Vedecká štúdia určila 35 najstrašidelnejších hororov kinematografie. Ktorý z nich získal prvé miesto?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Stuhnutá krv v žilách, ťažké dýchanie a zrýchlený srdcový tep. Strach. Aké pocity vyvolávajú kvalitné horory vo vás? Každá hororová snímka straší svojich divákov iným spôsobom. Niektoré si budujú mrazivú atmosféru postupne, ďalšie využívajú hru s kamerou a tichom, iné sa spoliehajú na tuctové ľakačky. Krvákom zas stačí preliať litre krvi a prinášať scény tak nechutné, že si diváci zakrývajú oči rukami. Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké sú tie vôbec najstrašidelnejšie horory kinematografie?

Samozrejme, každý má svoje preferencie a všetci sa boja niečoho iného. Našťastie tu máme firmu BroadbandChoices, ktorá spravila všetku špinavú prácu za nás. Sviatok všetkých milovníkov hororov Halloween je už za rohom, a preto si pripravili špeciálny vedecký výskum. Táto štúdia nakoniec určila 35 najstrašidelnejších hororov, pričom niektoré svojim divákom zvýšili tep až o dvojnásobok. Ako sa im podarilo dosiahnuť výsledky, ktoré môžu hovoriť hlasom väčšiny? Stačilo k tomu 50 ľudí a 50 najlepších hororov.

Štúdia merala klasickú rýchlosť srdcovej frekvencie v čase oddychu 50 ľudom rôzneho veku a kultúrneho pozadia. Následne na to im merala rýchlosť tepu počas sledovania 100 hodín hororových filmov. Priemerný klasický srdcový tep zo vzorky 50 jednotlivcov bol 65 úderov za minútu. Výsledok určil 35 najstrašidelnejších hororov a dopadol nasledovne.

Zdroj: cine-max.sk

Najstrašidelnejšie horory kinematografie

Dámy a páni, na samotnom prvom mieste sa umiestnil film Sinister z roku 2012 režiséra Scotta Derricksona. Počas sledovania filmu bola premierná rýchlosť srdcového tepu 86 úderov za minútu, čo značí až 32 % nárast oproti klasickým 50 úderom za minútu. Žiaden ďalší z filmov sa nedokázal dostať na takúto premiernú hladinu úderov za minútu. Najväčší jump scare (ľakačka) filmu Sinister dokázala divákov dostať až na priemerných 131 úderov za minútu, čo je viac ako dvojnásobok. No v tejto kategórii kraľuje iná snímka.

Celkovo sa na druhom mieste nachádza film Insidious z roku 2010 od Jamesa Wana. Ten však získal zlatú medailu za najstrašidelnejší jump scare, počas ktorého mali diváci premierný srdcový tep 133 úderov za minútu. Žiaden iný film nemal takto hrozivú individuálnu ľakačku. Prvú trojicu uzatvára V zajatí démonov Jamesa Wana s priemernými 85 údermi za minútu počas sledovania. Štvrté a piate miesto obsadili Prekliate dedičstvo (83 úderov za minútu) a Paranormal Activity (82 úderov za minútu).

Ďalej sa v prvej desiatke nachádzajú snímky Neutečieš, V zajatí démonov 2, Babadook, Pád do tmy a The Visit. Celý zoznam nájdete rozpísaný nižšie.

Kompletný zoznam najstrašidelnejších hororov

 1. Sinister
 2. Insidious
 3. V zajatí démonov
 4. Prekliate dedičstvo
 5. Paranormal Activity
 6. Neutečieš
 7. V zajatí démonov 2
 8. Babadook
 9. Pád do tmy
 10. The Visit
 11. Kruh
 12. Tiché miesto
 13. Nočná mora z Elm Street
 14. Halloween
 15. Texaský masaker motorovou pílou
 16. O 28 dní…
 17. Vyháňač diabla
 18. Hush
 19. To
 20. Vreskot
 21. Nenávisť
 22. Čarodejnica
 23. Záhada Blair Witch
 24. Votrelec
 25. Vec
 26. Poltergeist
 27. Annabelle
 28. Piatok trinásteho
 29. Sirotinec
 30. Temné nebo
 31. Wolf Creek
 32. Prichádza Satan!
 33. Osvietenie
 34. Uteč
 35. Konkurz

Korunovaným kráľom hororu sa stal režisér James Wan, keďže sa v prvej desiatke nachádzajú hneď tri jeho filmy (Indsidious, V zajatí démonov a V zajatí démonov 2). Zároveň bolo dokázané, že novodobé moderné horory sú strašidelnejšie než nestarnúce klasiky ako napríklad Vyháňač diabla, Nočná mora z Elm Street alebo Texaský masaker motorovou pílou.

Takto sa na margo štúdie vyjadril výskumník Daniel Clifford:

„Keďže viac ľudí ako kedykoľvek predtým čelí Halloweenu doma, bola naša štúdia Science of Scare navrhnutá tak, aby pomohla ľuďom nájsť vedecky najstrašidelnejšie filmy, aké kedy boli natočené, a ušetrila im čas hľadania tisícov titulov v streamovacích službách ako Amazon, Netflix a Shudder .“

Samozrejme, aj tento výskum má svoje muchy. Vzorka 50 jednotlivcov predsa len nie je najväčšia. Zároveň bola štúdia limitovaná 50 najlepšie hodnotenými horormi na stránkach ako IMDb, Rotten Tomatoes alebo Reddit. No aj napriek tomu sme dostali zaujímavé výsledky, ktoré nám určite pomôžu vo výbere toho správneho hororu na sledovanie počas Halloweenu.

A aké sú podľa vás vôbec najstrašidelnejšie horory kinematografie? O váš výber sa s nami nezabudnite podeliť v komentároch!

Zdroj: forbes.com, ign.com, hypebeast.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -