dolárov navyše) je násilnejšia, ale tiež dômyselnejšia a oplýva čiernym humorom. Napriek názvu nie je žiadna z postáv dobrá, všetci sú pekní a málovravní. Amorálna mýtická veľkoleposť ich sprevádza na krvavej ceste k strhujúcemu vrcholu – kráľovnej všetkých prestreliek. Kamera Sergia Leoneho sa otáča o 180°, snímajúc trio zloduchov, ako po sebe hádžu zlovestné pohľady.  Pulzujúca hudba Ennia Morriconeho drámu umocňuje.

Dúfame, že sa vám náš výber piatich legendárnych westernov páčil! Ktoré z nich ste videli? O ktorom filmovom žánri by ste chceli podobný článok v budúcnosti?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -